تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

ترجمه مقاله اثربخشی درمان شناختی رفتاری برای افسردگی، اضطراب و استرس مادر در بارداری – نشریه الزویر

عنوان فارسی: اثربخشی درمان شناختی رفتاری برای افسردگی، اضطراب و استرس مادر در دوران بارداری: مروری سیستماتیک و متاآنالیز کارآزمایی های تصادفی سازی و کنترل شده
عنوان انگلیسی: Effectiveness of cognitive behavioral therapy for perinatal maternal depression, anxiety and stress: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials
تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 15 تعداد صفحات ترجمه فارسی : 42 (6 صفحه رفرنس انگلیسی)
سال انتشار : 2022 نشریه : الزویر - Elsevier
فرمت مقاله انگلیسی : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش فرمت ترجمه مقاله : pdf و ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش
فونت ترجمه مقاله : بی نازنین سایز ترجمه مقاله : 14
نوع مقاله : ISI نوع نگارش : مقالات پژوهشی (تحقیقاتی)
پایگاه : اسکوپوس نوع ارائه مقاله : ژورنال
ایمپکت فاکتور(IF) مجله : 10.750 در سال 2020 شاخص H_index مجله : 226 در سال 2022
شاخص SJR مجله : 4.466 در سال 2020 شناسه ISSN مجله : 0272-7358
شاخص Q یا Quartile (چارک) : Q1 در سال 2020 کد محصول : 12805
محتوای فایل : zip حجم فایل : 6.33Mb
رشته و گرایش های مرتبط با این مقاله: روانشناسی - پزشکی - روانپزشکی - روانشناسی بالینی
مجله: Clinical Psychology Review
کلمات کلیدی: رفتاردرمانی شناختی (CBT) - پیرازایشی - افسردگی - اضطراب - استرس - فراتحلیل
کلمات کلیدی انگلیسی: Cognitive behavioral therapy - Perinatal - Depression - Anxiety - Stress - Meta-analysis
وضعیت ترجمه عناوین تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه متون داخل تصاویر و جداول: ترجمه شده است ✓
وضعیت ترجمه منابع داخل متن: ترجمه شده است ✓
وضعیت فرمولها و محاسبات در فایل ترجمه: ندارد ☓
ضمیمه: ندارد ☓
بیس: نیست ☓
مدل مفهومی: ندارد ☓
پرسشنامه: ندارد ☓
متغیر: ندارد ☓
فرضیه: ندارد ☓
رفرنس: دارای رفرنس در داخل متن و انتهای مقاله
رفرنس در ترجمه: در انتهای مقاله درج شده است
doi یا شناسه دیجیتال: https://doi.org/10.1016/j.cpr.2022.102129
با خرید این کالا; ترجمه فارسی مقاله، مقاله انگلیسی، پاورپوینت و ترجمه خلاصه قابل دانلود خواهد بود. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر شده و محصول به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.
فهرست مطالب

چکیده

1- مقدمه

2- روش ها

3- نتایج

4- بحث

5- نتیجه گیری

منابع

نمونه متن ترجمه

چکیده

رفتادرمانی شناختی (CBT) به شکل گسترده ای در افسردگی پیش از زایمان یا پس از زایمان مورد مطالعه قرار گرفته است اما پژوهش های بسیار کم تری در زمینه ی اضطراب و استرس انجام گرفته است. این فراتحلیل بر آن است تا به طور گسترده ای اثربخشی CBT برای افسردگی، اضطراب و استرس پیرازایشی را در کوتاه مدت (از خط مبنا تا بلافاصله پس از از مداخله) و در بلندمدت (از خط مبنا تا پایان پیگیری درمان) ارزیابی کند. پنج پایگاه داده مورد جست وجو قرار گرفتند. ما 79 کارآزمایی کنترل شده ی تصادفی (RCT) و شبه RCT را که اثربخشی CBT در طی بارداری و سال نخست پس از زایمان را ارزیابی می کنند، در مطالعه گنجاندیم. پیامد اصلی، میانگین تغییر نمره در افسردگی، اضطراب و استرس بود. CBT محض و CBT با دیگر مداخله ها برای افسردگی مادری پیرازایشی در کوتاه مدت (SMD -0.69، 95% CI: -0.83, -0.55) و بلندمدت (SMD -0.59, 95% -0.75, -0.42) اثربخش بودند. CBT محض هم دارای اثربخشی کوتاه مدت و بلندمدت برای اضطراب پیرازایشی (کوتاه مدت: SMD -0.63, 95% CI -0.85, -0.42؛ بلندمدت: SMD -0.71, 95% CI -1.02, -0.39) و هم دارای اثربخشی کوتاه مدت برای استرس پیرازایشی (SMD -0.96, 95% CI -1.40, -0.52) بود. به طور کلی، CBT برای افسردگی، اضطراب و استرس مادری پیرازایشی اثربخش بود. CBT محض اثربخشی کوتاه مدت برای افسردگی، اضطراب و استرس پیرازایشی، و اثربخشی بلندمدت برای افسردگی و اضطراب بلندمدت را بروز داد. تحلیل های زیرگروه دلالت بر آن داشت که CBT محض برای طیف گسترده ای از شرایط و وجوه اثربخش بود.

