آشنایی با دوره نقاش سیاه قلم سازمان فنی و حرفه ای

آشنایی با دوره نقاش سیاه قلم سازمان فنی و حرفه‌ای

نقاشی به روش سیاه قلم جزء یکی از هنرهای ماندگار و برتر محسوب می‌شود. این روش نقاشی بیشتر برای نشان دادن چهره طبیعی صورت به کار می‌رود. برای فعالیت در رشته سیاه قلم نیاز به آموزش‌ مهارت‌های تخصصی ویژه‌ای است تا بتوان هر طرحی را به تصویر کشید.
سیاه قلم یک روش تکنیکی در نقاشی است که با استفاده از ابزار ساده مانند قلم، زغال و… انجام می‌شود. این شیوه از نقاشی، امروزه در بین طرفداران اهل هنر طرفداران زیادی پیدا کرده است. از این ‌رو در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر این دوره از نقاشی بپردازیم. اگر شما هم مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقاشی سیاه قلم هستید، حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

نقاشی سیاه قلم چیست؟

سیاه قلم نوعی شیوه هنری در نقاشی است که در آن با تغییر نیرو و فشار دست، می‌توان انواع سایه روشن و سایه‌های خاکستری را ایجاد کرد. در نقاشی سیاه قلم، هنرمند به تمرین پرتره طبیعت و فیگورهای مختلف می‌پردازد. در این سبک از طراحی، نقاش بدون استفاده از هیچ‌گونه ابزار خاصی، اثری شگفت انگیز خلق می‌کند. در سبک سیاه قلم، بیشتر از چهره و صورت به عنوان مدل استفاده می‌شود. با یادگیری نقاشی سیاه قلم می‌توان از طبيعت پرتره نقاشی کشید و همچنین به آموزش همه این تکنیک‌ها پرداخت. در این سبک هر چقدر که هنرجویان از مدل‌های زیباتر و نمونه‌های نقاشی با کیفیت‌تراستفاده کنند بهتر می‌توانند مهارت خود را در این شیوه افزایش دهند.

تاریخچه پیدایش نقاشی سیاه قلم

این سبک از طراحی در اواخر سده چهاردهم میلادی، به عنوان‌ هنری مستقل پا به دنیای هنر گذاشت. تا جایی که گاهی اوقات از نقاشی سیاه قلم به عنوان یک اثر هنری مستقل، مطرح و ماندگار یاد می‌شود. در سبک نقاشی سیاه قلم، اجسام، عمق، فضا و‌ ماهیت سوژه مورد طراحی، کاملا مشخص و نمایان می‌شود. نقاشی سیاه قلم با به تصویر کشیدن جزئیات طرح به عنوان یک مقصد هنری گسترده در دنیای هنر شناخته شده است.

تکنیک‌های قابل اجرا در نقاشی سیاه قلم

نقاشی سیاه قلم دارای دو تکنیک خاص و قابل اجرا است. این سبک‌ها شامل هایپر رئالیسم و سورئالیسم می‌شود که مورد توجه بسیاری از هنرمندان نقاشی سیاه قلم قرار گرفته است. در تکنیک‌های ذکر شده، به جزئیات طرح و پایه اصلی بسیار توجه شده است. در این تکنیک‌ها به دلیل این که عملیات شبیه‌سازی توسط نقاشان در حوزه سیاه قلم کاربرد زیادی دارد؛ مورد توجه بسیاری از اهل هنر قرار گرفته خواهد شد.

طراحی سیاه قلم

اولین بخش از مراحل نقاشی سیاه قلم، فاز طراحی است که نیاز به مهارت خاص و ویژه‌ای دارد. طراحی در همه سبک‌های نقاشی به عنوان یک مرحله اولیه،‌ لازمه کار نقاشی است. در همه سبک‌های نقاشی به ویژه نقاشی سیاه قلم، اولین عنصر اساسی برای شروع کار، وجود استعداد ذاتی در فرد است. برای حرفه‌ای شدن در سبک سیاه قلم، تنها داشتن استعداد، کافی نیست بلکه یک نقاش سیاه قلم، باید همواره اطلاعات و مهارت‌های خود را در این زمینه افزایش دهد. در واقع هیچ‌گونه سقف یا حدودی برای مهارت‌یابی و ارتقاء سطح کیفی هنرمندان وجود ندارد.‌

اصول طراحی و نقاشی سیاه قلم

یادگیری اصول طراحی در سیاه قلم، باعث تسریع در روند طراحی می‌شود. برخی از مهم‌ترین اصول طراحی به شرح زیر است:
● درک فضای مثبت و منفی در طراحی
● شناسایی نسبت‌های اصلی و اساسی در طراحی چهره
● ایجاد حجم و فضا در طراحی
● مطالعه و تحقیق بر روی بافت اشیاء
● استفاده از سایه زدن به شیوه محو کردن و مقطع
● بیشتر کردن کیفیت خطوط طراحی
● مطالعه و درک صحیح پرسپکتیو در ابعاد مختلف
● نقاشی به شیوه معکوس
● سایه زدن به شیوه هاشور ( به این طریق که خطوط نازک و تیره، موازی با یکدیگر به صورت مداوم کشیده می‌شوند.)
● بالا بردن کیفیت در طراحی خطوط
● طراحی فرم‌های پایه‌ای مورد استفاده در سیاه قلم

دانلود سوالات گروه هنرهای تجسمی

نکات کاربردی در نقاشی سیاه قلم

در سبک سیاه قلم، نقاش باید سعی کند با ایجاد خطوط نرم و قوی، به تنالیته و بافت اصلی طرح مورد نظر برسد. طوری که برخی از اساتید با استفاده از این روش توانسته‌اند تابلوهای نقاشی خارق‌العاده‌ای را خلق کنند.‌ استفاده از این روش همچنین باعث ایجاد ظرافت، کیفیت و ماندگاری بیشتر تصویر در ذهن مخاطب می‌شود. در این سبک، روش ایجاد تاریکی و نور یا همان سایه روشن بسیار مورد استفاده هنرمندان قرار می‌گیرد. از دیگر اصولی که در سبک سیاه قلم رعایت می‌شود انعکاس نور در سطوح مختلف است.

روش‌های مختلف نقاشی سیاه قلم

در دوره‌های آموزش نقاشی سیاه قلم تحت نظارت سازمان فنی و ‌حرفه‌ای تکنیک‌های متفاوتی به هنرجویان آموزش داده می‌شود. یک روش ساده و ابتدایی که در این سبک به کار برده می‌شود، استفاده از مداد گرافیتی و زغال، جهت هاشور و طراحی است. در روش‌های‌ دیگر نقاشی سیاه قلم، کنته‌های نرم، متوسط و سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به این صورت که توسط این ابزار می‌توان سایه‌های نرم و لطیفی را ایجاد کرد که در انتها با پاکن و محو کن قابل ترمیم است. این سبک از نقاشی سیاه قلم در طراحی چهره، انسان، منظره و طبیعت به کار گرفته می‌شود و سبب ایجاد شفافیت، بالا رفتن کیفیت و ثبات کار تابلوی نقاشی خواهد شد. در این سبک معمولاً چهره‌های خیس، مرد جوان، پیرمرد، پیرزن و کودکان به دلیل چالش بیشتر در چهره، به عنوان مدل استفاده می‌شوند. به این صورت که با کوچک‌ترین تغییرات در تنالیته‌های سیاه و سفید می‌توان جنسیت مدل و همچنین انواع فرورفتگی و برجستگی‌های چهره را نمایان کرد.

آموزش نقاشی سیاه قلم در مدل‌های مختلف

در دوره‌های آموزشی سبک سیاه قلم، با توجه به مدل‌های مختلف کاربردی، نکته‌های قابل توجهی به هنرجویان آموزش داده می‌شود. به عنوان نمونه در نقاشی سیاه قلم حیوانات، تنالیته‌های رنگی خاکستری و دیگر رنگ‌های خنثی در طراحی بيشتر به چشم می‌خورند. در سیاه قلم‌ چهره که یکی از پرطرفدارترین مدل‌های مورد استفاده در سبک سیاه قلم است اصول و قواعد زیادی باید رعایت شود. به این طریق که در مدل چهره ابتدا تقسيم بخش‌های مختلف صورت انجام می‌شود و این اندازه‌گیری معمولا بر اساس استخوان جمجه است. بعد از این مرحله، خطوط ابرو، چانه، بینی و گونه‌ها به طور دقیق مشخص خواهد شد. نقاشان سبک سیاه قلم، در طراحی صورت از خطوط عمومی و افقی زیادی برای نمایش اندازه دقیق اجزای صورت استفاده می‌کنند.

وسایل و ابزار مورد نیاز دوره نقاشی سیاه قلم

هنرجویان برای شرکت در دوره‌های آموزشی سیاه قلم، باید ابزار مورد نیاز خود را از قبل تهیه نمایند. این ابزار شامل انواع مدادها و قلم موهای با کیفیت و برند، کاغذ یا مقوا به منظور افزایش کیفیت کار، پودر زغال، زغال نرم و سخت، پاک‌کن برقی، سمباده و مداد کنته سفید است.
هنرجویان عزیز همواره سعی کنند قبل از تهیه این ابزار، ابتدا با استاد خود مشورت کرده سپس اقدام به خریداری وسایل نمایند. از دیگر لوازم و ابزار جانبی مورد استفاده در نقاشی سیاه قلم می‌توان به پاک‌کن خمیری، پاک‌کن زیرو، پاک‌کن مدادی، قلم‌موهای خرم با شماره 11/11، تخت شاسی، چسب کاغذی، سیخ چوبی، دستمال‌های رولی، محو کن و سپاه اشاره کرد.

راهنمای ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای

جمع‌بندی

نقاشی به سبک سیاه قلم یکی از سبک‌های پرطرفدار و متفاوت در بین علاقه‌مندان به هنر است. در این سبک، از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی جهت طراحی الگو استفاده می‌شود. در سیاه قلم‌ بیشتر مدل‌های چهره، منظره طبیعت و حیوانات به چالش درمی‌آید.برای حرفه‌ای شدن در سبک سیاه قلم، باید تمامی اصول و قواعد خاص آن رعایت شود. بنابراین اگر می‌خواهید در سبک سیاه قلم تبدیل به یک‌ هنرمند برجسته و خلاق شوید همواره سعی کنید طرح اولیه را از محیط اطراف خود الهام بگيريد. در این سبک از نقاشی، نوآوری و خلاقیت به عنوان عنصر اصلی و اولیه شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا