آخرین اخبار استخدام وزارت امور خارجه 1402

جدیدترین آگهی استخدامی وزارت امور خارجه ایران در سال 1402


انتشار دفترچه استخدام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۴۰۲ (۱۱ شهریور ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین و تکمیل نیروی انسانی مورد نیاز در مشاغل دیپلماتیک و اداری از متقاضیان واجد شرایط برای استخدام رسمی دعوت به عمل می‌آورد.
دفترچه راهنمای ثبت‌نام این آزمون برای مطالعه بیشتر در اختیار متقاضیان قرار گرفته است و شما میتوانید با دانلود این دفترچه از طریق لینک زیر به مطالعه دقیق تر شرایط آزمون استخدام وزارت امور خارجه بپردازید

دفترچه راهنمای ثبت نام استخدام وزارت امور خارجه 1402

گاهشمار آزمون استخدام وزارت امور خارجه

مهلت ثبت نام آزمون: 11 الی 26 شهریور 1402
دریافت کارت ورود به جلسه: 25 مهر 1402
تاریخ برگزاری آزمون: 28 مهر 1402

شرایط عمومی داوطلبان آزمون استخدامی وزارت امور خارجه ایران

1- داشتن تابعیت ایران
2- اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
3- التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
4- انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان
تبصره: با عنایت به ماده (۸) مصوبه شماره 1400/6795/دش مورخ 1400/05/05 شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانش آموختگان برتر مشمول تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی، نخبگانی که پروژه تحقیقاتی جایگزین خدمت مورد تایید مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح را شروع نموده و دوره آموزش نظامی خود را طی نموده اند، میتوانند قبل از صدور کارت پایان خدمت در آزمون های استخدامی دستگاه های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری ثبت نام نمایند. این دسته از افراد در صورت پذیرفته شدن در آزمون استخدامی، حداکثر تا یکسال (۱۲ ماه) پس از تاریخ برگزاری آزمون مورخ 1402/07/28، نسبت به ارائه گواهی پایان خدمت خود به دستگاه اجرائی استخدام کننده اقدام نمایند. در صورت عدم ارائه گواهی پایان خدمت توسط افراد مذکور در زمان مقرر، ادامه فرایند استخدامی آنها متوقف گردیده و حتی در صورت قبولی نهایی در آزمون مربوطه، استخدام و بکارگیری آنها کان لم یکن تلقی میشود. همچنین صدور شماره مستخدم، انعقاد قرارداد پیمانی و صدور حکم کارگزینی در بازه زمانی تعیین شده منوط به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت دائم میباشد.
5- داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام میشوند
6- عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر
7- نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر
8- عدم وجود هرگونه ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی توسط آراء مراجع قضایی و ذیصلاح
9- داوطلبان استخدام نباید جزء نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی و همچنین بازنشسته باشند
10- به استناد ماده (۹۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و پست سازمانی، کارکنانی که تصدی یکی از پستهای سازمانی در هر یک از دستگاه های اجرایی را به صورت رسمی یا پیمانی دارا میباشند، پس از پذیرفته شدن در امتحان در زمان استخدام، نباید جزء مستخدمین رسمی یا پیمانی سایر دستگاه های اجرایی باشند.
تبصره: مسئولیت قبول یا عدم قبول استعفای پذیرفته شده نهایی بر اساس قوانین و مقررات مربوطه توسط دستگاه اجرایی، در زمان صدور شماره مستخدم و انعقاد قرارداد پیمانی و یا صدور حکم کارگزینی، به عهده داوطلب پذیرفته شده آزمون میباشد.

شرایط اختصاصی آزمون استخدامی وزارت امور خارجه ایران

1- اکتسابی نبودن تابعیت ایرانی داوطلب
2- نداشتن همسر خارجی یا همسری که تابعیت ایرانی وی اکتسابی باشد
3- استخدام در رشته شغلی مترجم با داشتن حداقل مدرک کارشناسی در هر رشته تحصیلی و احراز تسلط به ترجمه همزمان زبان خارجی توسط وزارت امور خارجه امکان پذیر می باشد
تبصره: برای شغل مترجم زبان انگلیسی، داشتن مدارک تحصیلی مندرج در ردیف (۱۵) جدول شرایط احراز (بخش دهم) الزامی است.
4- بر اساس بند (۳) ماده (۵) مقررات تشکیلاتی، استخدامی، مالی و انضباطی وزارت امور خارجه داشتن حداقل سن بیست و یک (۲۱) سال تمام و داشتن حداکثر سی (۳۰) سال تمام برای استخدام با مدرک تحصیلی کارشناسی، سی و دو (۳۲) سال تمام برای مدرک کارشناسی ارشد و سی و چهار (۳۴) سال تمام برای استخدام با مدرک تحصیلی دکتری
تبصره 1: جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر، از شرط حداکثر سن معاف میباشند.
تبصره 2: موارد ذیل به شرط ارائه مدارک و مستندات لازم از مراجع ذیربط، به حداکثر سن مقرر اضافه خواهد شد:
– پدر و مادر و همسر و برادر و خواهر شهید به میزان پنج سال
– داوطلبانی که در جبهه ها به طور داوطلبانه خدمت نموده اند به میزان حضور در جبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها
– داوطلبانی که به صورت غیررسمی و تمام وقت در وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آنها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها و موسسات و شرکت های دولتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موسسات و شرکت های ملی و مصادره شده که به نحوی از بودجه و کمک دولت استفاده میکنند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آنها از تاریخ 1357/11/22 به خدمت اشتغال داشته اند به میزان مدت خدمت غیررسمی آنها.
تبصره 3: به موجب بند (الف) ماده ۱۵ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به ازای تاهل و نیز داشتن هر فرزند، یکسال به سقف محدوده سنی داوطلب که در متن دفترچه راهنمای ثبت نام امتحان درج گردیده، اضافه خواهد شد. حداکثر سنوات قابل افزایش برای تاهل و داشتن فرزند، پنج (۵) سال میباشد. امتیازات فوق الذکر، مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند وی، بالای 2.5 نباشد. مبنای تعیین نرخ باروری، آخرین اعلام رسمی وزارت کشور در زمان برگزاری امتحان میباشد.

 

برای آمادگی بیشتر برای شرکت در آزمون های استخدامی وزارت امور خارجه و در صورت تمایل به دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی، میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

سوالات استخدامی وزارت امور خارجه

 

مواد آزمون کتبی استخدام وزارت امور خارجه ایران

– آزمون عمومی (۱۶۰ امتیاز)
مواد آزمون عمومی برای تمامی مشاغل به شرح ز یر می باشد:

حیطه عنوان سهم در آزمون کتبی (امتیاز)
عمومی آشنایی با مبانی و گفتمان انقلاب اسلامی 20
اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران 20
سیاست خارجی در اندیشه رهبران انقلاب اسلامی 20
آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مقررات اداری 20
معارف اسلامی 20
زبان و ادبیات فارسی 20
هوشو توانمندی های ذهنی 20
فناوری اطلاعات 20

– آزمون اختصاصی (240 امتیاز)

مواد آزمون تخصصی بر اساس نوع شغل مطابق با جدول های موجود در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی طراحی خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا