آشنایی با دوره پیرایشگر موی زنانه سازمان فنی و حرفه ای

آشنایی با دوره پیرایشگر موی زنانه سازمان فنی و حرفه‌ای

مدل موهای زیبا و جذاب،‌ یک ایده‌آل برای همه دختران و خانم‌های جوان است. خدمات کوتاه کردن مو در همه سالن‌های زیبایی، ارائه می‌شود. در دوره پیرایشگری موی زنانه، اکثر مدل‌های کوتاهی مو آموزش داده می‌شود. در این دوره روش‌های کوتاهی مو از مبتدی تا حرفه‌ای توسط مجرب‌ترین و برترین مربیان آموزشی پیرایش مو تدریس می‌شود.
هنرجویان برای شرکت در این دوره لازم است به سالن‌های آموزشی پیرایش یا کوتاهی مو زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای مراجعه کرده و با پرداخت هزینه در این دوره‌ها ثبت نام کنند. اگر می‌خواهید با دوره‌های آموزشی پیرایش مو بیشتر آشنا شوید، مطالب این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

دوره تخصصی پیرایشگری موی زنانه

هنرجویان با شرکت در دوره تخصصی پیرایش موی زنانه، مهارت‌های لازم برای کوتاهی انواع مدل مو را به دست می‌آورند. پس از پایان دوره آموزشی، با قبولی در آزمون عملی برگزار شده از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای، به هنرجویان مدرک‌ معتبر فنی و حرفه‌ای در حیطه پیرایشگری مو اعطا خواهد شد. بنابراین اگر می‌خواهید تبدیل به یک‌ متخصص در زمینه کوتاهی مو شوید حتماً در این دوره‌ها شرکت کنید.
در این دوره هنرجویان ابتدا با انواع ابزارهای کاربردی در کوتاهی مو آشنا می‌شوند. تکنیک‌ها و روش‌های ‌خاص کوتاهی مو مانند پیتاژهای تخصصی، انواع کوپ و چتری، مدل‌های ژورنالی، موخوره گیری و دیگر روش‌های کوتاهی مو با موزر به داوطلبان شرکت‌کننده در دوره، به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در دوره تخصصی پیرایشگری مو همچنین نکات کلیدی و مهم در کوتاه کردن مو نیز به داوطلبان گفته می‌شود.

دانلود سوالات پیرایشگر موی زنانه

هزینه و نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاهی مو

در بعضی از مراکز آموزشی کوتاهی مو، امکاناتی را برای داوطلبان هنرجوی شهرستانی یا شاغل در نظر گرفته‌اند. این امکانات به این صورت است که برای شهرستانی‌ها، کلاس‌های آموزشی را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند و یا این که برای افراد شاغل نیز امکان برگزاری کلاس‌ها در روزهای تعطیل وجود دارد. از دیگر مزایای شرکت در این دوره‌ها، اعطای مدرک بین‌المللی به هنرجویان است.
هزینه شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاهی مو با توجه به نوع آموزش و مهارت‌های ارائه شده می‌تواند متفاوت باشد. از دیگر عوامل مؤثر در هزینه دوره، میزان امکاناتی است که در مکان آموزشی در اختیار هنرجویان قرار داده می‌شود. هزینه شرکت در این کلاس‌ها در برخی از ایام سال مانند ماه محرم، صفر و رمضان شامل تخفیفات ویژه‌ای نیز می‌شود.

ابزارهای مورد نیاز دوره پیرایش‌گری موی زنان

هنرجویان جهت شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاهی مو باید یک سری وسایل و ابزار را تهیه نمایند. برخی از مهم‌ترین ابزار کوتاهی مو شامل انواع قیچی‌های مخصوص، گیره، کلیپس، موپران، برس و انواع شانه، اسپری‌های فیکس کننده مو، شامپو، انواع سشوار دستی و اتومات، آب‌پاش، حوله، پیش‌بند و اتو مو است.

مراحل آموزش کوتاهی مو

در دوره‌های آموزشی کوتاهی مو، انواع متدهای جدید و پیشرفته به هنرجویان آموزش داده می‌شود. در واقع آموزش تکنیک‌های کوتاهی به ترتیب شامل موارد زیر است:
● آموزش حفظ و رعایت موارد بهداشتی در هنگام کوتاه کردن مو
● آموزش شستشوی اصولی و حرفه‌ای موها
● آموزش مدل‌های کوتاهی پایه و اساسی
● آموزش کوتاهی با درجه و زاویه‌های متفاوت
● آموزش کوتاهی مو به روش حجم دادن
● آموزش براشینگ و موخوره گیری موها

روش‌های مختلف کوتاهی مو

کپ کردن موها یا به عبارت عامیانه کوتاه کردن، به دو روش خشک و خیس قابل انجام است. در روش خیس، ابتدا موها را با آب‌پاش خیس کرده سپس برس یا شانه می‌کشند. در این مرحله با توجه به مدل کوتاهی، شروع به تقسیم‌بندی موها می‌کنند. در مرحله بعد نیز موهای تقسيم شده را با کلیپس نگه می‌دارند و به صورت متوالی هر قسمت را پایین آورده و با قیچی برش می‌دهند. در کوپ موها به روش خشک، در ابتدای امر براشینگ مو انجام می‌شود سپس عمل کوتاهی صورت می‌گیرد. پیرایشگران حرفه‌ای برای استفاده از روش کوپ خیس، ابتدا به مشتری مشاوره و راهنمایی‌های لازم را داده و پس از تایید روش توسط مشتری، شروع به کوتاه کردن موها می‌کنند.

دانلود سوالات گروه مراقبت و زیبایی

برای کوتاهی مو‌ چه مواردی را باید مد نظر قرار دهیم؟

اولین نکته‌ای که یک پیرایشگر مو باید رعایت کند حفظ بهداشت فردی مانند استفاده از روپوش، دستکش و ماسک برای خود و استفاده از پیش بند برای مشتری است. از دیگر نکات ضروری در هنگام کوتاهی موها استرلیزه کردن ابزار مورد استفاده مانند قیچی و شانه است. مورد دیگری که در هنگام کوتاهی مو باید به آن‌ دقت کرد، توجه به فرم صورت مشتری است.‌
زیرا به هر فرم صورت، نوع خاصی از مدل مو می‌آید. مثلا به بعضی صورت‌ها مدل موهای کوتاه و به بعضی دیگر مدل موهای بلند بیشتر می‌آید. بنابراین در هنگام درخواست مشتری برای مدل موی مورد علاقه‌اش، باید به او یادآوری شود که آیا مدل مو به چهره او می‌آید یا خیر.

معایب و دشواری‌های حرفه پیرایشگری موی زنان

همان‌طور که در بخش مقدمه گفته شد، کوتاهی مو یکی از انواع خدماتی است که در همه آرایشگاه‌های زنانه قابل ارائه است. زیرا همه خانم‌ها در طول سال حداقل یک یا دو بار برای موخوره گیری اقدام به کوتاه کردن نوک موهای خود می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت فشار کاری در این زمینه بر روی پیرایشگران مو زیاد است.
از جمله دشواری‌های پیرایش مو می‌توان به فشار روی مهره‌های گردن و ستون فقرات اشاره کرد زیرا برای کوتاه کردن موها، آرایشگر مدام باید در حالت ایستاده قرار بگیرد. انواع شرایط محیطی و تغییر مدام انواع مدل‌های کوتاهی مو به سبک‌های جدید و ژورنالی، کارهای پیرایشگران را تا حدودی سخت و دشوار خواهد کرد. بنابراین اگر می‌خواهید در این حرفه موفق شوید باید همواره از مدل‌های جدید و به روز کوتاهی مو اطلاع پیدا کرده و روش‌های پیاده کردن آن‌ها را بر روی مشتری فرا گیرید.

بازار کار و آینده شغلی پیرایشگری موی زنانه

همان طور که گفته شد، خدمات کوتاهی مو در هر آرایشگاهی قابل اجرا است. از این رو نیاز به متخصص کوتاهی در همه سالن‌های زیبایی وجود دارد. بنابراین می‌توان گفت هنرجویانی که با شرکت در دوره‌های آموزشي کوتاهی مو، مهارت به دست می‌آورند و موفق به اخذ مدرک بین‌المللی شده‌اند خیلی راحت وارد بازار کار می‌شوند. خانم‌ها همیشه به منظور کوتاهی مو و رفع موخوره به آرایشگاه مراجعه نمی‌کنند بلکه اکثر اوقات برای مدل دادن و زیبایی موهای خود به پیرایشگر رجوع می‌کنند.

جمع‌بندی

کوتاهی مو یکی از خدمات پرکاربرد در سالن‌های زیبایی است. از آن‌جایی که کوتاه کردن موها در مدل‌های مختلف به تخصص و مهارت ویژه نیاز دارد. کسانی که می‌خواهند در این حرفه مشغول به کار شوند لازم است در دوره‌های آموزشی کوتاهی مو زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای شرکت کنند.
هنرجویان پیرایشگر مو بعد از گذراندن دوره تخصصی کوتاهی مو، موفق به اخذ مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای در این زمینه خواهند شد. این دوره شامل آموزش‌های لازم جهت کوتاهی در مدل‌های مختلف کوپ، پیتاژ، چتری و … است. برای شرکت در این دوره لازم است هنرجویان یک سری لوازم و تجهیزات و نیز مدل جهت کوتاهی مو همراه خود داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا