تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

آشنایی با دوره آرایش و پیرایش زنانه فنی و حرفه ای

آرایش و پیرایش زنانه یکی از هنرهای زیبایی جذاب و مورد علاقه بسیاری از خانم‌ها و دختران جوان است. این دوره شامل مراحل مختلفی از جمله آموزش میکاپ، شینیون مو و رنگ بوده است که هر کدام طرح و انواع خاصی دارند.
هنرجویان علاقه‌مند به حرفه آرایشگری، ابتدا باید در دوره‌های آموزشی هفت گانه مهارت‌های آرایشگری شرکت کنند تا موفق به اخذ مدرک آرایشگری شوند. زیرا برای تأسیس سالن‌های زیبایی و آرایشگری، داشتن گواهینامه آرایشگری الزامی است. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مهارت‌های آرایشگری که در دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای به متقاضیان آموزش داده می‌شود بیشتر آشنا کنیم.

 

دوره آرایش و پیرایش زنانه
هنرجو بعد از ثبت‌نام در آموزشگاه‌های آرایشگری و پرداخت هزینه آموزش، می‌تواند در دوره آموزش آرایشگری شرکت کند. این دوره آموزشی شامل ۱۴ ساعت است که معمولاً طی هفت جلسه برگزار می‌شود. هدف از ارائه این دوره آرایشگری، آشنا کردن کلی هنرجویان با تمام شاخه‌های آرایشگری است. در نهایت آرایشگر با توجه به علاقه و استعداد خود در یکی از شاخه‌های آرایشگری به طور تخصصی و حرفه‌ای شروع به فعالیت می‌کند. کلاس‌های آموزش آرایشگری زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای در سالن‌های زیبایی که دارای مجوز آموزش و مربیگری هستند، تشکیل می‌شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با دوره های فعال سازمان فنی و حرفه ای و نحوه ثبت نام در این دوره ها میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

راهنمای ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای

مراحل هفت گانه آرایشگری
این دوره شامل هفت مرحله تخصصی است که در هر مرحله یک مهارت تخصصی خاص به هنرجو آموزش داده می‌شود. این هفت مرحله شامل آموزش رنگ و لایت، مانیکور و پدیکور، کوتاهی مو، شینیون مو، میکاپ، اصلاح صورت، ابرو و پاکسازی پوست است. بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی در این هفت مرحله، مدرک فنی و حرفه‌ای آرایشگری به هنرجو داده می‌شود. در زیر به طور مختصر به توضیح هر کدام از مراحل هفت گانه پرداخته شده است.

 

 

۱- آموزش رنگ و لایت
دوره تا حدودی مراحل رنگ و مش، هایلایت، لولایت، آمبره، سامبره و … به هنرجویان آموزش داده می‌شود. این آموزش‌ها شامل شناخت انواع رنگ موها، روش صحیح گذاشتن رنگ ریشه، آموزش رنگ‌های ترکیبی، دکلره، رنگساژ و سایر تکنیک‌های مرتبط با رنگ مو است. هنرجو در این دوره همچنین با نحوه ساخت رنگ‌های ژورنالی و انتخاب رنگ‌ متناسب با پوست افراد آشنایی پیدا می‌کند. کسانی که می‌خواهند به طور تخصصی در این حیطه از هنر آرایشگری، حرفه‌ای شده و به فعالیت بپردازند، لازم است در دوره‌های تخصصی آموزشی رنگ و مو شرکت کنند.
در این دوره تخصصی، شناخت مثلث رنگ‌ها، ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه، کاتالوگ خوانی رنگ، شناخت پایه‌های رنگ‌ها، رنگ گذاری چند مرحله‌ای، رفله گیری با رنگ، پوشش سفیدی با رنگ‌های پایه بالا، انواع رنگساژهای مکمل و ژورنال خوانی عکس‌های ژورنالی به متقاضیان آموزش داده می‌شود.

۲- کوتاهی مو
این دوره شامل آموزش کوتاه کردن مو در مدل‌های مختلف است که باعث زیبایی و جذابیت بیشتر چهره فرد می‌شود. در دوره کوتاهی مو همچنین آموزش‌های لازم در مورد آماده کردن موی مشتری قبل از کوتاه کردن، آموزش کوتاهی پایه، پیتاژ کردن مو، کوتاهی با موزر، مدل‌های کوتاهی پایه، کوتاه کردن چتری، کاهش یا افزایش حجم‌ مو و دیگر انواع مدل‌های کوتاهی به هنرجویان آموزش داده خواهد شد. در همه موارد کوتاهی مو، آرایشگر باید متناسب بودن مدل کوتاهی را با فرم صورت فرد، در نظر بگیرد.

۳- شینیون مو
شینیون مو به روش بستن و پیچیدن مو با مدل‌های مختلف گفته می‌شود. این دوره شامل آموزش‌های مربوط به شناخت فرم صورت، شینیون متناسب با میمیک صورت، شناخت ابزار و وسایل مورد نیاز شینیون، آموزش تکنیک‌های خاص و اصولی شینیون است. یک هنرجو برای انجام شینیون باید از ابتکار و نوآوری خود نیز استفاده کند تا بتواند در این کار موفق شود.
در واقع برای این که هنرجوی آرایشگری بتواند شینیون‌های خاص را بر صورت‌های مختلف پیاده کند نیاز به شناخت انواع مدل و فرم صورت دارد. با شرکت در دوره تخصصی شینیون مو، تمامی آموزش‌های لازم و مفید به شینیون کار داده خواهد شد.

۴- اصلاح صورت و ابرو
آموزش اصلاح صورت و ابرو شامل متدها و روش‌های گوناگون است. در واقع در این دوره روند حذف موهای زائد صورت و ابرو بر اساس روش‌هایی که کمترین آسیب را به پوست برساند به متقاضیان آموزش داده خواهد شد. دوره اصلاح صورت و ابرو شامل روش موزدایی و اصلاح صورت با بند و شمع، وکس صورت، مراقبت‌های لازم بعد از اصلاح صورت، شناخت فرم صورت و ابرو، مدل‌های مختلف اصلاح ابرو و همچنین رنگ گذاشتن ابرو است. مراقبت از پوست در حین اصلاح یکی از کارهای مهم آرایشگران است که لازم است توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

 

 

هم اکنون میتوانید جهت تهیه اصل سوالات ادوار گذشته با پاسخنامه و کسب آمادگی بیشتر در آزمون آرایش و پیرایش زنانه سازمان فنی و حرفه ای به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

۵- میکاپ
میکاپ یکی از مراحل مهم هفتگانه آرایشگری است که نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد. کسانی که می‌خواهند در این حرفه به طور تخصصی فعالیت کنند و تبدیل به یک‌ میکاپیست حرفه‌ای شوند باید از خلاقیت، چهره شناسی، سرعت عمل، دقت کافی، انعطاف و ظرافت خاصی بهره برده باشند. میکاپ در سبک‌ها و روش‌های مختلفی قابل اجرا است که در مقاله‌های قبل، به انواع مختلف سبک‌های میکاپ اشاره شد.
به طور کلی در میکاپ سعی می‌شود عیوب و نواقص صورت به نحو زیبایی پوشانده شود و اجزای اصلی صورت زیباتر و پر جلوه‌تر نمایان شوند. در واقع میکاپ به متعادل کردن و همگن سازی اجزای صورت، توجه ویژه‌ای دارد به طوری که چهره فرد را بعد از میکاپ، طبیعی ولی زیباتر نشان دهد.

۶- مانیکور و پدیکور
مانیکور و پدیکور یک واژه لاتین است که به زیباسازی ناخن‌های دست و پا گفته می‌شود. بنابراین مانیکور یعنی مراقبت از ناخن‌های دست و همچنین آرایش کردن آن‌ها و پدیکور نیز شامل پاکسازی و آراستن ناخن‌های انگشتان پا است. برای فعالیت در این زمینه هنرجو باید آموزش دیده و مهارت کافی در این زمینه به دست آورد.
مراحل مانیکور ناخن در یک سالن زیبایی یا اسپاها به صورت سوهان کشیدن و فرم دادن به ناخن، برداشت پوست‌های اضافی، ترک و کوتیکول ناخن، ماساژ دست‌ها مانند پارافین تراپی و … است.
پدیکور نیز مانند مانیکور شامل تمام مراقبت‌ها و زیباسازی انگشتان پاها است. برای این کار از ماسک‌های مختلف نرم کننده، لوسیون‌ها و دیگر روغن‌ها برای حفظ رطوبت و جلوگیری از خشکی پا استفاده می‌کنند. در مراکز تخصصی پدیکور از جمله اسپاها، این خدمات به صورت لایه‌برداری، ماساژ و آبرسانی زانو نیز انجام می‌شود. بنابراین بهتر است برای انجام پدیکور به سالن‌های تخصصی مراجعه کرد؛ زیرا نوع خدمات، کیفیت و همچنین رعایت موارد بهداشتی در این مکان‌ها بیشتر است.

۷- پاکسازی پوست
در این دوره روند کامل شفاف‌سازی و پاکسازی پوست به هنرجویان علاقه‌مند آموزش داده خواهد شد. در واقع پاکسازی پوست شامل آموزش‌های مورد نیاز در رابطه با آنالیز و ساختار پوست، پاکسازی پوست‌های مختلف اعم از چرب، خشک و …، استفاده از انواع ماسک و اسکراب‌ها است.
در دوره پاکسازی پوست همچنین آموزش‌های مراقبت از پوست بعد از پاکسازی نیز ارائه می‌شود. یک هنرجوی پاکسازی پوست باید نحوه برداشتن آلودگی‌های سطحی و جوش‌های سرسیاه را از روی پوست فرا بگیرد. بعد از برداشت آلودگی‌ها نوبت به اکسیژن رسانی به سطح زیرین پوست است که همه این آموزش‌ها نیز به پاکساز پوست داده خواهد شد. بعد از فراگیری این آموزش‌ها هنرجو با تجهیزات و وسایل پزشکی مورد استفاده در پاکسازی صورت آشنا شده تا بتواند از آن‌ها در جهت پاکسازی پوست کمک بگیرد.

 

 

در صورت نیاز به تهیه اصل سوالات ادوار گذشته گروه شغلی مراقبت و زیبایی فنی و حرفه ای به همراه پاسخنامه می توانید لیست سوالات موجود این گروه شغلی را مشاهده نمایید:

جمع‌بندی
در این مقاله در مورد هنر برتر آرایشگری توضیحاتی مختصر و مفید داده شد. به طور کلی دوره آرایش و پیرایش زنانه فنی و حرفه‌ای شامل هفت مرحله مختلف است. برای گرفتن‌ مدرک آرایشگری نیاز به آموزش دیدن در این هفت مرحله است تا فرد بتواند مدرک آرایشگری خود را زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای بگیرد.