آشنایی با دوره برنامه ریز امور تغذیه خانواده سازمان فنی و حرفه ای

خوراک و تغذیه یکی از نیازهای اساسی و همیشگی در بین انسان‌ها محسوب می شود. بنابراین برخورداری از یک تغذیه سالم، همواره برای سلامت جسم ضروری است. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و مقوی نیاز به مشاوره با یک برنامه‌ریز امور تغذیه در خانواده است. به همین‌ منظور سازمان فنی و حرفه‌ای اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی برنامه ریز امور تغذیه در خانواده کرده است.
این سازمان مطالب کلی و مفیدی را در این دوره جهت آموزش به متقاضیان، جمع آوری کرده است. داوطلبانی که مایل به کسب اطلاعات در این شاخه هستند می‌توانند در این دوره شرکت کنند. برای آشنایی بیشتر با برنامه‌ریز تغذیه در خانواده، در این مقاله به بررسی این دوره آموزشی پرداخته‌ایم.

منظور از برنامه ریز امور تغذیه چیست؟

از آن‌جا که خانواده رکن اصلی در هر جامعه‌ای است سلامت جسمانی و روانی آن‌ها و برخورداری از تغذیه سالم برای افراد خانواده‌، امری ضروری محسوب می‌شود. منظور از مشاور و برنامه‌ریز امور تغذیه کسی است که در این زمینه آموزش‌های لازم را دیده باشد و بتواند به خانواده در رابطه با تغذیه درست و اصولی مشاوره دهد. این شخص می‌تواند یکی از اعضای خانواده و یا غير باشد.
‌بعضی از مشاوران تغذیه بعد از پایان تحصیلات دوره متوسطه دوم، در این زمینه ادامه تحصیل می‌دهند و در دانشگاه‌ها نیز در این رشته مشغول به تحصیل می‌شوند. یک‌ مشاور تغذیه باید روش‌های درست و اصولی غذا درست کردن و نیز طریقه نگهداری آن را به افراد مسئول در خانواده آموزش دهد.‌ در دوره آموزشی برنامه‌ریز امور تغذیه سازمان فنی و حرفه‌ای، نکات مهم و اساسی در زمینه تغذیه خانواده به متقاضيان آموزش داده می‌شود.

هدف از ایجاد دوره برنامه‌ریز امور تغذیه در خانواده چیست؟

در واقع مدیریت و برنامه‌ریزی امور تغذیه در خانواده، یکی از زیر شاخه‌های رشته کار و دانش در هنرستان‌ها است. هدف کلی از آموزش برنامه‌ریز امور تغذیه در خانواده، داشتن یک خانواده سلام و با نشاط است. بنابراین هدف اصلی از ایجاد این دوره آموزشی، تربیت افراد متخصص و حرفه‌ای در زمینه برنامه‌ریزی در امور تغذیه خانواده است. در زمینه تغذیه و خوراک، تا کنون مقاله‌ها و کتاب‌های داخلی و خارجی زیادی منتشر شده است که همه‌ی افراد می‌توانند از مطالب آن‌ها استفاده کنند.
به طور کلی می‌توان گفت تربیت مادران نمونه و شایسته از مهم‌ترین اهداف تشکیل دوره برنامه‌ریز تغذیه در خانواده است. چرا که رکن اصلی در هر خانواده‌‌ای مادر است و چنان‌چه مادر به امور تغذیه‌ سالم مسلط باشد، فرزندان خانواده نیز از رژیم غذایی سالم برخوردار خواهند شد.

دوره آموزش برنامه‌ریز امور تغذیه در خانواده به چه صورت است؟

این دوره به صورت حضوری یا آنلاین در مراکز معتبر آموزش فنی و‌حرفه‌ای برگزار می‌شود.‌ همه افراد علاقه‌مند به حوزه تغذیه خانواده، می‌توانند در این دوره شرکت کنند. هنرجویانی که در هنرستان در شاخه‌ی کار و دانش، گرایش آن‌ها مدیریت خانواده بوده است، مطالب این دوره را به راحتی یاد می‌گیرند. دوره آموزش برنامه‌ریز امور تغذیه به صورت فشرده، عادی و‌ نیمه عادی بنا به خواسته متقاضیان برگزار می‌شود. نکات آموزشی در این دوره بسیار کاربردی و حائز اهمیت است. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، این دوره برای مادران می‌تواند بسیار مفید باشد.

سرفصل‌های آموزشی در دوره برنامه‌ریز امور تغذیه خانواده

محتوای آموزشی در این دوره بسیار گسترده و متنوع است. در زیر به معرفی برخی از مهم‌ترین عناوین آموزشی مورد بحث در دوره پرداخته شده است:
● تنظیم و تدوین برنامه غذایی سالم و مقوی برای خانواده
● روش‌های طبخ انواع غذاهای سالم و پرانرژی
● روش‌های تهیه انواع عصاره تغلیظ کننده
● تکنیک‌های آماده‌سازی سس‌های مختلف با طبع گرم و سرد
● آموزش آماده‌سازی انواع مواد غذایی تخمیری
● روش‌های پخت انواع کیک، شیرینی، شکلات و …
● آماده‌سازی ترشیجات و دسرهای متنوع دیگر
● اجرای پروژه‌های کسب و کار در رابطه با تولید انواع خوراک رژیمی مناسب افراد بیمار
● آشنایی با ابزار و تجهیزات مورد نیاز پخت غذاهای سالم
● آموزش رژیم‌های چاقی یا لاغری

شرح استاندارد دوره آموزشی برنامه‌ریز تغذیه در خانواده 

این دوره آموزشی در گروه برنامه‌ریزی خدمات تغذیه‌ای قرار می‌گیرد. در این دوره، به متقاضیان انواع سبزیجات و میوه‌جات معرفی شده است و همچنین خواص و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها توضیح داده می‌شود. شرکت‌کنندگان در این دوره با پخت انواع کاناپ، کوکتل میگو و پوره آن، تهیه انواع سالاد و اوردر، تزیین و حکاکی روی میوه‌جات آشنا می‌شوند.
از دیگر مواردی که در این دوره قابل آموزش است شامل روش‌های خشک کردن میوه‌جات و سرخ کردن سبزیجات در روغن داغ بدون هم زدن تا رنگ آن، قرمز عنابی شود. علاوه بر موارد ذکر شده، روش‌های نگهداری انواع کیک در یخچال با حفظ طعم تازگی و نیز روش‌های درست کردن انواع ترشیجات به هنرجویان آموزش داده خواهد شد.

مزایای دوره برنامه‌ریز امور تغذیه در خانواده

شرکت در این دوره برای هنرجویان، مطالب مفید و ارزشمندی را به ارمغان می‌آورد. با شرکت در این دوره علاوه بر این که سطح معلومات غذایی متقاضیان بالا می‌رود، آن‌ها می‌توانند برای خود کسب و کاری نو به راه اندازند. به عنوان نمونه با آموزش پخت انواع شیرینی و کیک، به راحتی در قنادی‌ها مشغول به کار می‌شوند.‌ بعد از پایان این دوره، نیز شرکت‌کنندگان می‌توانند یک کارگاه کوچک خانگی جهت تولید انواع ترشیجات، مرباجات و … راه‌اندازی کنند و از این طريق کسب درآمد کنند. هنرجویان در این رشته همچنین با به دست آوردن مهارت‌های سرخ کردن سبزیجات و خشک کردن انواع میوه‌جات، می‌توانند سبزی خورشتی سرخ شده و پک کامل میوه‌های خشک را به صورت مستقیم از تولید به بازار مصرفی عرضه کنند.

راهنمای ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای

جمع‌بندی

تغذیه مناسب در رشد فکری و جسمی اعضای خانواده بسیار تاثیرگذار است. در واقع می‌توان گفت برخورداری از یک رژیم غذایی مناسب باعث افزایش طول عمر افراد در یک جامعه می‌شود. به دلیل اهمیتی که این‌ موضوع دارد ما در این مقاله به معرفی دوره آموزشی برنامه‌ریز امور تغذیه در خانواده پرداختیم. در این دوره به بررسی مباحث و موضوعات اساسی در این حوزه پرداخته می‌شود. از مهم‌ترین سرفصل‌های آموزشی دوره برنامه‌ریز تغذیه خانواده می‌توان به تنظیم یک برنامه صحیح و اصولی برای تغذیه در خانواده، روش‌های آماده‌سازی غذاهای رژیمی، آموزش انواع مواد غذایی تخمیری، آموزش انواع دسر و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا