تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

ترجمه مقاله راندمان پودر سنگ مرمر ضایعاتی در کنترل واکنش قلیایی-سیلیس بتن – نشریه الزویر

عنوان فارسی: راندمان پودر سنگ مرمر ضایعاتی در کنترل واکنش قلیایی-سیلیس بتن: یک رویکرد پایدار
عنوان انگلیسی: Efficiency of waste marble powder in controlling alkali–silica reaction of concrete: A sustainable approach
تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 10 تعداد صفحات ترجمه فارسی : 28 (2 صفحه رفرنس انگلیسی)
سال انتشار : 2017 نشریه : الزویر - Elsevier
فرمت مقاله انگلیسی : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش فرمت ترجمه مقاله : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
فونت ترجمه مقاله : بی نازنین سایز ترجمه مقاله : 14
نوع مقاله : ISI نوع نگارش : مقالات پژوهشی (تحقیقاتی)
پایگاه : اسکوپوس نوع ارائه مقاله : ژورنال
ایمپکت فاکتور(IF) مجله : 7.582 در سال 2021 شاخص H_index مجله : 198 در سال 2022
شاخص SJR مجله : 1.777 در سال 2021 شناسه ISSN مجله : 0950-0618
شاخص Q یا Quartile (چارک) : Q1 در سال 2021 کد محصول : 12434
محتوای فایل : zip حجم فایل : 4.07Mb
رشته و گرایش های مرتبط با این مقاله: مهندسی عمران - مدیریت ساخت - سازه
مجله: Construction and Building Materials
کلمات کلیدی: پودر مرمر بدون استفاده - مواد ساختمانی - واکنش قلیایی- سیلیکایی - بررسی میکروسکوپی - سازگار با محیط زیست
کلمات کلیدی انگلیسی: Waste marble powder - Building material - Alkali silica reaction - Microscopic examination - Eco-efficient
وضعیت ترجمه عناوین تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه متون داخل تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه منابع داخل متن: به صورت عدد درج شده است ✓
وضعیت فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه: ندارد ☓
ضمیمه: ندارد ☓
بیس: نیست ☓
مدل مفهومی: ندارد ☓
پرسشنامه: ندارد ☓
متغیر: ندارد ☓
فرضیه: ندارد ☓
رفرنس: دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
رفرنس در ترجمه: در انتهای مقاله درج شده است
doi یا شناسه دیجیتال: https://doi.org/10.1016/j.conbuildmat.2017.08.002
ترجمه این مقاله با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. ترجمه به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.
فهرست مطالب

چکیده

1. مقدمه

2. برنامه تجربی

3. روشهای آزمایش

4. نتایج و بحث

5. نتیجه گیری ها

منابع

نمونه متن ترجمه

چکیده

بازیافت ضایعات مواد ساختمانی مورد توجه گسترده جهانی قرار گرفته اند. این کار نه تنها به حفظ منابع طبیعی کمک می کند بلکه ویژگیهای مواد ساختمانی موجود را افزایش می دهد و منجر به ساخت و سازهای اثتصادی و دوستدار محیط می شود. هدف اصلی این تحقیق، بررسی کارایی پودر مرمر بدون استفاده (WMP) در کنترل واکنش پذیری قلیا – سیلیکایی (ASR) در بتن می باشد. برای این هدف، WMP از صنعت مرمر گرفته شده است. برای شروع پدیده ASR، مواد واکنشی متراکم در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه های بدست امده از مرمر که با WMP به عنوان ماده جایگزین سیمان با نسبت های جایگزینی 10%, 20%, 30%,40% آماده شده اند (با توجه به وزن سیمان) آماده شده اند با روش آزمون ASTM C1260 استاندارد ارزیابی شدند. آزمایش های مقاومت فشردگی و تحلیل گرمایی برای بررسی تاثیر WMP بر پیشرفت مقاومت بتن انجام شدند. نتایج بدست آمده از آزمایش های مقاومت فشردگی و تحلیل گرمایی نشان دهنده افزایش مقاومت بعد از جایگزینی 10 درصدی سیمان با WMP می باشند. به علاوه، کاهش 28 و 50 درصدی در انبساط ملات بعد از جایگزینی 10 . 40 درصدی سیمان با WMP مشاهده شده است.تصاویر بدست آمده از اسکن الکترو میکروسکوپی، علامتی از شکاف ASR را برای ملات دارای WMP نشان ندادند. به هر حال، وجود شکاف ناشی از ASR در نمونه های کنترل مشاهده شده است. به هر حال، طیف سنجی اشعه ایکس (EDS) نشان می دهد که مقدار قلیا بعد از جایگزینی سیمان با WMP کاهش می یابد و این عامل منجر به غلبه بر انبساط ASR می شود. بنابراین، بر اساس نتایج می توان از WMP به صورت موثر برای کنترل انبساط ASR استفاده شود و منجر به ایجاد ساختار مقاوم و اقتصادی می شود.

 

برنامه تجربی

برای ارزیابی ثبات WMP در کنترل انبساطASR، یک تحقیق تجربی در دو فاز انجام شده است. در فاز اول، ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی مواد هام مورد ارزیابی قرار می گیرد. به علاوه، ترکیب ملات (جدول 1) از WMP در نسبت های مختلف استفاده می شوند تا با استفاده از آن تاثیر WMP بر ویژگیهای مکانیکی و حرارتی ترکیبات ملات تعیین شوند. در فاز دوم، نقش WMP در کنترل انبساط ASR با استفاده از ASTM C1260(روش آزمایشی استاندارد برای بررسی فعالیت قلیایی مواد متراکم) بررسی می شود. رفتار میکروسکوپی و شیمیایی نمونه های منتخب در کنترل انبساط حاصل از SAR از طریق میکروسکوپی اسکن الکترون (SEM) و طیف سنجی اشعه ایکس(EDS) مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

مواد

برای بررسی کارایی WMP در کنترل ASR، WMP به صورت ماده آبکی از صنعت سنگ مرمر واقع در پاکستان بدست آمده است. ابتدا، ماده آبکی در دمای 100 درجه سانتی گراد به مدت 24 ساعت خشک می شود. سپس، ماده خشک شده در آسیاب توپی خرد می شود تا زمانی که تمام ذرات به اندازه کوچکتر از 45mm برسند و شبیه ذرات سیمان شوند. سپس WMP بدست آمده در طول تحقیق مورد استفاده قرار می گیرد. مواد متراکم درشت دارای صخره های آهکی بدست آمده از صخره های پاکستان برای توسعه پدیده ASR استفاده می شوند. صخره های سنگ آهک- دولومیت بررسی شده در تحقیقات قبلی واکنش قلیایی – سیلیکایی نشان داده اند (40و41). مواد متراکم از طریق انفجار و تکنیک های خرد کردن در اندازه های مورد نظر بدست می آیند. در طول این تحقیق، سیمان پرتلند معمولی و آب خوردنی شیر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نسبت های ترکیب

سیمان با نسیت های مختلف با WMP جایگزین می شود (10%, 20%, 30% -40% وزن) تا بتوان ترکیبات ملات را در مکعب و ستون ها آماده کرد. نسبت سیمان به مواد متراکم برای آماده سازی نمونه ها 1 تا 2.5 نگه داشته می شود. نسبت ثابت (ASTM C1260) و متغیر آب به سیمان برای آماده سازی نمونه ملات در نظر گرفته می شود.ابتدا، (ASTM C1260) مد نظر قرار می گیرد و نسبت ثابت نگه داشته می شود که برای نمونه می توان 0.47 را اشاره کرد. برای نمونه های کنترل بدون WMP، جریان پذیری 110mm با در نظر گرفتن نسبت ثابت آب به سیمان بدست می آید. به هر حال، همراه با افزایش نسبت WMP، کاهش در جریان پذیری مشاهده شده است. بنابراین، ترکیبات ملات دارای نسبت های متغیر آب به سیمان نیز برای داشتن جریان پذیری ثابت 110mm آماده می شوند.

تصاویر فایل ورد ترجمه مقاله (جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک نمایید)