آشنایی با دوره عکاس دیجیتال فنی و حرفه ای

عکاسی نوعی هنر ماندگار محسوب می‌شود که لحظات و صحنه‌های مهم و حساس در زندگی را می‌توان به وسیله آن ثبت کرد. امروزه با استفاده از دوربین گوشی‌های همراه، عکاسی کردن خیلی راحت‌تر از گذشته شده است.‌ در عکاسی با گوشی، تنظیمات نور و روشنایی، خیلی حرفه‌ای صورت نمی‌گیرد و عکس‌ها کیفیت عکس‌های دیجیتال را ندارند. هر‌چند با استفاده از نرم‌ افزارهای ویژه فتوشاپ می‌توان برخی از تنظیمات لازم را انجام داد.
به طور کلی عکاسی با دوربین دیجیتال، از کیفیت و وضوح تصویر بالایی برخوردار است. برای عکاسی دیجیتال باید دانش و مهارت‌های لازم را به دست آورد. به‌ همین منظور سازمان فنی و حرفه‌ای اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی عکاس دیجیتال کرده است. اگر می‌خواهید در مورد این دوره، شرایط و نحوه ثبت‌‌نام در دوره عکاسی دیجیتال سازمان فنی و حرفه‌ای بیشتر بدانید، توصیه می‌شود مطالب ارائه شده در این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

دوره عکاسی دیجیتال سازمان فنی و حرفه‌ای

دوره عکاسی دیجیتال جزء پرمخاطب‌ترین دوره‌های برگزار شده در سازمان فنی و حرفه‌ای است. در این دوره هنرآموزان با روش‌های عکاسی پرتره، شیوه‌های مختلف نورپردازی و تصویر برداری آشنا می‌شوند. آموزشات دوره عکاسی دیجیتال از صفر تا صد مباحث تئوری و عملی در رابطه با هنر عکاسی را در بر می‌گیرد. این دوره با مربیگری استادان و فرهیختگان در حوزه عکاسی به روش دیجیتال برگزار می‌شود.
قبل از آن‌که در مورد دوره عکاسی دیجیتال صحبت کنیم ابتدا به تعریفی از عکاسی و تاریخچه آن می‌پردازیم.

تاریخچه عکاسی

واژه عکاسی برگرفته از عبارت یونانی فتوگرافی است که فتو به معنای نور و گرافی به معنای ثبت است که روی هم رفته معنی نقش ایجاد کردن با نور را می‌دهد. در واقع منظور از عکاسی، ثبت یا ایجاد تصاویر است که از طریق دو مرحله صورت می‌گیرد. مرحله اول شامل به دست آوردن تصویر از روی نور و ثبت آن بر روی فیلم‌های نگاتیوی یا به عبارتی گیرنده تصاویر الکترونیکی می‌شود. مرحله دوم، ظاهر کردن تصاویر از روی این فیلم‌ها و چاپ آن‌ها است.
تاریخچه پیدایش عکاسی به حدود 150 تا 200 سال قبل برمی‌گردد. عکاسی در آن زمان‌ها به صورت کاملا سیاه و سفید و تار انجام‌ می‌گرفت. عکس گرفته شده نیز از کیفیت و وضوح تصویر کمی برخوردار بود. به مرور زمان‌ و با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه عکاسی، روش‌های عکاسی کامل‌تر و به روزتر شد تا آن‌جا که به شکل امروزی درآمد. در سال‌های اخیر با ابداع و ساخت دوربین‌های دیجیتال، هنر عکاسی جلوه ارزشمند و زیباتری به خود گرفت.‌

عکاسی دیجیتال چیست؟

منظور از عکاسی دیجیتال، هنر ثبت تصاویر توسط تابش نور بر روی سنسورهای الکتریکی است. در واقع این حسگرها با توجه به میزان نور دریافتی تصاویر را ثبت و پردازش می‌کنند. این روش عکاسی برای تصاویر دو بعدی و سه بعدی مناسب است. عکاسی با دوربین‌های دیجیتال به مراتب خیلی راحت‌تر از سایر روش‌های عکاسی است. این روش همچنین از سرعت بالایی برخوردار بوده و کیفیت بالایی نیز دارد. در حال حاضر عکاسی دیجیتال جزء رایج‌ترین شیوه‌های عکاسی در دنیا محسوب می‌شود.
ثبت تصاویر در دوربین‌های دیجیتال بر اساس تعداد پیکسل‌ها در صفحه صورت می‌گیرد. از کنار هم گرفتن پیکسل‌ها، تصویر نهایی تشکیل می‌شود. بنابراین می‌توان گفت هر چقدر تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، تصویر از وضوح بالاتری برخوردار است.

سبک‌های مختلف عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. عکاسی کردن در هر حوزه، اصول و قوانین متفاوتی دارد. عکاسی از طبیعت و جانداران، عکاسی در همايش‌های بین‌المللی، عکاسی کردن از سوژه‌های خبری، عکاسی در سینما و تلویزیون، عکاسی در مطبوعات همگی نمونه‌هایی از عکاسی در سبک‌های مختلف هستند. به طور کلی سبک‌های عکاسی شامل موارد زیر است.
● عکاسی خبری
● عکاسی مستند
● عکاسی هنری
● عکاسی تبلیغاتی
● عکاسی صنعتی

سرفصل‌های آموزشی دوره عکاسی دیجیتال

در دوره عکاسی دیجیتال سازمان فنی و حرفه‌ای مباحث تئوری و عملی بسیاری به هنرجویان آموزش داده می‌شود. در ابتدا تاریخچه‌ای از پیدایش عکاسی برای آن‌ها شرح داده می‌شود سپس به آموزش مفاهیم نظری اولیه و پایه ای در عکاسی پرداخته می‌شود. مباحث تئوری دوره شامل آشنایی با مبانی و اصول اولیه عکاسی، شناخت انواع دوربین دیجیتال و نیز چگونگی کار با دوربین‌های دیجیتال است.
هنرجویان رشته عکاسی همچنین باید در مورد هارمونی رنگ‌ها، تاثیر آن‌ها بر کیفیت تصویر، اعمال فیلتر بر تصاویر نیز آموزشات لازم را کسب کنند. شیوه کادر بندی، رعایت اصول نورپردازی و و شناخت انواع گرایش‌های عکاسی از مباحث نظری دیگری است که به هنرجویان آموزش داده می‌شود.
از سایر سرفصل‌های آموزشی کاربردی دوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
● آشنایی با ابزار و تجهیزات ویژه عکاسی دیجیتال
● شناخت ساختار دوربین‌های دیجیتال مانند دیافراگم، سنسور و …
● یادگیری نورپردازی و کادربندی در صحنه عکاسی
● چگونگی انتخاب سوژه مناسب عکاسی
● آشنایی با امور گرافیکی مرتبط با عکاسی
● آشنایی با انواع سبک‌های عکاسی مانند پرتره، خبری، تبلیغاتی و مستند اجتماعی
● آشنایی با مباحث زیبایی شناسی در عکاسی
● شناخت و یادگیری تکنیک‌های مختلف عکاسی
● شناخت عکاسان مطرح ایران و جهان
● چگونگی نورسنجی و نورپردازی در صحنه
● آشنایی با انواع لنزها مانند واید، تله، ماکرو، فیش آی و نرمال
● شناخت منابع نور طبیعی و غیر طبیعی
● یادگیری تکنیک فوکوس

مهارت‌های اکتسابی هنرجویان در پایان این دوره

هنرجویان رشته عکاسی در پایان دوره مهارت‌های لازم را برای عکاسی دیجیتال به دست می‌آوردند. مهم‌ترین مهارت‌های کسب شده کارآموزان در این دوره عبارتند از:
● مهارت در شناخت انواع دوربین‌های دیجیتال
● توانایی در تصویر سازی دیجیتالی
● یادگیری روش‌های تعویض انواع لنز دوربین‌های دیجیتال و عملکرد هر کدام
● توانایی کنترل وضوح تصاویر و عمق میدانی
● شناخت شاتر، فلاش و شیوه‌های استفاده از هر کدام

مزایای دوره عکاسی دیجیتال

در دوره آموزش عکاسی دیجیتال، علاوه بر این‌که کارآموزان با هنر عکاسی آشنا شده و فوت و فن‌های آن را یاد می‌گیرند می‌توانند از طریق شرکت در آزمون پایان دوره فنی و حرفه‌ای و قبولی در آن، گواهی دوره عکاسی دیجیتال را دریافت کنند.‌ این گواهی کاملا رسمی و بین‌المللی است و قابلیت ترجمه دارد. برای این‌که درصد قبولی داوطلبان در این آزمون زیاد شود می‌توان از جزوات و نمونه سوالات ارائه شده در سایت ایران عرضه کمک گرفت.

بازار کار و آینده شغلی عکاسی دیجیتال

حرفه عکاسی جزء مشاغلی است که در همه‌ی مراسم‌های شادی مانند جشن تولد، جشن عقد، عروسی و … کاربرد دارد. آتلیه‌های عکاسی مراکزی هستند که مردم برای عکاسی از لحظه‌های حساس و شاد زندگی خود به آن‌ها مراجعه می‌کنند. بنابراین کارآموزان دوره عکاسی دیجیتال، بعد از کسب مهارت‌های ویژه می‌توانند در آتلیه‌های عکاسی مشغول به کار شوند. یک کارآموز رشته‌‌ی عکاسی همچنین می‌تواند در دفاتر مطبوعاتی و خبری نیز به عنوان عکاس خبری، هنری، مستند و … فعالیت کند. این هنرآموزان همچنین در شرکت‌های تبلیغاتی و پروژه‌های صنعتی به عنوان عکاس مجموعه می‌توانند به کار مشغول شوند.

جمع‌بندی

دوره عکاسی دیجیتال در مراکز فنی و حرفه‌ای سراسر کشور هر چند وقت یک بار برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به این حرفه در صورت واجد شرایط بودن می‌توانند به مراکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کرده و جهت ثبت‌نام،‌ مدارک خود را تحویل دهند.‌ این دوره به صورت کاملا رایگان است و تنها شهریه‌ای که از داوطلبان اخذ می‌شود بابت شرکت در آزمون پایان دوره است. در دوره عکاسی دیجیتال کارآموزان دانش و مهارت‌های تخصصی، ویژه کار با دوربین‌های دیجیتال و نحوه عکاسی با این دوربین‌ها را فرا می‌گیرند. این دوره زیر نظر اساتید مجرب و حرفه‌ای در زمینه عکاسی دیجیتال تشکیل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا