تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

ترجمه مقاله شکستگی ریشه افقی در دندان های خلفی بدون ترومای دندانی – نشریه الزویر

عنوان فارسی: شکستگی ریشه افقی در دندان های خلفی بدون ترومای دندانی: یک وضعیت بیمار با ویژگی های خاص
عنوان انگلیسی: Horizontal root fracture in posterior teeth without dental trauma: A diseased condition with special characteristics
تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 11 تعداد صفحات ترجمه فارسی : 18 (2 صفحه رفرنس انگلیسی)
سال انتشار : 2022 نشریه : الزویر - Elsevier
فرمت مقاله انگلیسی : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش فرمت ترجمه مقاله : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
فونت ترجمه مقاله : بی نازنین سایز ترجمه مقاله : 14
نوع مقاله : ISI نوع نگارش : مقالات پژوهشی (تحقیقاتی)
پایگاه : اسکوپوس نوع ارائه مقاله : ژورنال
ایمپکت فاکتور(IF) مجله : 2.987 در سال 2021 شاخص H_index مجله : 59 در سال 2022
شاخص SJR مجله : 0.779 در سال 2021 شناسه ISSN مجله : 0929-6646
شاخص Q یا Quartile (چارک) : Q2 در سال 2021 کد محصول : 12952
محتوای فایل : zip حجم فایل : 6.23Mb
رشته و گرایش های مرتبط با این مقاله: دندانپزشکی - دندانپزشکی ترمیمی - ریشه درمانی
مجله: Journal of the Formosan Medical Association
کلمات کلیدی: شکستگی افقی دندان - تشخیص - اتیولوژی (سبب شناسی) - ویژگی های بالینی - دندان های خلفی - درمان
کلمات کلیدی انگلیسی: Horizontal root fracture - Diagnosis - Etiology - Clinical features - Posterior teeth - Treatment
وضعیت ترجمه عناوین تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه متون داخل تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه منابع داخل متن: به صورت عدد درج شده است ✓
وضعیت فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه: تایپ شده است ✓
ضمیمه: ندارد ☓
بیس: نیست ☓
مدل مفهومی: ندارد ☓
پرسشنامه: ندارد ☓
متغیر: ندارد ☓
فرضیه: ندارد ☓
رفرنس: دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
رفرنس در ترجمه: در انتهای مقاله درج شده است
doi یا شناسه دیجیتال: https://doi.org/10.1016/j.jfma.2022.03.019
با خرید این کالا; ترجمه فارسی مقاله، مقاله انگلیسی، پاورپوینت و ترجمه خلاصه قابل دانلود خواهد بود. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر شده و محصول به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.
فهرست مطالب

مقدمه

جمعیت شناسی

پراکندگی دندان و ریشه

روش های تشخیصی

اتیولوژی (سبب شناسی) و عوامل مربوطه ی احتمالی

ویژگی های بالینی

مشخصات رادیوگرافیک

درمان شکستگی افقی ریشه در دندان های خلفی

نتیجه گیری

منابع

 

نمونه متن ترجمه

شکستگی های افقی ریشه (HRF) عمدتا در دندان های قدامی جوانان به دلیل آسیب وارده به دندان مشاهده شدند. با این حال، HRF در دندان های قدامی (PHRF) بدون ترومای دندان را نمی توان نادیده گرفت. اتیولوژی (سبب شناسی) و عوامل خطر PHRF نامعلوم و نامشخص بودند. دندان های آسیای کوچک پایینی و ریشه ی پالاتال دندان های آسیایی بزرگ (مولرهای) فک بالا به طور خاصی تحت تأثیر قرار گرفتند، درحالیکه مشخصات این ماهیت ناخوش و بیمار را نشان می دهند. شکستگی افقی ریشه دندان های خلفی (PHRF) عمدتا در مردم آسیایی گزارش شدند، ضمن اینکه تفاوت های نژادی ممکن را نشان می دهند. درحالیکه اکثر دندان های PHRF علائم و نشانه هایی را نشان دادند که از ضایعات اندودنتیک و پریودنتال تقلید می کنند، برخی از دندان های درگیر و آسیب دیده بدون علامت بودند. پاکت پریودنتال یا پاکت لثه ای، آماس بافت نرم، درد مزمن یا ناراحتی هنگام جویدن معمولا بیان شدند. تشخیص PHRF به معاینه ی بالینی کامل، عکس های رادیوگرافی یا جراحی اکتشافی وابسته بود. خونریزی درون کانالی و تأیید آپکس (نوک) یاب الکترونیکی در طول درمال اندودنتیک نیز برای تشخیص مناسب بودند. آتل بندی منعطف، درمان اندودنتیک/ پریودنتال یا قطع ریشه جزء استراتژی های درمان برای محافظت از دندان های شکسته بودند. هدف از این مرور روایتی خلاصه کردن جمعیت شناسی، پراکندگی دندان و ریشه، روش های تشخیصی، اتیولوژی (سبب شناسی) و عوامل مربوطه ی احتمالی، ویژگی های بالینی، مشخصات رادیوگرافی، و طرح های درمان PHRF بدون ترومای دندان است. می توان به درک و شناسایی بهتر این شکستگی خاص دست یافت. ابزارهای تشخیصی و مدیریت عملی برای راهنمایی های بالینی مناسب و مفید هستند.

پراکندگی دندان و ریشه

شکستگی افقی ریشه دندان های خلفی (PHRF) بدون ترومای دندانی در درجه اول در ریشه های پالاتال مولرهای (دندان های آسیای بزرگ) فک بالا رخ داد20،13-11، 5. یک مورد مشابه 12 بیمار با PHRF در دندان های ترمیم شده به صورت اندودنتیک را ارائه کرد. شکستگی ها در 8 مولر اول فک بالا، 1 مولر دوم فک بالا، 1 پرمولر اول فک پایین، و 4 پرمولر دوم فک پایین مشاهده شدند. هشت شکستگی مولرهای فک بالا در ریشه های پالاتال اتفاق افتاد و 1 مورد در ریشه ی دیستوباکال رؤیت شد13. مطالعه ی دیگر 28 PHRF بدون ترومای دندانی را جمع آوری کرد و نتیجه گیری کرد که اکثر دندان های درگیر مولرهای فک بالا بودند. مولرهای اول و دوم پیشگرایی مشابهی را نشان داده اند5.

چندین ایده مربوط به رخداد PHRF در مولرهای فک بالا پیشنهاد داده شدند. کلارکسون و همکاران (2015) بیان کردند که ساختار استخوان روی ریشه باکال دندان های خلفی فک بالا کاملا نازک است و حتی در بعضی قسمت ها سوراخ شده است. لذا، استخوان باکال فقط می تواند مقاومت کمی در برابر حرکت باکال دندان درگیر از خود نشان دهد. ضمنا، ریشه ی پالاتال اکثر نیروها را حفظ کرد و نهایتا توانست HRF را موجب شود14، به ویژه زمانی که دندان ها از نیروی اکلوزال ترومایی جانبی رنج می بردند. مورفولوژی ریشه ها یا وجود مفصل فکی گیجگاهی به صورت سایر عوامل مربوطه ی احتمالی شرح داده شدند. ضخامت ریشه در مولرهای فک پایین می توانند مقاومت نسبت به نیروهای شکستگی را ایجاد کنند و مفصل های فکی گیجگاهی می توانند تا حدودی به کشسانی سطح کمک کنند10. لذا، HRF بیشتر در دندان های خلفی در فک بالا مشاهده شد تا فک پایین. شکستگی افقی ریشه دندان خلفی در پرمولرهای پایینی دیگر ویژگی بالینی خاص را نشان داد. شاید به دلیل وجود تفاوت ها در شیب کاسپ و توزیع نیرو روی سطح تاج و طوق (سرویکال) ریشه بود. ترک خوردگی ها و VRFs معمولا در پرمولرهای بالایی دیده شدند درحالیکه HRFها بیشتر در پرمولرهای پایینی شناسایی شدند.

تصاویر فایل ورد ترجمه مقاله (جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک نمایید)

       

فایل پاورپوینت این مقاله

در کنار ترجمه مقاله، فایل پاورپوینت این مقاله نیز ایجاد شده و در این محصول قرار داده شده است که پس از خریداری به همراه ترجمه قابل دانلود خواهد بود. تعداد اسلایدهای این پاورپوینت 17 می باشد و آماده ارائه در دانشگاه یا سایر سمینارها است.

فایل خلاصه ترجمه

در صورتی که نیاز به خلاصه ای از متن ترجمه این مقاله دارید، می توانید از فایل خلاصه ترجمه استفاده نمایید که به این محصول اضافه شده است. خلاصه ترجمه این مقاله در 6 صفحه در فایل word انجام شده و داخل بسته قرار گرفته است.