تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

ترجمه مقاله مرتبط بودن مدت و کیفیت خواب با خصیصه های هوش هیجانی بیشتر – نشریه الزویر

عنوان فارسی: مرتبط بودن مدت و کیفیت خواب با خصیصه های هوش هیجانی بیشتر
عنوان انگلیسی: Sleep quality and duration are associated with greater trait emotional intelligence
تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 4 تعداد صفحات ترجمه فارسی : 12 (2 صفحه رفرنس انگلیسی)
سال انتشار : 2022 نشریه : الزویر - Elsevier
فرمت مقاله انگلیسی : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش فرمت ترجمه مقاله : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
فونت ترجمه مقاله : بی نازنین سایز ترجمه مقاله : 14
نوع مقاله : ISI نوع نگارش : مقالات پژوهشی (تحقیقاتی)
پایگاه : اسکوپوس نوع ارائه مقاله : ژورنال
ایمپکت فاکتور(IF) مجله : 3.270 در سال 2021 شاخص H_index مجله : 31 در سال 2022
شاخص SJR مجله : 1.213 در سال 2021 شناسه ISSN مجله : 2352-7218
شاخص Q یا Quartile (چارک) : Q1 در سال 2021 کد محصول : 12946
محتوای فایل : zip حجم فایل : 2.21Mb
رشته و گرایش های مرتبط با این مقاله: روانشناسی - پزشکی - روانشناسی عمومی - مغز و اعصاب - روان سنجی
مجله: Sleep Health
کلمات کلیدی: کیفیت خواب - کمیت خواب - هوش هیجانی
کلمات کلیدی انگلیسی: Sleep Quality - Sleep Quantity - Emotional Intelligence
وضعیت ترجمه عناوین تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه متون داخل تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه منابع داخل متن: به صورت عدد درج شده است ✓
وضعیت فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه: تایپ شده است ✓
ضمیمه: ندارد ☓
بیس: نیست ☓
مدل مفهومی: ندارد ☓
پرسشنامه: ندارد ☓
متغیر: ندارد ☓
فرضیه: ندارد ☓
رفرنس: دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
رفرنس در ترجمه: در انتهای مقاله درج شده است
doi یا شناسه دیجیتال: https://doi.org/10.1016/j.sleh.2021.06.003
با خرید این کالا; ترجمه فارسی مقاله، مقاله انگلیسی، پاورپوینت و ترجمه خلاصه قابل دانلود خواهد بود. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر شده و محصول به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.
فهرست مطالب

چکیده

مقدمه

روش ها

شرکت کنندگان

مفاد و فرایند

تجزیه و تحلیل

نتایج

بحث

منابع و مآخذ

نمونه متن ترجمه

چکیده

اهداف: پژوهش قبلی نشان داد که خواب کم و بی‌ خوابی با ویژگی هوش هیجانی (trait EI) تقلیل یافته همراه هستند اما توانایی هوش هیجانی (ability EI) را کاهش نمی‌دهند. با هدف بسط این دانش پایه‌ای، ما تاثیر کیفیت خواب روزمره را بالاتر و فراتر از آخرین اثرات شناخته شده مدت خواب بررسی کردیم.

روش ها: یک نمونه بزرگ متشکل از ۴۷۷ فرد بالغ سالم، شاخص کیفیت خواب پیتسبورگ (PSQI)، پرسشنامه ویژگی هوش هیجانی (TEIQue; trait EI) و مقیاس genceهوش هیجانی مایر- سالووری- کروسو (MSCEIT; ability EI) را تکمیل کردند.

نتایج: همبستگی دومتغیره و رگرسیون خطی چندگانه نشان دادند که مدت زمان و شاخص کیفیت PSQIخواب اخیر، هریک مستقلاً نمرات ویژگی EIبالاتری از جمله هیجان پذیری، خویشتن داری، اجتماع پذیری و بهزیستی پیش بینی کردند، اما با توانایی EIبیگانه بودند.

نتیجه‌ گیری: در این نمونه از جامعه‌ای بزرگ، مدت آخرین خواب و کیفیت خواب روزمره، هر دو به طور مستقل به جنبه های روان شناختی خودآگاه ویژگی هوش هیجانی ارتباط دارند. در مقابل، مدت آخرین خواب و نمره شاخص PSQI به بیشتر جنبه‌های متبلور عملکرد هوش هیجانی ارتباط ندارند و در برگیرنده مجموعه کلی اطلاعات عاطفی و توانایی درک و استدلال مفاهیم احساسی هستند. در مجموع، خوداظهاری‌‌ ها راجع به خواب طولانی تر و با کیفیت تر، با درک ذهنی از عملکرد عاطفی بهتر مرتبط بود، اما با معیارهای عملکرد محور استدلال عاطفی مرتبط نبود.

روش ها

شرکت کنندگان

یک نمونه بزرگ شامل ۴۴۷ فرد (۱۲۵ مرد، ۳۲۲ زن) سالم، انگلیسی زبان و جوان (۱۸ تا ۴۰ ساله، میانگین تحصیل ۱۴/۸ سال) که از طریق تراکت، آگهی در روزنامه ها، تبلیغات در شبکه های اجتماعی، تبلیغات هدفمند در فضای وب (گوگل و فیسبوک) و تابلو اعلانات دانشگاه ها در ناحیه کلان شهری بزرگ توسان/ فونیکس به کار گرفته شدند. %60.9 شرکت کنندگان خودشان را از نژاد سفید، %3.4 سیاه یا آفریقایی آمریکایی، %0.7 بومی آمریکا یا آلاسکا، %6.5 آسیایی، %21 لاتین، %5.8 دورگه، %0.4 غیره و %0.9 ترجیح دادند که نژاد خود را فاش نکنند. رضایت نامه کتبی، قبل از ثبت نام اخذ شده بود و شرکت کنندگان در ازای وقتی که گذاشتند، مبلغی دریافت کردند. پروتکل این پژوهش توسط هیئت بازبینی موسساتی دانشگاه آریزونا و دفتر محافظت از تحقیقات انسانی ارتش ایالات متحده، تایید شد.

مفاد و فرایند

شرکت کنندگان یک سری پرسشنامه راجع به مشخصات فردی، وضعیت سلامتی و عادات خواب، تکمیل کردند. آن ها همچنین مقدار خواب (تا نزدیک ترین نیم ساعت) را قبل از آمدن به جلسه ارزیابی تعیین کردند (یعنی خواب شب گذشته = SLN)، و شاخص کیفیت خواب پیتسبورگ (PSQI) را تکمیل کردند که یک پرسشنامه معتبر است که عادات و مشکلات خواب کلی را ارزیابی می کند (21) (PSQI total). شرکت کنندگان همچنین یک مقیاس سنج ویژگی هوش هیجانی را موسوم به پرسشنامه ویژگی هوش هیجانی (TEIQue) (11) شامل ۴ فاکتور اصلی (یعنی هیجان پذیری، خویشتن داری، قابلیت اجتماعی شدن و بهزیستی) و و یک امتیاز جامع را پر کردند. دامنه پایائی قابلیت اطمینان سازگاری داخلی برای TEIQue از 0.73 (هیجان پذیری) تا 0.92 (نمره جامع) پراکنده بود (11). برای سنجش توانایی هوش هیجانی، تست هوش هیجانی مایر- اسلووری- کراسو را انجام دادیم (MSCEIT 2.0) (14،15)، که شامل یک نمره هوش هیجانی کلی و چهار نمره فرعی (یعنی درک عواطف، تسهیل تفکر، فهم احساسات و مدیریت احساسات) استاندارد شده با هنجارهای جنسی است، با پایایی سازگاری داخلی 0.93 برای نمره کل هوش هیجانی و پایایی آلفا بین 0.61 و 0.88 برای تست های فرعی متشکل از چهار نمره فرعی (15).

تصاویر فایل ورد ترجمه مقاله (جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک نمایید)

       

فایل پاورپوینت این مقاله

در کنار ترجمه مقاله، فایل پاورپوینت این مقاله نیز ایجاد شده و در این محصول قرار داده شده است که پس از خریداری به همراه ترجمه قابل دانلود خواهد بود. تعداد اسلایدهای این پاورپوینت 15 می باشد و آماده ارائه در دانشگاه یا سایر سمینارها است.

فایل خلاصه ترجمه

در صورتی که نیاز به خلاصه ای از متن ترجمه این مقاله دارید، می توانید از فایل خلاصه ترجمه استفاده نمایید که به این محصول اضافه شده است. خلاصه ترجمه این مقاله در 5 صفحه در فایل word انجام شده و داخل بسته قرار گرفته است.