2- روش ها

این فراتحلیل از فقره های گزارش دهی ترجیحی برای مرورهای نظام مند و راهنماهای فراتحلیل ها (PRISMA) پیروی کرده است (موهر، لیبراتی، تتزلاف و آلتمن، 2009) (بنگرید به بخش تکمیلی S1).

2-1 راهبرد جست وجو

پایگاه داده های الکترونیکی PubMed، Embase، CINAHL، PsycINFO و Cochrane Library از آغاز تا 20 آوریل 2020 و با استفاده از اصطلاحات تخصصی زیر مورد جست وجو قرار گرفتند: (پیش زایمانی یا مادری یا باردار یا بارداری یا پیش زایمانی یا پیش از زایش یا پیش زایشی یا پس زایشی یا پس از زایمان یا زایمانی یا زایشی) و (افسردگی یا اضطراب یا استرس یا سراسیمگی یا روان شناختی یا محرومیت یا خشونت همسر یا ضربه ی روحی) و (رفتار شناختی یا CBT). زبان مورد استفاده به انگلیسی محدود شد. یک جست وجوی به روزرسانی شده در 15 نوامبر 2021 با استفاده از همان راهبرد انجام شد. راهبرد جست وجوی مبسوط در بخش تکمیلی S2 ارائه شده است. افزون بر این، ما به طور دستی فهرست های منابع و مراجع مرورهای مرتبط را جست وجو کردیم.

2-2 معیارهای ورود و خروج از مطالعه

2-2-1 شرکت کنندگان

کارآزمایی ها در صورتی واجد شرایط برای ورود به مطالعه بودند که شامل زنانی بودند که 1) باردار بودند یا پس از زایمان قرار داشتند (یعنی ظرف 12 ماه پس از زایمان) و 2) دارای عوامل خطر برای افسردگی، اضطراب و یا استرس پیرازایشی در خط مبنا (یعنی پیشگیری انتخابی) بودند یا نشانه های افسردگی، اضطراب و یا استرس اولیه ای بروز می-دادند که معیارهای تشخیصی بالینی را برآورده نمی کردند یا در سطحی پایین تر از نقطه ی بُرش بودند که به منزله ی علائم مهمی در خط مبنا بودند (یعنی پیشگیری تجویزی) یا معیارهای تشخیص بالینی برای افسردگی، اضطراب و یا استرس را برآورده می کردند یا در نقطه ای بالاتر از نقطه ی برش بودند که به منزله ی علائم مهمی در خط مبنا (یعنی درمان) بود. هیچ محدودیتی بر شدت علائم در خط مبنا برای درمان تحمیل نشد.

تصاویر فایل ورد ترجمه مقاله (جهت بزرگنمایی روی عکس کلیک نمایید)

       

فایل پاورپوینت این مقاله

در کنار ترجمه مقاله، فایل پاورپوینت این مقاله نیز ایجاد شده و در این محصول قرار داده شده است که پس از خریداری به همراه ترجمه قابل دانلود خواهد بود. تعداد اسلایدهای این پاورپوینت 26 می باشد و آماده ارائه در دانشگاه یا سایر سمینارها است.

فایل خلاصه ترجمه

در صورتی که نیاز به خلاصه ای از متن ترجمه این مقاله دارید، می توانید از فایل خلاصه ترجمه استفاده نمایید که به این محصول اضافه شده است. خلاصه ترجمه این مقاله در 12 صفحه در فایل word انجام شده و داخل بسته قرار گرفته است.