آشنایی با دوره کاربر ماساژ سازمان فنی و حرفه ای

یکی از انواع خدماتی که در اکثر کلینیک‌های زیبایی و سلامت ارائه می‌شود، اجرای ماساژ است.‌ کاربران برای انجام خدمات ماساژ باید آموزش و مهارت‌های لازم را کسب کنند. سازمان فنی و حرفه‌ای یکی از نهادهایی است که اقدام به برگزاری دوره‌ آموزشی کاربر ماساژور کرده است. در این دوره کلیه اصول پایه‌ای برای انجام عملیات ماساژ به کاربران آموزش داده خواهد شد. آموزشات این دوره زیر نظر استادان و کارشناسان در این زمینه ارائه شده است و صفر تا صد مباحث مربوط به ماساژ درمانی را شامل می‌شود. تمامی علاقه‌مندان به این حرفه می‌توانند به صورت رایگان در کلاس‌های آموزشی این دوره شرکت کنند. به همین منظور در این مقاله در مورد ویژگی‌های این دوره، شرایط و نحوه ثبت‌‌نام در آن توضیحاتی برای شما عزیزان ارائه شده است.

کاربر ماساژور کیست؟

قبل از این‌که به معرفی دوره کاربر ماساژور پرداخته شود ابتدا لازم است که با مفهوم واژه ماساژ و کاربر ماساژور بیشتر آشنا شوید.

دانلود سوالات کاربر ماساژ

 ماساژ چیست؟

فرآیند ماساژ، نوعی مهارت و تکنیک دست‌ورزی است که بر روی ماهیچه و بافت‌های نرم بدن صورت می‌گیرد. ماساژ در واقع نوعی هنر معالجه و درمان موضعی است که بر روی عضلات بدن صورت می‌گیرد. ماساژ در رشد ماهیچه، استخوان و عضلات بدن تاثیر زیادی دارد. در واقع می‌توان گفت کسانی که عملیات ماساژ را انجام می‌دهند جزء نیروهای سلامت محسوب می‌شوند. ماساژ برای بدن بسیار مفید است و از ابتلای انسان به بسیاری از بیماری و دردها جلوگیری می‌کند.
روش ماساژ در کشورهای مختلف تا حدودی با یکدیگر فرق دارد و هر کشور سبک و تکنیک خاص خود را در ماساژ درمانی دارد. از رایج‌ترین سبک‌های ماساژ موارد زیر را می‌توان نام برد:
● ماساژ تایلندی: در طب سنتی کشور تایلند این نوع ماساژ به عنوان روش درمانی و شفابخش به کار می‌رود.
● ماساژ سوئدی: این نوع ماساژ بیشتر در کشورهای غربی و اروپایی رواج دارد.
● ماساژ سنگ داغ: در این سبک از ماساژ درمانی از تجهیزاتی مانند سنگ داغ نیز استفاده می‌شود.
● ماساژ آروماتراپی: کلمه آروماتراپی از دو واژه آروما به معنای عطر و تراپی به معنای معالجه است. به طور کلی از این نوع ماساژ جهت از بین بردن سموم بدن استفاده می‌شود.
● ماساژ شمع: این سبک از ماساژ درمانی در تسکین دردهای عضلانی، استخوان و اسپاسم مناسب است.
● ماساژ کمپرس گیاهی: این ماساژ در تسکین دردهای کوفتگی و بهبود جریان خون در بدن مناسب است.
● ماساژ صورت: افرادی که می‌خواهند صورتی شاداب، جوان و سالم داشته باشند این نوع ماساژ را نیز انتخاب می‌کنند.

منظور از کاربر ماساژ کیست؟

کاربر ماساژ یا ماساژور کسی است که بتواند از عهده وظایف و خدمات آن حرفه برآید. یک ماساژور باید بتواند با استفاده از تکنیک‌های خاص در محیطی آرام به اجرای عملیات ماساژ بپردازد. در واقع ماساژور باید بتواند حس آرامش را به مشتری خود القا کند. پزشکان برای بسیاری از بیماری‌های عضلانی و گرفتگی، ماساژ درمانی را پیشنهاد می‌کنند. کاربر ماساژ باید آموزش‌های لازم را دیده باشد تا بتواند یک ماساژ حرفه‌ای برای مشتری انجام دهد.

سوالات گروه شغلی بهداشت و ایمنی

دوره کاربر ماساژور سازمان فنی و حرفه‌ای

دوره کاربر ماساژ فنی و حرفه‌ای جزء دوره‌های مهارتی و عملی است. این دوره با مربیگری ماساژورهای حرفه‌ای و مجرب برگزار می‌شود. کلاس‌های آموزشی دوره کاربر ماساژ، در طول سال 2 یا 3 بار برگزار می‌شود. این دوره آموزشی در حدود 80 ساعت طول می‌کشد که بیش از نیمی از ساعات دوره به آموزش مباحث عملی اختصاص یافته است. تعداد جلسات برگزار شده در هفته بنا به درخواست متقاضیان می‌تواند به صورت هر روزه یا یک روز در میان باشد.‌ تمامی علاقه‌مندان واجد شرایط می‌توانند در این دوره شرکت کنند. در طول دوره آموزشات لازم به کاربران ارائه می‌شود. در پایان دوره نیز از کارآموزان داوطلب آزمونی گرفته می‌شود و به کسانی که موفق به کسب حد نصاب نمره قبولی شوند، گواهی دوره ماساژ اعطا خواهد شد.

شرایط و نحوه ثبت‌‌نام در دوره کاربر سازمان فنی و حرفه‌ای

همانند سایر دوره‌های آموزشی که در سازمان فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود، جهت شرکت در دوره کاربر ماساژ نیز شرایطی برای کاربران در نظر گرفته شده است. از مهم‌ترین شرایط ویژه این دوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
● برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل
● دارای حداقل سن 15 سال تمام
● دارای حداقل مدرک تحصیلی سیکل یا گواهی پایان دوره متوسطه اول
● عدم سوء پیشینه کیفری و جزایی
توجه: شرکت در دوره کاربر ماساژ نیاز به هیچ‌گونه پيش زمینه مهارتی ندارد.

سرفصل‌های آموزشی دوره کاربر ماساژ

در طول دوره آموزشی کاربر ماساژ، کلیه تکنیک‌ها و روش‌های ماساژ درمانی به کارآموزان یاد داده می‌شود. در زیر به برخی از مهم‌ترین مباحث آموزشی دوره اشاره شده است:
● مباحث مرتبط با رعایت موارد بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی در مکان اجرای ماساژ
● مباحث آموزشی در رابطه با دستورالعمل‌های بیومکانیک و ارگونومی
● مباحث مرتبط با ارتباط موثر و مطلوب در محل اجرای خدمات ماساژ
● مباحث آموزشی در رابطه با آمادگی ذهنی و جسمی کاربر
● مباحث آموزشی مرتبط با آناتومی و فیزیولوژی بدن
● مباحث آموزشی در خصوص موارد ممنوعه در جلسه ماساژ

مهارت‌های ویژه ماساژور حرفه‌ای

یک ماساژور حرفه‌ای در درجه اول باید به کار خود علاقه‌مند باشد. در واقع تا هنگامی که علاقه و انگیزه برای انجام کاری در فرد وجود نداشته باشد، در آن حرفه موفق نخواهد شد. بنابراین یک ماساژور باید به اجرای کار ماساژ بر روی مشتری، علاقه و انگیزه درونی داشته باشد. از مهم‌ترین مهارت‌های ماساژور حرفه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
● مهارت در اجرای تکنیک‌های تخصصی ماساژ
● مهارت در برخورد با مشتری
● توانایی در به کارگیری لوازم و تجهیزات ویژه ماساژ
● مهارت در شنیدن شرح حال مشتری و نیاز او

قوانین و اصول کاربردی در اجرای ماساژ

شرکت کنندگان در دوره کاربر ماساژ، قوانین‌ و اصول کاربردی را برای انجام ماساژ یاد خواهند گرفت.‌ از مهم‌ترین اصول و مراقبت‌های کاربردی در اجرای کار ماساژ، موارد زیر را می‌توان برشمرد:
● رعایت بهداشت شخصی مانند دوش گرفتن قبل از ماساژ، مسواک زدن و همچنین استفاده از ماسک در حین اجرای ماساژ
● استفاده از لباس‌های مرتب، تمیز و روشن
● عدم استفاده از زیورآلات در هنگام اجرای ماساژ
● استفاده از ژل‌ آنتی باکتریال بر روی بدن فرد در هنگام‌ ماساژ
چندین نکته مهم و اساسی که ماساژورها باید مد نظر قرار دهند:
یک کاربر ماساژ درمانی باید وقت کافی برای مشتری قرار دهد.‌ این زمان شامل وقت ویزیت، مشاوره،‌ معاینه،‌ ماساژ و استراحت بعد از ماساژ است. کاربران ماساژور همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشند که در هنگام اجرای ماساژ، کلیه نقاط و قسمت‌های مختلف بدن ماساژ گیرنده را به طور کامل چک نمایند. به طور کلی قبل از اجرای کار، باید همه حرکات مالشی و کششی در هنگام ماساژ را برنامه‌ریزی کرد.

ویژگی‌های یک ماساژور حرفه‌ای

در اکثر مراکز و کلینیک‌های زیبایی برای ارائه خدمات ماساژ از ماساژورهای حرفه‌ای دعوت به همکاری می‌شود. یک ماساژور، زمانی در کار خود موفق می‌شود که از انگیزه و اعتماد به نفس کافی برخوردار باشد. به طور کلی یک ماساژور حرفه‌ای باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:
● برخورداری از حس روانشناسی و روانشناختی قوی
● برخورداری از مقاومت بدنی و فیزیکی بالا
● مسلط به تمامی فنون و روش‌های ماساژ درمانی
● دارای روحیه بالا در همدردی و همزاد پنداری با مشتری
● دارای مهارت‌ها و ویژگی‌های شاخص فردی

جمع‌بندی

دوره کاربر ماساژ سازمان فنی و حرفه‌ای، در طول سال دو یا سه بار بنا بر تکمیل ظرفیت شرکت‌کنندگان در مراکز فنی و حرفه‌ای سراسر کشور برگزار می‌شود. این دوره به صورت کاملا مهارتی و کاربردی، زیر نظر مربیان کارآمد و مجرب در زمینه‌ی ماساژ درمانی قابل برگزاری است. در طول دوره مذکور، کلیه قواعد و اصول پایه‌ای و مهم در حوزه ماساژ و درمان به کاربران آموزش داده خواهد شد. در پایان دوره از شرکت‌کنندگان داوطلب، آزمون مهارت‌سنجی گرفته می‌شود و به کسانی که موفق به کسب حد نصاب نمره قبولی شوند، گواهی معتبر کاربر ماساژ اعطا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا