تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

ترجمه مقاله روش جدید آنالیز خرابی پیشرونده قاب های فولادی – نشریه الزویر

عنوان فارسی: روشی جدید برای آنالیز خرابی پیشرونده قاب های فولادی
عنوان انگلیسی: A new method for progressive collapse analysis of steel frames
تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 14 تعداد صفحات ترجمه فارسی : 34 (1 صفحه رفرنس انگلیسی)
سال انتشار : 2019 نشریه : الزویر - Elsevier
فرمت مقاله انگلیسی : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش فرمت ترجمه مقاله : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
فونت ترجمه مقاله : بی نازنین سایز ترجمه مقاله : 14
نوع مقاله : ISI نوع نگارش : مقالات پژوهشی (تحقیقاتی)
پایگاه : اسکوپوس نوع ارائه مقاله : ژورنال
ایمپکت فاکتور(IF) مجله : 3.895 در سال 2020 شاخص H_index مجله : 100 در سال 2021
شاخص SJR مجله : 1.438 در سال 2020 شناسه ISSN مجله : 0143-974X
شاخص Q یا Quartile (چارک) : Q1 در سال 2020 کد محصول : 12392
محتوای فایل : zip حجم فایل : 7.14Mb
رشته و گرایش های مرتبط با این مقاله: مهندسی عمران، سازه، مدیریت ساخت و زلزله
مجله: مجله تحقیقات فولاد ساختمانی - Journal of Constructional Steel Research
کلمات کلیدی: قاب فولادی، خرابی پیش رونده، بار انفجار، شرایط اولیه غیر صفر، آسیب اولیه، تحلیل المان محدود
کلمات کلیدی انگلیسی: Steel frame - Progressive collapse - Blast load - Non-zero initial condition - Initial damage - Finite element analysis
وضعیت ترجمه عناوین تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه متون داخل تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه منابع داخل متن: به صورت عدد درج شده است ✓
وضعیت فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه: به صورت عکس، درج شده است ✓
ضمیمه: ندارد ☓
بیس: نیست ☓
مدل مفهومی: ندارد ☓
پرسشنامه: ندارد ☓
متغیر: ندارد ☓
فرضیه: ندارد ☓
رفرنس: دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
رفرنس در ترجمه: در انتهای مقاله درج شده است
doi یا شناسه دیجیتال: https://doi.org/10.1016/j.jcsr.2018.09.029
ترجمه این مقاله با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. ترجمه به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.
فهرست مطالب

چکیده

1.مقدمه

2.مدل المان محدود برای قاب فولادی

3. ارزیابی مدل المان محدود

4. انفجار حجیم در داخل ساختمان

5. مقایسه روشهای آنالیز خرابی پیش رونده موجود

6. روش زیر ساختاری

7. نتیجه گیری

منابع

نمونه متن ترجمه

چکیده

 

زمانی که یک انفجار بزرگ در داخل ساختمان اتفاق می‌افتد، تعدادی از اعضای سازه‌ای (ستونها، تیرها، دال ها و غیره) آسیب می‌بینند یا کلا تخریب می‌شوند که در کنار شرایط اولیه غیر صفر (جابجایی، سرعت، شتاب و غیره)، خرابی پیش رونده سازه های ساختمانی بسیار محتمل است. با این حال تحقیقات محدودی در مورد تاثیر بار انفجار بر اعضای سازه ای در ساختمان، وجود دارد و با توجه به این مساله، بر اساس یک مدل زیرساختاری، روشی جدید برای بررسی خرابی پیش رونده در قابهای فولادی تحت اثر بار انفجار ارائه شد. در ابتدا سناریوی انفجار گسترده در داخل ساختمان معرفی سپس مدل زیرساختاری در نواحی تاثیر پذیر از اثرات انفجار ایجاد میگردد، بعد از آن روش محاسبه ای برای شرایط غیر صفر و آسیب اولیه در اعضای سازه ای ارائه و در آخر مراحل خاص این روش پیشنهادی تشریح می‌شود. به عنوان مثال یک قاب فولادی دارای 5 طبقه در ارتفاع، 4 دهانه در طول محور طولی و 3 دهانه در طول محور عرضی، به ترتیب، با استفاده از روش شبیه سازی مستقیم، روش بار متناوب و روش ارائه شده جهت بررسی خرابی پیش رونده شبیه سازی شد. بواسطه تجزیه و تحلیل نمونه، مشخص شد که نمی‌توان تاثیر بار انفجار در طبقه همکف را نادیده گرفت اما در طبقات دیگر بواسطه دالهای بتن آرمه این امر ممکن است. شرایط اولیه غیر صفر و آسیب اولیه اعضای سازه ای بخوبی با استفاده از مدل زیر ساختاری قابل پیش بینی است و مدل پیشنهاد شده دقیق و قابل اعتماد است.

 

مدل المان محدود برای قاب فولادی

نمونه اولیه ساختمان

ساختمانی که در این مطالعه انتخاب شده است، یک قاب فولادی طراحی شده لرزه ای [14]، که دارای 5 طبقه در ارتفاع،4 دهانه در طول محور طولی با طول دهانه 5 متر، 3 دهانه در طول محور عرضی، با طول دهانه 5 متر. شکل 1، یک تصویر هوایی از قاب فولادی را نشان میدهد. شکل2، نشان دهنده پلان عمومی طبقه در قاب فولادی است. که ارتفاع طبقه اول 6 متر و در باقی طبقات 4 متر است.ستون و تیر قاب فولادی از مقاطع H شکل که از جوش 3 ورق فولادی ساخته شده اند اتخاذ شده‌اند، مقطع ستون H400*300*12*14 (عمق مقطع H* عرض بال * ضخامت جان * ضخامت بال) است که در شکل3a نشان داده شده است. و مقطع تیر H300*250*10*12 مانند شکل3b میباشد.

 

ساختمانی که در این مدل سازی عددی استفاده شده است 20 ستون دارد که 14 عدد از آنها ستون خارجی و بقیه ستون داخلی هستند. اتصالات خارجی تیر به ستون در شکل4a ، استفاده از اتصالات مقاوم در برابر خمش و اتصالات خارجی تیر به ستون در شکل4b ،نشان داده شده است و از اتصالات ورق نازک (برش ساده) در قابهای سنگین استفاده شده است. ضخامت دال بتن آمه 140 میلیمتر و ضخامت بتن پوششی (کاور) 30 میلیمتر است. آرماتورهای موجود در این دال بصورت دو طرفه و دوشبکه هستند که قطر آنها 8 میلیمتر و فاصله آنها از هم 0.15 متر است و در بالا و پایین دال بتنی قرار گرفته اند. به دیوار پر کننده، که به عنوان حصار و جداکننده عمل می کند، هیچ گونه نیروی عمودی وارد نمیشود و وزن آن را نیز ستون ها و تیر ها تحمل میکنند. و فرض بر این است که کف ستون در طبقه زیرین ثابت است.

 

قاب فولادی و دال بتن آرمه عمدتا از بتن و فولاد تشکیل شده است. خصوصیات اساسی مصالح بتن در جدول 1 نشان داده شده است. فولاد سازه ای Q345 برای تیر ها و ستونها انتخاب گردید که خصوصیات اساسی آن نیز در جدول 2 نشان داده شده است. فولاد HRB335، نیز برای آرماتورهای بتن آرمه انتخاب شده که ویژگی های اساسی آن در جدول 3 آمده است.

تصاویر فایل ورد ترجمه مقاله (جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک نمایید)