تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

ترجمه مقاله طراحی مدار منطقی آتوماتای سلولی نقطه کوانتومی مبتنی بر مدل جایگزین – نشریه الزویر

عنوان فارسی: طراحی مدارهای منطقی آتوماتای سلولی نقطه کوانتومی مبتنی بر یک مدل جایگزین
عنوان انگلیسی: Designing ternary quantum-dot cellular automata logic circuits based upon an alternative model
تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 17 تعداد صفحات ترجمه فارسی : 25 (1 صفحه رفرنس انگلیسی)
سال انتشار : 2018 نشریه : الزویر - Elsevier
فرمت مقاله انگلیسی : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش فرمت ترجمه مقاله : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
فونت ترجمه مقاله : بی نازنین سایز ترجمه مقاله : 14
نوع مقاله : ISI نوع نگارش : مقالات پژوهشی (تحقیقاتی)
پایگاه : اسکوپوس نوع ارائه مقاله : ژورنال
ایمپکت فاکتور(IF) مجله : 4.792 در سال 2020 شاخص H_index مجله : 64 در سال 2022
شاخص SJR مجله : 0.630 در سال 2020 شناسه ISSN مجله : 0045-7906
شاخص Q یا Quartile (چارک) : Q2 در سال 2020 کد محصول : 12400
محتوای فایل : zip حجم فایل : 7.63Mb
رشته و گرایش های مرتبط با این مقاله: مهندسی برق، مدارهای مجتمع الکترونیک، مهندسی الکترونیک و سیستم های الکترونیک دیجیتال
مجله: Computers and Electrical Engineering
کلمات کلیدی: افزاینده، رمزگشا، معکوس کننده، QCA، کاهنده، سه گانه
کلمات کلیدی انگلیسی: Adder - Decoder - Inverter - QCA - Subtractor - Ternary
وضعیت ترجمه عناوین تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه متون داخل تصاویر و جداول: ترجمه نشده است ☓
وضعیت ترجمه منابع داخل متن: به صورت عدد درج شده است ✓
وضعیت فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه: به صورت عکس، درج شده است ✓
ضمیمه: ندارد ☓
بیس: نیست ☓
مدل مفهومی: ندارد ☓
پرسشنامه: ندارد ☓
متغیر: ندارد ☓
فرضیه: ندارد ☓
رفرنس: دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
رفرنس در ترجمه: در انتهای مقاله درج شده است
doi یا شناسه دیجیتال: https://doi.org/10.1016/j.compeleceng.2018.07.001
ترجمه این مقاله با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. ترجمه به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.
فهرست مطالب

چکیده

1. مقدمه

2. پس زمینه QCA دوگانه و سه گانه

3. طرح منطق سه گانه مطرح شده

4. گیت های سه گانه ساده پیشنهادی

5. مدارهای سه گانه پیشنهادی

6. نتیجه گیری

منابع

نمونه متن ترجمه

چکیده

در حال حاضر در زمینه منطق چند گانه از منطق سه گانه به دلیل داشتن مزایای رقابتی نسبت به منطق دو گانه، در توسعه پیشرفته ترین سیستم های دیجیتال استفاده می شود. با وجود پیشرفت های حاصل شده در این حوزه، هنوز مدلی جامع که بتواند تاثیری عمیق بر روند چنین سیستم تازه تاسیسی داشته باشد ارائه نشده است. از این رو، در این مقاله سعی داریم با استفاده از مدل پیشنهادیمان به طراحی گیت های منطقی ماشین های خودکار سلولی کوانتومی-نقطه ای سه گانه ساده و مدارهای ترکیبی مانند افزایشگر ها بپردازیم. به منظور تایید مدارهای طراحی، مدارهای منطقی سه گانه را با استفاده از نرم افزار جدید TQCAsim شبیه سازی کردیم، تا بتوانیم بهره وری روش شبیه سازی را بدقت بررسی کنیم، همچنین برخی از گیت های مرسوم پیشین نیز شبیه سازی شدند. بعلاوه، عوامل موثری مانند، حوزه، مصرف انرژی، خطاپذیری، و هزینه نیز در مدارهای ارائه شده بررسی شدند. نتایج نشانگر این هستند که علاوه بر تعیین مشخصات، مدارهای طراحی شده نیز به آسانی در سیستم های دیجیتال قابل اجرا هستند.

 

پس زمینه QCA دوگانه و سه گانه

سلول دوگانه کوانتومی-نقطه ای یک سلول مربعی شکل با 4 نقطه کوانتومی می باشد که 4 نوک سلول را اشغال کرده اند. بر اساس قانون دفع کولن دو الکترون فقط می توانند دو سمت مخالف یکدیگر را در سلول اشغال کنند. بنابر این هر سلول می تواند دارای حالت قطبی p=1 یا p=2 با حالت دوگانگی 1 و 0 باشد. برخلاف حوزه دوگانه، در MVL، هر ذره می تواند دارای بیش از یک عدد باشد و در مقایسه با دوگانگی اطلاعات بیشتری می تواند در حافظه MVL ذخیره شود. هزینه کم و آنالیز عددی سریعتر از دیگر مزایای مدارهای MVL می باشند. یک بحث مهم در رابطه با MVL، منطق سه گانه (3) می باشد که می تواند دارای مقادیر "صحیح"، "غلط" و "ناشناخته" (یعنی منطق لوکاسیویتز، کلین و پریست) باشد. منطق سه گانه با منطق دو گانه مساویست و حتی از برخی جهات بهتر از آن است. منطق سه گانه دارای این مزیت ها می باشد: (1) دارای کمترین پیچیدگی میان MVL ها (سادگی)؛ (2) توانایی ذخیره اطلاعات بیشتر در مقایسه با منطق دوگانه مرسوم؛ (3) سرعت بالا؛ (4) عملکرد عالی؛ (5) پایین بودن هزینه. بنابر این استفاده از این منطق می تواند دارای مزایایی در دستگاه های محاسباتی مدرن باشد.

 

شایان ذکر است که، یکی از سیستم های منطقی سه گانه کم هزینه قابل مقایسه با سه گانه متعادل، منطق کلین است. گیت های منطق ساده ای همچون گیت های اقلیت (and)، اکثریت (or)، و معکوس کننده (not) در منطق کلین و منطق سه گانه متعادل یکسان می باشند. طبیعتا، تمامی مدارهای سه گانه با استفاده از این گیت های ساده بکارگیری می شوند، از این رو نتایج مدارهای ارائه شده ما در منطق کلین نیز صحیح می باشند. اطلاعات بیشتر در رابطه با این منطق را می توانید از طریق (11) بدست آورید.

 

مشهورترین سلول سه گانه کوانتومی-نقطه ای دارای 8 چاه کوانتومی در یک شکل دایره ای و یک جفت الکترون است که می توانند بین این چاه ها به راحتی حرکت کنند. بر اساس نیروی دفعی کولن، یک جفت الکترون همیشه در دورترین فاصله ممکن از یکدیگر به سر می برند. به سبب ساختار سلول، این الکترون ها می توانند در 4 موقعیت مختلف قرار گیرند. هر موقعیت مساویست با یک حالت منطقی مانند -1, +1, و 0 (سه گانه متعادل) و یا 0، 1، 2/1، 2/1 یا 0، 0، 1، 2 (سه گانه نا متعادل). توجه کنید که، دو موقعیت متفاوت دارای مقادیر یکسانی هستند. الکترون ها اجازه دارند داخل یک سلول حرکت کنند، بنابراین، میان سلولهای QCA مجاور هیچ انتقال الکترونی انجام نمی گیرد، از این رو جریان از یک سلول به سلول دیگر در حال گردش است.

تصاویر فایل ورد ترجمه مقاله (جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک نمایید)