تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

آشنایی با دوره آرایشگر موی زنانه یا شینیون فنی و حرفه ای

آرایش مو یا همان شینیون، تکنیکی برای پیچاندن موهای بلند یا نیمه بلند است که در فرم دهی به صورت و زیبایی چهره تأثیر زیادی دارد. یک شینیون کار حرفه‌ای باید به تمام فنون و اصول آرایش و پیرایش مو مسلط باشد تا بتواند یک کار ایده‌آل و خاص برای مشتری ایجاد کند.
آموزش شینیون مو در آموزشگاه‌های معتبر زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود لذا علاقه‌مندانی که مایل به شرکت در این کلاس‌ها هستند می‌توانند از طریق پرداخت وجه ثبت نام، در این دوره‌های آموزشی شرکت نمایند. در این مقاله قصد داریم در مورد این دوره از آرایشگری اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین اگر مایل هستید در این مورد بیشتر بدانید حتماً تا پایان ما را دنبال کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با دوره های فعال سازمان فنی و حرفه ای و نحوه ثبت نام در این دوره ها میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

راهنمای ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای

 

 

شینیون مو چیست؟
شینیون یک واژه خارجی به معنای گیسو یا موهای پرپشت است. در واقع شینیون به معنی فرم دادن به موهای بلند در جهت زیبایی چهره فرد است. در شینیون از ابزار و وسایل خاصی نیز استفاده می‌شود که این ابزار یا به صورت دستی یا برقی به کار می‌روند. به عنوان نمونه از ابزارهای ساده شینیون می‌توان کش سر، گیره، تل، تور، کلیپس را نام برد. یک سری ابزارهای مدرن‌تر شامل پروتزهای اسفنجی، موهای مصنوعی، چوب شینیون، تورهای نامرئی، گیر مویی و بیگودی می‌شود.
نوع شینیون در هر زمان و دوره‌ای متفاوت و خاص بوده است. بنابراین یک شینیون کار همواره باید روش‌های خود را به روز و جدید کند. مثلا در دوره‌هایی از زمان، شینیون‌های شلوغ، پف دار و کاملاً بسته مد بوده است در حالی که در سال‌های اخیر، سبک شینیون‌ها به طرف ساده بودن و نیمه باز همراه با بافت مو گرایش پیدا کرده است.
آماده‌سازی موها قبل از اجرای شینیون
یک هنرجوی شینیون کار، باید آموزش‌های لازم جهت اقدامات اولیه قبل از انجام کار شینیون را نیز فرا گیرد. مراحل آماده‌سازی موها قبل از شینیون به صورت زیر است:
● موها کاملاً شسته شده و مقدار کمی نم نیز در آن‌ها وجود داشته باشد.
● در این مرحله مو را خشک کرده و می‌توان از سرم دو فاز فاقد چربی برای رفع خشکی و سختی موها استفاده کرد.
● قبل از اجرای کار شینیون، براشینگ موی مناسب با جنس مو را انتخاب کنیم. به این صورت که برای موهای معمولی براشینگ حرفه‌ای، موهای کم پشت براشینگ دارای زاویه ۹۰ درجه و برای موهای صاف، ویو یا بیگودی مناسب است.
● رفع وزی موها قبل از شینیون با استفاده از سشوار یا اسپری ضد وزی، ژل یا واکس مو

 

 

شینیون متناسب با نوع مراسم
از شینیون و آرایش مو بیشتر در مراسم‌های رسمی مانند عروسی‌ها و دیگر مراسم جشن و شادی استفاده می‌شود. پس همواره باید این را در نظر گرفت که شینیون برای چه نوع مراسمی قرار است انتخاب شود. به طوری که شینیون مخصوص عقد، عروسی، نامزدی، بله برون، تولد و… هر کدام سبک خاص خود را دارد.
برای شینیون مخصوص عروس باید از متدهای خیلی حرفه‌ای و ویژه استفاده کرد تا در مراسم، عروس بیشتر از بقیه به چشم بیاید. در واقع بعد از انتخاب لباس عروس، انتخاب نوع شینیون در الویت بعدی قرار می‌گیرد. در شینیون عروس همچنین باید نوع لباس عروس، تور پشت سر، تاج مورد استفاده، فرم و آرایش صورت، بلندی یا کوتاهی مو نیز مد نظر قرار بگیرد. همه‌ی موارد ذکر شده را یک هنرجوی شینیون کار، باید قبل از شروع کارش مدنظر قرار دهد.

انواع شینیون مو
شینیون مو نیز مانند میکاپ دارای سبک‌ها و طرح‌های مختلفی است. افراد می‌توانند با توجه به فرم صورت، آرایش و نوع لباس شب خود هر کدام از انواع شینیون را انتخاب کنند. در زیر به مهم‌ترین انواع شینیون اشاره خواهیم کرد.
۱- شینیون خطی
شینیون خطی یکی از به روزترین متدهای شینیون است که مورد توجه بسیاری از خانم‌ها قرار گرفته است. روش کار در شینیون خطی به این صورت است که با استفاده از انگشتان دست و خطی کردن موها، آن‌ها را شینیون می‌کنند سپس برای تثبیت آن از اسپری‌های حالت دهنده مانند تافت استفاده می‌کنند. برای آرایش موها به این سبک نیاز به تبحر و دقت بالایی است بنابراین اگر قصد دارید برای مجالس خود از این‌ مدل مو استفاده کنید سعی کنید به یک شینیون کار حرفه‌ای و متخصص مراجعه کنید. شینیون کارهای مبتدی نیز از این سبک شینیون استفاده می‌کنند اما برای تثبیت آن سنجاق سر یا گیر به کار می‌برند که این تا حدودی از ظرافت کار کم می‌کند.

۲- شینیون حرارتی
در شینیون حرارتی موها به صورت دسته‌ای فرم خاصی به خود می‌گیرند. این موها زیر ابزار خاصی تحت حرارت قرار گرفته و ساعت‌ها حالت خود را حفظ می‌کنند بدون این که وز دار شوند یا فر بخورند. از مهم‌ترین ابزار حرارتی می‌توان به سشوار، اتو مو، ویو و بابلیس اشاره کرد. اکثر اوقات برای تثبیت بهتر حالت مو و ماندگاری بیشتر آن، از اسپری‌های تثبیت کننده مو نیز استفاده می‌کنند.

۳- شینیون به سبک مواج
در این سبک با استفاده از دست، موج‌هایی را بر روی مو ایجاد کرده سپس با استفاده از تافت آن را فیکس می‌کنند. این سبک شینیون در عین سادگی بسیار زیبا و دلربا است و باعث چشمگیر شدن موها می‌شود. سبک مواج امروزه در بین عروس‌ها بسیار طرفدار دارد و همچنین درست کردن این سبک، خیلی به ابزار خاصی نیاز ندارد.

۴- شینیون به روش اروپایی
این سبک از شینیون مو، بسیار ساده و دلنشین است. شینیون اروپایی در عین سادگی از ظرافت و زیبایی خاصی نیز برخوردار است.‌ طرز آرایش موها در این روش به این صورت است که موها از پشت نزدیک گردن به شکل خیلی شل جمع می‌شوند. استفاده از وسایل کمکی در این سبک شینیون بسیار کم است و تنها با استفاده از موهای خود فرد، شینیون را انجام می‌دهند.

هم اکنون میتوانید جهت تهیه اصل سوالات ادوار گذشته با پاسخنامه و کسب آمادگی بیشتر در آزمون آرایشگر موی زنانه سازمان فنی و حرفه ای به لینک زیر مراجعه نمایید:

۵- شینیون فرانسوی
این مدل به خاطر محبوبیتی که در بین خانم‌های فرانسوی دارد به این نام معروف است. شینیون فرانسوی بیشتر برای موهای بلند استفاده می‌شود زیرا باید حجم موها زیاد باشد. به این صورت که کل مو در پشت سر، مانند حلزون به هم‌ پیچیده می‌شود. این سبک شینیون نیز بسیار ساده اما زیبا و‌جذاب است. در این سبک نیز خیلی به تجهیزات خاص شینیون نیازی نیست و بیشتر بر روی موهای خود فرد کار می‌شود.

۶- شینیون‌های باز و‌نیمه باز
شینیون باز بیشتر مخصوص کسانی است که دارای موهای بلند هستند. طوری که به موها از پشت، حالت فر یا صاف می‌دهند سپس توسط اکسسوری‌های زیبا مانند سنجاق سرهای گلی تزئین می‌کنند. در شینیون نیمه باز نیز قسمتی از موها را از بالای سر پیچانده و انتهای آن‌ها را یک حالت فر مانند داده و باز نگه می‌دارند.

انواع مختلف بافت مو
بافت مو یکی از مدل‌های کاربردی برای انواع مختلف شینیون مو است. استفاده از بافت مو به شینیون نظم و ترتیب خاصی می‌دهد و همچنین ثبات و ماندگاری بالایی دارد. هر کدام از انواع بافت مو برای سن خاصی به کار می‌رود و مناسب با فرم‌های مختلف صورت است. به طور کلی بافت زدن کار سخت و پیچیده‌ای نیست به طوری که با چند بار تمرین ساده هر کس به تنهایی و بدون نیاز به آرایشگر، می‌تواند به موهایش بافت دلخواهش را بزند. بافت مو دارای طرح‌ها و سبک‌های مختلفی است که رایج‌ترین بافت‌های مو به عنوان بافت ساده، آفریقایی، تیغ ماهی، فرانسوی، هلندی، بافت پنج تایی، طنابی، مکعبی و پهن شناخته شده‌اند.

سبک‌های مختلف ترکیبی در شینیون
گاهی اوقات شینیون کار با توجه به سلیقه خود ترکیب‌هایی از شینیون‌های مختلف را بر روی موها پیاده می‌کند. مثلاً ترکیبی از بافت‌ها می‌تواند یک مدل شینیون جدید ایجاد کند. این مدل‌های ترکیبی بستگی به نوآوری و خلاقیت آرایشگر مو دارد. بعضی وقت‌ها مشتری نیز مدل ژورنالی را می‌بیند و از آرایشگر خود درخواست آن مدل ژورنالی را دارد. بنابراین در شینیون، یک روش ثابت خاصی وجود ندارد و با توجه به سلیقه شخصی افراد قابل تغییر است.

انتخاب مدل شینیون بر اساس فرم صورت
کسانی که فرم صورت آن‌ها گرد است بهتر است از شینیونی استفاده کنند که موها در بالای سر یا پشت سرجمع شود که صورت را کشیده تر می‌کند و همچنین بهتر است از تاج موی با ارتفاع بلند برای این افراد استفاده شود‌. برای کسانی که صورت باریک و کشیده‌ای دارند بهتر است از مدل شینیونی که موها در کناره‌های گوش و صورت جمع می‌شود، استفاده کرد.
برای صورت‌های بیضی شکل معمولاً از شینیون‌های باز و نیمه باز شل استفاده می‌شود؛ در واقع در این مدل صورت، ارتفاع موها را نباید زیاد کرد. شینیون‌ مناسب افراد با صورت مستطیلی باید طوری انتخاب شود که صورت، پهن‌تر و حجیم‌تر به نظر آید.
به طور کلی شینیون‌هایی که مقداری از موها در کنار گردن و چانه آویزان می‌شوند گزینه مناسبی برای صورت‌های مستطیلی است. در صورت‌هایی که به شکل مثلثی هستند و دارای گونه‌های برجسته و درشتی هستند از شینیون‌های دارای بافت مو در بالای سر بیشتر استفاده می‌شود. اگر در این مدل صورت پیشانی کم حجم و لاغر باشد بهتر است موها در بالای سر و کناره‌های پیشانی قرار داده شوند.

 

در صورت نیاز به تهیه اصل سوالات ادوار گذشته گروه شغلی مراقبت و زیبایی فنی و حرفه ای به همراه پاسخنامه می توانید لیست سوالات موجود این گروه شغلی را مشاهده نمایید:

جمع‌بندی
شینیون یک دنیای گسترده و متنوع از مدل‌های مختلف پیچیدن مو است به طوری که دست آرایشگر باز است که هر کدام از انواع شینیون مناسب با صورت مشتری را برای روی موها پیاده کند. یک آرایشگر حرفه‌ای در موی زنانه، قبل از فراگیری دوره شینیون باید از قوه تجسم، خلاقیت و ابتکار بالایی برخوردار باشد تا بتواند قبل از شینیون، صورت مشتری را با شینیون مناسب تجسم کند.
یک هنرجوی شینیون همچنین در این دوره با سبک‌های مختلف شینیون باز، نیمه‌باز و بسته آشنایی کامل پیدا می‌کند. انتخاب هر کدام از انواع شینیون با توجه به فرم صورت، میکاپ، لباس و قد مشتری صورت می‌گیرد.