آشنایی با دوره کاربر رایانه سازمان فنی و حرفه ای

دوره کاربر رایانه به دوره آموزشی آشنایی و کار با کامپیوتر، مخصوص افراد مبتدی و تازه‌کار گفته می‌شود. در واقع کسانی که هيچ‌گونه آشنایی با کامپیوتر ندارند و می‌‌خواهند با کامپیوتر کار کنند می‌توانند در این دوره شرکت کنند. در این دوره، آموزش‌های لازم و ابتدایی جهت کار با کامپیوتر در نظر گرفته شده است. از این‌رو کسانی که می‌خواهند در این دوره ثبت‌نام کنند باید به مراکز آموزشگاهی زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای مراجعه کرده و برای ثبت‌نام اقدام نمایند.
در پایان دوره آموزشی کاربر رایانه، به متقاضيان مدرک‌ معتبر فنی اعطا می‌شود. در این‌ مقاله به جزئیات، مباحث مورد آموزش و چگونگی برگزاری کلاس‌های آموزشی کاربر رایانه پرداخته شده است.

منظور از کاربر رایانه چیست؟

منظور از کاربر رایانه کسی است که با مفاهیم اولیه کامپیوتر آشنایی داشته باشد و همچنین بتواند با استفاده از کامپیوتر کارهای روزمره خود را انجام دهد. در دوره آموزش کاربر رایانه مفاهیم اساسی در مورد کامپیوتر و قطعات سخت افزاری آن، به متقاضيان آموزش داده می‌شود. طوری که بعد از پایان یافتن کلاس‌های آموزشی، کاربر به راحتی می‌تواند کارهای شخصی خود را با استفاده از کامپیوتر انجام دهد و نیز در کافی‌نت‌ها مشغول به کار شود. در پایان دوره همچنین آزمون‌های تئوری و عملی از کاربران گرفته می‌شود و در صورت قبولی به آن‌ها، مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای کاربری رایانه، اعطا می‌شود.

دانلود سوالات کاربر رایانه

درباره دوره کاربر رایانه

دوره آموزشی کاربر رایانه بسیار مفید و کاربردی است که افراد زیادی علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌های آن هستند. این دوره شامل آموزش کامل کامپیوتر از پایه و به صورت جزئی است. دانش‌آموزان و نوجوانان به راحتی می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند تا آموزش‌های لازم را در زمینه استفاده از کامپیوتر، فرا گیرند.
دانش‌آموزانی که در هنرستان، قصد ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر را دارند حتما باید در این دوره‌ها شرکت کنند. به کارمندانی که نیاز به ذخیره‌سازی اطلاعات کاری، تحقیقاتی و پژوهشی خود دارند نیز توصیه می‌شود که در این دوره آموزشی شرکت کنند.‌ به طور کلی می‌توان گفت در این دوره کلیه مباحث ارزشمند و اساسی در زمینه کار با کامپیوتر به کاربران آموزش داده می‌شود.
این دوره آموزشی بیشتر مناسب کسانی است که نیاز به یادگیری تخصصی و حرفه‌ای کامپیوتر ندارند و در حد اطلاعات پایه‌ای و اساسی برای آن‌ها اکتفا می‌کند. با گذراندن این دوره، کاربران برای شرکت در دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای آموزش کامپیوتر آماده می‌شوند.

مفاهیم آموزشی در دوره کاربر رایانه

همان‌طور که در بالا گفته شد در این دوره بیشتر به مفاهیم پایه‌ای و ابتدائی کامپیوتر پرداخته می‌شود. برخی از مهم‌ترین این مفاهیم عبارتند از:
● مبانی و اصول کامپیوتر شامل سخت افزار و نرم‌افزارهای مختلف کامپیوتر
● ویندوز مقدماتی و پیشرفته
● آموزش نصب ویندوز
● نصب آنتی ویروس‌ها و همچنین ویروس یابی
● نصب نرم‌افزارهای مختلف و درایورهای سخت افزاری
● اینترنت و شبکه
● لینوکس
● یادگیری روش‌های کپی، انتقال، حذف فايل و پوشه‌ها در ویندوز
● آشنایی با واحدهای حافظه، دستگاه‌های ورودی و خروجی
● شناخت برد اصلی و اجزای مرتبط با آن
● آشنایی با روش‌های بررسی فضای خالی در هارد دیسک و رم
● آموزش روش‌های نصب انواع فلش مموری، رم و …
● یادگیری شیوه‌های ایجاد یوزر نیم و‌ پسورد

دانلود سوالات گروه فناوری اطلاعات

سرفصل‌های مورد آموزش در دوره کاربر رایانه

این دوره شامل شایستگی 1، 2، 3 و 4 است که در هر مرحله به یک سری از موضوعات مرتبط با کامپیوتر اشاره شده است. در زیر به طور جداگانه به معرفی مباحث مربوط به هر کدام از این مراحل پرداخته‌ شده است.

مرحله شایستگی 1
در این مرحله از دوره آموزش کاربر رایانه، به شناخت مفاهیم اولیه و پایه‌ای کامپیوتر پرداخته خواهد شد. این‌ مفاهیم شامل آشنایی با واحدهای حافظه، آشنایی با انواع قطعات سخت افزاری به کار رفته در رایانه، وسایل ذخیره‌سازی داده‌ها و کاربرد آن‌ها، شناخت انواع نرم‌افزارهای مرتبط با کامپیوتر، شناخت شبکه و کاربردهای IT در زندگی امروزی است. در این دوره همچنین مطالبی در مورد استفاده درست از رایانه و شناسایی صحیح امنیت اطلاعات، قوانین حق نشر و اصول موافقت‌نامه‌های نرم‌افزاری به کاربران آموزش داده می‌شود.

مرحله شایستگی 2
این مرحله از آموزش رایانه شامل نحوه کار با سیستم عامل ویندوز است. در این بخش چگونگی نصب ویندوز و کار با آن، روش به کارگیری ماوس و صفحه کلید، چگونگی کار با desktop، نحوه تنظیم صفحه نمایش، منوی star، نوار وظیفه، مدیریت فایل‌ها و پوشه‌ها، روش‌های جستجو، کار با سطل بازیافت، نحوه رایت cd و dvd آموزش داده می‌شود.
در مرحله شایستگی 2 همچنین مباحث مربوط به کار با ماشین‌حساب، ضبط صدا و کنترل صدا به کاربران رایانه یاد داده می‌شود. کاربران در این مرحله نیز با چگونگی تنظیمات رجیستری ویندوزها، نحوه پیکربندی سیستم عامل ویندوز، شناسائی برنامه‌های مخرب در سیستم، تنظیم حساب‌های کاربری و گروهی، تهیه نسخه پشتیبان و ریکاوری اطلاعات آشنا می‌شوند.

مرحله شایستگی 3
عمده مباحث آموزشی در این دوره، آموزش کار با اینترنت و جستجو در سایت‌های مختلف است. چگونگی متصل شدن و ساخت اکانت کاربری نیز در این مرحله به کاربران آموزش داده می‌شود. به طور کلی در این مرحله کاربران با روش‌های دانلود انواع فایل‌های صوتی و تصویری از اینترنت، ساخت ایمیل و نحوه ارسال آن، شناخت شیوه‌های ایجاد امنیت در اکانت‌های شخصی و موتورهای جستجوگری مانند Google و ghrome آشنا می‌شوند.

مرحله شایستگی 4
در این مرحله، مفهوم کلی شبکه، هدف از ایجاد شبکه‌های کامپیوتری، مباحث مربوط به تنظیم و پیکربندی شبکه، بررسی انواع شبکه، دسته‌بندی و انتخاب شبکه، شناخت مبانی و اصول مهم جهت فعال و غیر فعال کردن پراکسی‌ها، فایروال و آنتی‌ویروس‌ها است. این مرحله همچنین به آموزش تولید پروژه‌های مختلف در زمینه‌های تحقیقاتی و علمی مانند انواع مقاله اختصاص یافته است. در این‌ بخش، آموزشات کلی در خصوص ایجاد سایت و وبلاگ به کاربران نیز آموزش داده می‌شود.

راهنمای ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای

جمع بندی

دوره کاربر رایانه یکی از دوره‌های آموزشی کامپیوتر است که در اکثر آموزشگاه‌های زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود. دوره آموزشی کاربر رایانه برای کسانی که هيچ‌گونه آشنایی با کامپیوتر ندارند ضروری است. زیرا در این دوره مباحث ابتدایی و کاربردی در مورد کامپیوتر به کاربران آموزش داده می‌شود. مباحث عمده آموزشی در این دوره مربوط به نصب نسخه‌های مختلف ویندوز و نحوه کار در محیط آن است. افرادی که در آزمون تئوری و عملی پایان دوره قبول شوند، موفق به اخذ مدرک معتبر کاربری رایانه زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا