تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

ترجمه مقاله ارتباط فضایی بین آلودگی محیط زیست و مرگ و میر طولانی مدت سرطان – نشریه الزویر

عنوان فارسی: ارتباط فضایی بین آلودگی محیط زیست و مرگ و میر طولانی مدت سرطان در ایتالیا
عنوان انگلیسی: The spatial association between environmental pollution and long-term cancer mortality in Italy
تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 10 تعداد صفحات ترجمه فارسی : 31 (5 صفحه رفرنس انگلیسی)
سال انتشار : 2022 نشریه : الزویر - Elsevier
فرمت مقاله انگلیسی : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش فرمت ترجمه مقاله : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
فونت ترجمه مقاله : بی نازنین سایز ترجمه مقاله : 14
نوع مقاله : ISI نوع نگارش : مقالات پژوهشی (تحقیقاتی)
پایگاه : اسکوپوس نوع ارائه مقاله : ژورنال
ایمپکت فاکتور(IF) مجله : 10.147 در سال 2021 شاخص H_index مجله : 275 در سال 2022
شاخص SJR مجله : 1.806 در سال 2021 شناسه ISSN مجله : 0048-9697
شاخص Q یا Quartile (چارک) : Q1 در سال 2021 کد محصول : 13570
محتوای فایل : zip حجم فایل : 5.48Mb
رشته و گرایش های مرتبط با این مقاله: محیط زیست - پزشکی - آلودگی های محیط زیست - ایمنی شناسی پزشکی
مجله: Science of the Total Environment
کلمات کلیدی: سرطان – آلودگی - محیط زیست – ایتالیا - آموزه های ماشینی - مرگ و میر
کلمات کلیدی انگلیسی: Cancer - Pollution - Environment - Italy - Machine learning - Mortality
وضعیت ترجمه عناوین تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه متون داخل تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه منابع داخل متن: ترجمه شده است ✓
وضعیت فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه: ندارد ☓
ضمیمه: ندارد ☓
بیس: نیست ☓
مدل مفهومی: ندارد ☓
پرسشنامه: ندارد ☓
متغیر: دارد ✓
فرضیه: ندارد ☓
رفرنس: دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
رفرنس در ترجمه: در انتهای مقاله درج شده است
doi یا شناسه دیجیتال: https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2022.158439
با خرید این کالا; ترجمه فارسی مقاله، مقاله انگلیسی، پاورپوینت و ترجمه خلاصه قابل دانلود خواهد بود. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر شده و محصول به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.
فهرست مطالب

چکیده

نکات برجسته

1. مقدمه

2. مواد و روش‌ها

3. نتایج

4. تشریح

5. نتیجه گیری

مراجع

نمونه متن ترجمه

چکیده

امروزه تومورهای سرطانی، پس از بیماری‌های قلبی دومین عامل مرگ و میر در جهان به شمار می‌روند. در خلال چند دهۀ اخیر که پژوهش‌هایی بر روی سرطان انجام شده است، سبک زندگی و عوامل تصادفی/ ژنتیکی مقصرین اصلی مرگ و میر سرطان هستند؛ که البته در کنار این دو، چاقی، عادت به کم‌تحرکی، استفاده از مشروبات الکلی، و سیگار کشیدن نیز از عوامل مؤثر در ابتلا به سرطان به شمار می‌روند. با این وجود، یک اجماع گسترده نیز در حال شکل‌گیری است که آلودگی زیست محیطی را نیز به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل ابتلا به سرطان در نظر می‌گیرد. متأسفانه، تمامی این شهود علمی همیشه از سوی دولت‌ها و بنگاه‌های وابسته به دولت مورد توجه و اعتنا قرار نمی‌گیرند؛ و آنها همچنان از پیگیری و بررسی ارتباطات موجود بین ابتلا به سرطان و عوامل زیست محیطی پرهیز می‌کنند. ما در این کار پژوهشی بی‌سابقه در مقیاس ملی، ارتباطات بین مرگ و میر ناشی از سرطان، عوامل اجتماعی-اقتصادی، و منابع آلودگی زیست محیطی در کشور ایتالیا را مورد ارزیابی قرار دادیم، که هر دو در مقیاس‌های ایالتی و منطقه‌ای بودند و از روش هوش مصنوعی استفاده شد. به طور کلی، ما به این نتیجه رسیدیم که مرگ و میر ناشی از سرطان دارای یک توزیع تصادفی یا فضایی نیست و عموماً در زمانی که آلودگی زیست محیطی نیز افزایش پیدا می‌کند، حتی با وجود سبک زندگی سالم‌تر، از میانگین ملّی تجاوز می‌کند. آموزه‌های ماشینی ما 35 منبع آلودگی زیست محیطی را تحت بررسی قرار داد که در این بین، کیفیت هوا رتبۀ نخست نگرانی بابت نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان را به خود اختصاص داده است، و پس از آن، مکان‌هایی قرار دارند که باید مورد احیاء قرار گیرند، مناطق شهری، و ترافیک وسایط نقلیۀ موتوری. علاوه بر این، سایر منابع آلودگی زیست محیطی مسئول مرگ و میر، عامل اصلی مرگ و میر ناشی از برخی از انواع خاص سرطان هستند. با در اختیار داشتن این نتایج هشدار دهنده، به سراغ چیدمان مجدد پژوهش‌های سرطان می‌رویم و به این موضوع می‌پردازیم که کاهش و پیشگیری از آلاینده‌های زیست محیطی، از جمله اقدامات اولیه در مقابل مبارزه با سرطان باید مورد بازنگری و بازچیدمان قرار گیرند.

2. مواد و روش‌ها

هدف اصلی این کار پژوهشی، بررسی ارتباطات چشمگیر و محتمل در بین توزیع فضایی منابع مختلف آلودگی و مرگ و میر ناشی از سرطان از طریق الگوریتم‌های ماشینی استاندارد می‌باشد. برای این منظور، داده‌های موجود را بر اساس مجموعه اصطلاحات اروپایی واحدهای آمایش سرزمینی (NUTS) در دو مقیاس مختلف مورد توجه قرار دادیم: (i) مناطق ایتالیا (NUTS 1) و (ii) ایالت‌ها (NUTS 2). در یک سطح منطقه‌ای، چندین شاخص اجتماعی–اقتصادی از مؤسسه ملی آمار ایتالیا به دست آمده است (ISTAT). برای این منظور، از سطح نخست برای یک آنالیز مقدماتی باثبات استفاده شد که مشتمل بر هر دو شاخص اجتماعی– اقتصادی و آلودگی است که مورد اخیر از طریق یک دادۀ متغیر پروکسی در مقیاس منطقه‌ای مورد الگوبرداری قرار گرفت که بیشتر این متغیرها وزن زیاد، سیگار، تخت‌های بیمارستانی آماده، سن، و درآمد می‌باشند (بخش S1 در مواد مکمل را ببینید).

در مقیاس ایالتی، چندین سطح منبع آلودگی از طرف آژانس‌های منطقه‌ای برای حفاظت از محیط زیست شناسایی شده‌اند؛ در حالی که شاخص‌های اجتماعی– اقتصادی کمیاب هستند. منابع آلودگی زیست محیطی، حتی برای برخی از منابعی مورد ارزیابی قرار گرفت که قدرت ابتلای آنها به طور قطعی ثابت نشده است. سپس از یک سطح دوم برای ارزیابی عمیق روابط فضایی بالقوه در بین توزیع سرطان و آلودگی با استفاده از روش رگرسیون جنگل ]تصمیم گیری[ تصادفی (RF) به همراه یک آنالیز اهمیت جنبۀ بوروتا استفاده شد (کورسا و رادنیچی،2010).

تصاویر فایل ورد ترجمه مقاله (جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک نمایید)

       

فایل پاورپوینت این مقاله

در کنار ترجمه مقاله، فایل پاورپوینت این مقاله نیز ایجاد شده و در این محصول قرار داده شده است که پس از خریداری به همراه ترجمه قابل دانلود خواهد بود. تعداد اسلایدهای این پاورپوینت 17 می باشد و آماده ارائه در دانشگاه یا سایر سمینارها است.

فایل خلاصه ترجمه

در صورتی که نیاز به خلاصه ای از متن ترجمه این مقاله دارید، می توانید از فایل خلاصه ترجمه استفاده نمایید که به این محصول اضافه شده است. خلاصه ترجمه این مقاله در 5 صفحه در فایل word انجام شده و داخل بسته قرار گرفته است.