آشنایی با دوره نقاش مقدماتی سازمان فنی و حرفه ای

آشنایی با دوره نقاش مقدماتی سازمان فنی و حرفه‌ای

دوره نقاشی مقدماتی مختص کسانی است که هیچ‌گونه پیش زمینه‌ای در مورد نقاشی ندارند. کسانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند معمولاً افراد مبتدی هستند که به صورت تجربی یا از طریق کپی برداری به حرفه نقاشی مشغول هستند. در دوره مقدماتی نقاشی، به مباحثی مانند رنگ‌شناسی، ترکیب‌بندی، پرسپکتیو، مبانی هنرهای تجسمی و تاریخ هنر ایران پرداخته می‌شود.
بعد از گذراندن دوره آموزشی مقدماتی به هنرجویان شرکت کننده در این دوره‌ها مدرک مقدماتی ارائه می‌شود. اگر مایل هستید در مورد جزئیات این دوره نقاشی اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می‌شود این‌ مقاله را تا انتها دنبال کنید.

هنر نقاشی چیست؟

نقاشی، هنری ماندگار است که پیوندی عمیق با روح، ذهن و جهان‌بینی انسانی دارد. در واقع هنرمند در نقاشی‌های خود با استفاده از خلاقیت، دانش و دیدگاه خود در مورد جهان هستی به خلق تابلوهای نقاشی زیبا و خارق‌العاده می‌پردازد. در دوره‌های آموزشی حرفه نقاشی به آموزش سبک‌های برجسته نقاشی در عصر معاصر ایران و جهان پرداخته شده است.
در هنر نقاشی دروسی مانند طراحی، تاریخ هنر و عمومی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. برای شرکت در دوره‌های آموزش نقاشی ذوق و سلیقه هنری جزء عناصر اولیه ست، زیرا در صورت نداشتن این موارد، هنرجویان تنها یک سری اطلاعات اولیه را در مورد هنر به دست می‌آورند و نمی‌توانند تبدیل به یک نقاش موفق شوند.

دانلود سوالات نقاش مقدماتی

دوره نقاشی مقدماتی چیست؟

در دوره نقاشی مقدماتی به آموزش یک سری اصول پایه‌ای و اساسی برای شروع کار نقاشی پرداخته می‌شود. در این دوره به تدریس مباحثی از قبیل طراحی زنده، شناخت اصول طراحی، انواع تنالیته‌های رنگی و تضاد رنگی، شناخت تناسبات در طراحی، طرز قرار گرفتن عناصر بصری در کادر، ترکیب‌بندی و رنگ شناسی، آشنایی با مکاتب هنری و … پرداخته شده است. هنرجویان علاقه‌مند به هنر نقاشی با یادگیری این مباحث کلیدی و ابتدایی می‌توانند به حرفه نقاشی بپردازند و برای این که نقاشی حرفه‌ای شوند در دوره‌های تخصصی شرکت‌ کنند.‌

طول دوره نقاشی مقدماتی چقدر است؟

دوره مقدماتی نقاشی فنی و حرفه‌ای معمولاً حدود دو ماه و نیم یا ده هفته به طول می‌انجامد. ده جلسه 3 ساعته از این دوره به آموزش طراحی اختصاص یافته است. ده جلسه دیگر نیز مربوط به رنگ‌شناسی بوده که در این جلسات کلیه مباحث مربوط به رنگ‌های اصلی، فرعی، مکمل و … به هنرجویان آموزش داده می‌شود. در مجموع دو جلسه از کل دوره آموزشی به صورت تئوری است و در باقی جلسات با هنرجو به صورت عملی کار خواهد شد. بعد از پایان یافتن جلسات آموزشی از هنرجویان آزمون تئوری و عملی گرفته شده و به قبول شدگان مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای تعلق می‌گیرد.

سرفصل‌های ‌دوره آموزش مقدماتی

همان طور که در بالا اشاره شد، کلاس‌های آموزش نقاشی مقدماتی شامل جلسات تئوری و عملی است. سرفصل‌های آموزشی مشخص شده در این‌ جلسات به منظور تدریس به هنرجویان، شامل موارد زیر است:
● ترسیم نقطه‌ها در خطور و کادر مشخص
● رسم خطوط در کادر تعیین شده و ترکیب آن‌ها با نقطه
● ترسیم انواع سطوح فرم و ترکیب با خط و نقطه در یک کادر مشخص
● ترسیم و نمایان کردن انواع حجم‌ها و ترکیب آن‌ها با خط و نقطه در کادر تعیین شده
● تمرین در اجرای ترکیب‌بندی
● طراحی طبیعت و اشیاء
● طراحی چهره و اندام انسان
● نقاشی با استفاده از تکنیک گواش

یک نقاش چه ویژگی‌ها و توانایی‌هایی باید داشته باشد؟

یک نقاش باید در درجه اول خلاق و مبتکر باشد تا بتواند از هر طرحی به عنوان مدل استفاده کند. در واقع نقاشی از سبک و الگوی خاصی پیروی نمی‌کند و نیز در چارچوب مشخصی قرار ندارد. یک هنرمند نقاش همچنین باید از قوه تخیل و تجسم قوی برخوردار باشد تا بتواند تابلوهایی ارزشمند خلق کند.

دانلود سوالات گروه هنرهای تجسمی

انواع آموزش‌های دوره نقاشی

همان‌طور که در مقاله‌های قبل گفته شد رشته نقاشی دارای انواع و سبک‌های مختلفی است. هنرجویان می‌توانند با توجه به علاقه و استعداد خود در هر کدام از سبک‌ها آموزش ببیند.‌ از رایج‌ترین سبک‌های نقاشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طراحی پایه
در سبک طراحی پایه، رسم اجسام بی جان با مداد به صورت مرحله‌ای به هنرجویان آموزش داده می‌شود. در این سبک به شناخت حجم پردازی، تناسبات و طراحی از طبیعت، تنالیته‌های رنگی پرداخته خواهد شد. بعد از پایان دوره آموزشی در این سبک، هنرجویان مطالب پایه‌ای و ارزشمندی را فرا می‌گیرند و برای آموزش دوره‌های سیاه قلم، زغال، مداد رنگی و آب مرکب آشنا می‌شوند.

نقاشی به سبک رنگ روغن
در این سبک از نقاشی، ابتدا مطالب پایه‌ای و ابتدایی سبک رنگ روغن به هنرجویان آموزش داده می‌شود. به طور کلی در دوره مقدماتی رنگ روغن، هنرجویان روش نقاشی رنگ روغن به صورت آکادمیک را آموزش می‌بینند. در این دوره اصول و مباحث مربوط به نقاشی رنگ روغن پایه، بدون استفاده از حلال‌های شیمیایی برای هنرجویان تدریس می‌شود.

طراحی منظره
در دوره طراحی منظره، هنرجو روش‌های اسکیس از منظره، بافت، پرسپکتیو و نیز روش‌های طراحی گل، طبیعت و دیگر مناظر را با استفاده از مداد طراحی یاد می‌گیرد. هنرحویان به منظور اخذ مدرک معتبر نقاسی به سبک طراحی منظره، لازم است در دوره‌های آموزشی برگزار شده زیر نظر اساتید بزرگ و مجرب شرکت کنند.

طراحی فیگور
در سبک طراحی فیگور، روش‌های طراحی فیگور انسان و شناخت آناتومی بدن از جمله استخوان‌ها و ماهیچه‌های دست، پا و نیم تنه به هنرجویان دوره، آموزش داده خواهد شد. در این سبک از نقاشی، روش‌های طراحی فیگور به صورت محیطی، کانتور، اسکیس فیگور و طراحی فضای منفی نیز تدریس می‌شود. برای اخذ مدرک طراحی فیگور، هنرجویان ابتدا باید در دوره‌های طراحی از چهره و طبیعت بی‌جان شرکت کرده تا پیش نیاز مباحث این دوره را فرا گرفته باشند.

طراحی حیوانات
دوره طراحی حیوانات نیز مانند دوره طراحی فیگور شامل اسکیس از حیوانات، شناخت آناتومی و بافت پوست است. در این دوره همچنین طراحی از دوزیستان، آبزیان، خزندگان، پرندگان و دیگر حیوانات به هنرجویان آموزش داده می‌شود. برای اخذ مدرک در این دوره، بهتر است هنرجویان، ابتدا مباحث مربوط به دوره طراحی طبیعت بی‌جان را آموزش دیده باشند.

راهنمای ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای

جمع‌بندی

دوره نقاشی مقدماتی پیش نیاز انواع تکنیک‌ها و سبک‌های نقاشی است. به این معنی که هنرجویان باید ابتدا مباحث و سر فصل‌های عنوان شده در دوره نقاشی مقدماتی را فرا گرفته باشند سپس با توجه به علاقه خود در دوره‌های آموزشی هر کدام از سبک‌ها شرکت کنند. به طور کلی در این دوره، مباحث کلیدی و ابتدایی برای شروع به حرفه نقاشی به هنرجویان آموزش داده می‌شود.
این دوره حدوداً دو ماه و نیم طول می‌کشد تا هنرجویان کلیه مباحث مربوطه را فرا گیرند. از جمله‌ سرفصل‌های مهم مورد آموزش در دوره نقاشی مقدماتی می‌توان به طراحی فیگور و چهره، طراحی طبیعت، اشیاء و حیوانات، ترسیم نقطه‌ها و خطوط در کادر مشخص و تمرین در اجرای ترکیب‌بندی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا