تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

منابع آزمون استخدامی بخش‌ های خصوصی ۱۴۰۱

برای استخدام شدن در مراکز و شرکت‌های غیر دولتی لازم است در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی شرکت کنید. در واقع یک سیستم یکپارچه و واحدی برای استخدامی در دستگاه‌های بخش خصوصی ترتیب داده شده است. در سال، یک یا دوبار برای شرکت در آزمون استخدامی بخش‌های خصوصی فراخوان زده می‌شود.

داوطلبان و متقاضیان می‌توانند از طریق ثبت نام در سایت مربوطه نسبت به شرکت در آزمون اقدام کنند. همه دارندگان مدارک تحصیلی از دیپلم تا دکترا، می‌توانند در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی شر‌کت کنند. برای قبولی در این آزمون باید از منابع دروس عمومی و تخصصی مربوطه آگاهی کامل پیدا کرد. در این مقاله به معرفی همه مواد آزمون و همچنین منابع مورد نیاز برای شرکت در این آزمون پرداخته شده است. قبل از معرفی مواد آزمون به بررسی این آزمون و شرایط داوطلبان برای شرکت در این آزمون اشاره‌ای مختصر خواهیم کرد.

 

> آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی
آزمون استخدامی بخش خصوصی جهت استخدام بیش از ده هزار عنوان شغلی از رشته‌های متنوع دانشگاهی هر ساله برگزار می‌شود. این آزمون در تمامی استان‌های کشور قابل اجرا است و داوطلبان می‌توانند در تمام مقاطع تحصیلی از دیپلم به بالا در آن شرکت کنند. در این مقاله به معرفی منابع دروس تخصصی و عمومی در این آزمون پرداخته خواهد شد. قبل از معرفی منابع آزمون به بررسی شرایط داوطلبان نیز اشاره‌ای کوتاه شده است.

 

> شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون‌های استخدامی بخش خصوصی
اگر بخواهیم به طور خلاصه به شرایط عمومی شرکت در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی اشاره کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
● اعتقاد به دین مبین اسلام
● داشتن تابعیت کشور ایران و پیروی از قوانین جمهوری اسلامی ایران
● برخورداری از سلامت جسمانی و روانی
● عدم سابقه کیفری و سوء پیشینه
● عدم اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
● داشتن کارت پایان خدمت مختص آقایان
● داشتن حداقل ۱۵ سال تمام برای همه داوطلبان
تذکر: در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در صحت اطلاعات وارد شده، داوطلب از ادامه مراحل آزمون حذف خواهد شد.

 

> شرایط اختصاصی آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی

برای شرکت در آزمون استخدامی دستگاه‌های خصوصی علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی، داشتن چندین شرط مهم اختصاصی برای داوطلب الزامی است. شرایط اختصاصی برای هر سازمان و دستگاه تا حدودی متفاوت است. در زیر به برخی از مهم‌ترین شرایط اختصاصی که در اکثر سازمان‌ها یکسان است؛ اشاره شده است:
● شرایط سنی برای هر داوطلب با توجه به مدرک تحصیلی آن لحاظ شده است. به طوری که دارندگان مدرک دیپلم حداکثر تا ۲۵ سال، فوق دیپلم حداکثر تا ۳۰، لیسانس نیز حداکثر تا ۳۵ سال، فوق لیسانس ۴۰ و دکترا تا ۴۵ سال مجاز به شرکت در آزمون هستند.
تبصره ۱: شرایط سنی برای افراد درجه یک خانواده شهدا ۵ سال اضافه می‌شود.
تبصره ۲: شرایط سنی برای آقایان با احتساب دو سال خدمت سربازی لحاظ می‌شود.
تبصره ۳: شرایط سنی برای افراد متأهل دو سال اضافه خواهد شد و به ازای هر فرزند نیز یک سال دیگر بیشتر می‌شود.
تبصره ۴: برای مبارزان و مجاهدان جبهه جنگ، به تعداد سال‌ها یا ماه‌های حضور آن‌ها در جبهه جنگ، بر شرایط سنی افزوده می‌شود.
توجه: محاسبه سن داوطلبان بر اساس اولین روز ثبت نام آن‌ها لحاظ خواهد شد.
توجه: متقاضیان شاغل به صورت پاره وقت و تمام وقت نیز به میزان مدت زمان خدمت غیر رسمی که دارند، بر شرایط سنی آن‌ها افزوده خواهد شد.
● هر داوطلب باید متناسب با رشته تحصیلی خود در عنوان شغلی اعلام شده در جدول احراز مشاغل آزمون، شرکت کند.
● فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و عملی، بایستی حتماً گواهی پایان دوره کارورزی خود را دریافت کرده باشند.

 

برای کسب آخرین اخبار و اطلاعات در ارتباط با استخدامی بخش خصوصی میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

اخبار بحش خصوصی

 

> شرط موفقیت در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی

موفقیت در آزمون استخدامی بخش‌های خصوصی نیاز به تأمین منابع و مآخذ ضروری و لازم دارد. از این‌ رو برای این که بتوانید به طور صحیح به این منابع دسترسی پیدا کنید لازم است کلیه منابع لازم جهت شرکت در آزمون را شناسایی کرده و تا جایی که ممکن است آن‌ها را بررسی و مطالعه کنید. داوطلبان عزیز سعی کنید کاملاً هوشمندانه و به موقع عمل کرده تا بتوانید آمادگی لازم برای قبولی در آزمون را در خود ایجاد کنید.

بنابراین تلاش کنید با انتخاب درست منابع در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین نتیجه را به دست آورید. در این مدت زمان تنها باید بر روی هدفتان که همان قبولی در آزمون است متمرکز شده و درگیر حاشیه‌های آزمون و دیگر چالش‌های آن نشوید. به همین منظور ما در این مقاله به برخی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین منابع آزمون استخدامی بخش‌های خصوصی اشاره کرده‌ایم.

 

> مواد آزمون استخدامی بخش خصوصی در سال ۱۴۰۱

این آزمون مشابه دیگر آزمون‌های استخدامی شامل دو مرحله کتبی یا غیر حضوری و شفاهی یا مصاحبه است. به همین‌ منظور متقاضیان باید در آزمون غیر حضوری یا همان اینترنتی در سه بخش شخصیت‌شناسی، دانش عمومی و مهارت‌های تخصصی شرکت کنند. در زیر به طور جداگانه به معرفی مواد آزمون در هر کدام از این بخش‌ها پرداخته شده است:

مواد آزمون شخصیت شناسی
در این قسمت از آزمون به بررسی شخصیت و روحیه داوطلب جهت ایفای مسئولیت در حرفه یا شغل مورد نظر پرداخته خواهد شد. در واقع آزمون شخصیت شناسی، کارجویان را در جهت شناخت بهتر ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری آن‌ها مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهد. شرکت‌کنندگان از طریق پاسخگویی به سؤالات این بخش، نوع خصوصیات رفتار اجتماعی و کاری خود را بازگو می‌کنند. این بخش از آزمون استخدامی، کمک شایانی به داوطلبان در جهت رسیدن به شغل مورد علاقه و دلخواهشان خواهد کرد.
مواد آزمون شخصیت شناسی تمامی مباحث و سر فصل‌های مربوط به روان‌شناسی کاری، رفتاری و روان‌کاوی درونی در اکثر کتاب‌های روان‌شناسی و شخصیت‌شناسی موجود است.
مواد آزمون عمومی
بخش آزمون عمومی در همه آزمون‌های استخدامی وجود دارد. مواد این آزمون مباحث و سر فصل‌های دروس عمومی زبان، کامپیوتر، ادبیات، معارف دوره متوسطه دوم است. علاوه بر مباحث بالا سؤالاتی از مجموعه کتاب‌های هوش و استعداد، اطلاعات عمومی و مبانی حقوق، ریاضیات و آمار طرح می‌شود. مواد دروس عمومی اصولاً از مباحث دوره دبیرستان است که همه داوطلبان آن‌ها را گذرانده‌اند.
مواد آزمون تخصصی
برای شرکت در هر کدام از عناوین شغلی مورد نیاز در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی خصوصی، مواد آزمون تخصصی متفاوت و ‌مجزا است. در واقع هدف از طرح سؤالات این بخش ارزیابی میزان تخصص و مهارت‌های داوطلبان در شغل درخواستی است.
متقاضیان عزیز در مراحل تکمیل فرآیند ثبت نام می‌توانند سایر مهارت‌ها و شایستگی‌های خود را ثبت کنند. مواد آزمون تخصصی هر ساله در دفترچه آزمون‌های استخدامی بخش خصوصی در بخش منابع دروس تخصصی منتشر می‌شود. در نتیجه متقاضیان می‌توانند با توجه به مواد آزمون، منابع مورد نیاز را مطالعه کنند.
توجه: تمامی سوالات بخش عمومی و تخصصی در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی دارای نمره منفی است لذا در پاسخ دادن به سوالات دقت لازم را داسته باشید. به این صورت که به ازای هر سه پاسخ غلطی که داده شود، یک پاسخ صحیح از نمره داوطلبان حذف خواهد شد.

برای کسب آمادگی بیشتر و آشنایی با سوالات استخدامی آزمون بخش خصوصی، میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

سوالات بخش خصوصی

 

> منابع عمومی آزمون استخدامی بخش خصوصی دستگاه‌های اجرایی

برای این که بتوانید در این دوره از آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی موفق شوید و نمره قبولی را کسب کنید نیاز دارید که منابع آزمون را از قبل مطالعه و بررسی کنید.‌ در جدول زیر فهرست تعدادی از منابع کتاب‌های دروس عمومی آمده است.

منابع دروس عمومی آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی
مواد آزمون منابع
ارتباط مؤثر (روابط اجتماعی) اصول و تکنیک‌های برقراری ارتباط مؤثر با دیگران از قادر باستانی، راهکارهای برقراری ارتباط مؤثر و بهبود فردی از آزاده کیانی
ریاضی و آمار ریاضیات مدرسان شریف، ریاضیات دوره دبیرستان، ریاضیات هادی رنجبران، ریاضی و آمار آمادگی آزمون‌های استخدامی انتشارات امید انقلاب
هوش و استعداد کتاب استعداد تحصیلی آزمون دکتری، کتاب استعداد تحصیلی دکتر مسیح خواه انتشارات فرهنگ، کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف
اطلاعات عمومی و مبانی حقوقی کتاب‌های جغرافیا و تاریخ دوران دبیرستان، کتاب دانش مسائل روز مدرسان شریف، حقوق اساسی، قانون اساسی، کتاب‌های انقلاب دوران دبیرستان
زبان انگلیسی کتاب زبان انگلیسی دوره‌های راهنمایی تا پیش دانشگاهی، کتاب لغت دبیرستان لقمه انتشارات
مهر و ماه، کتاب ۵۰۴، کتاب tick eight گاج
مهارت‌های هفت گانه ICDL (فناوری اطلاعات) کتاب‌های آقای کاظم زرین، کتاب کامپیوتر ICDL درجه ۱ و ۲، تمرین‌های عملی با کامپیوتر

 

> منابع تخصصی آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی

با توجه به این که تعداد شغل‌های مورد نیاز در بخش خصوصی بسیار زیاد است و نمی‌توان کلیه منابع دروس تخصصی را فهرست کرد در اینجا تنها به معرفی تعداد محدودی از این منابع بسنده کرده‌ایم. چنانچه منابع دروس تخصصی مورد نیازتان در این جدول وجود نداشت، می‌توانید به دفترچه استخدامی آزمون‌های بخش خصوصی سال ۱۴۰۱ مراجعه کرده و جزئیات کامل استخدامی و منابع را در آنجا مشاهده کنید. . جدول زیر شامل برخی از منابع تخصصی آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در بخش خصوصی است:

منابع تخصصی آزمون استخدامی بخش خصوصی ۱۴۰۰
عنوان شغلی دروس امتحانی منابع
امدادگر آناتومی، فیزیولوژی، کمک‌های اولیه، احیای قلبی ریوی کتاب آناتومی از مصباح اردکانی، کمک‌های اولیه و مراقبت‌های پزشکی از عبداللطیف حویزی، فیزیولوژی – خلاصه گایتون، جدیدترین رفرنس احیای قلبی ریوی انجمن قلب آمریکا
کارشناس سخت افزار مدارهای الکتریکی، VLSI، الکترونیک دیجیتال، انتقال داده، معماری کامپیوتر کتاب طراحی سیستم‌های کامپیوتری تالیف مانو، اصول طراحی VLSI از کامران شریف اشراقیان، اصول و مبانی الکترونیک دیجیتال ترجمه پوپک محمد زاده، مدارهای الکتریکی تالیف ویلیام هیت
مهندسی شیمی ریاضیات، شیمی، زبان کتاب کاردبر ریاضیات در مهندسی شیمی تالیف دکتر منوچهر نیک آذر و دکتر ریاض خیاط، شیمی عمومی مورتیمر، کتاب ۵۰۴ زبان انگلیسی، کتاب زبان تخصصی مهندسی شیمی پارسه
طراح صنعتی ریاضیات، فیزیک، هنر، زبان فیزیک هالیدی جلد ۱ و ۲، ریاضی عمومی ۱ آقاسی، هنر در گذر زمان از هلن گاردنر، کتاب ۵۰۴ زبان انگلیسی، کتاب English

Gramer in use

روان‌شناسی روان‌شناسی خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک، روانشناسی فیزیولوژیکی از جیمز کالات، روانشناسی بالینی جعفری، زمینه روانشناسی هیلگارد – ترجمه دکتر براهنی
مدیر اداری مبانی سازمان و مدیریت، منابع انسانی، اقتصاد مهندسی مدیریت عمومی از سید مهدی الوانی، منابع انسانی تالیف اسفندیار سعادت، اقتصاد مهندسی از محمد مهدی اسکو نژاد، تجزیه و تحلیل سیستم‌های نوشته علی رضائیان

توجه: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعداد و انواع رشته‌های مورد نیاز در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی سال ۱۴۰۱ می‌توانید به جدول احراز مشاغل در دفترچه استخدامی آزمون‌های بخش خصوصی مراجعه کنید.

 

> چند نکته مهم در رابطه با آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی
همان‌طور که در بالا گفته شد همه افراد جویای کار با مقاطع تحصیلی دیپلم به بالا می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. کسانی که در دوره‌های قبلی این آزمون شرکت کرده و قبول شده‌اند نیز می‌توانند مجدداً برای ارتقای شغلی خود، در آزمون این دوره شرکت کنند؛ با این تفاوت که شرکت کنندگان جدید نسبت به آن‌ها در اولویت هستند. معیارهای دیگری که در این آزمون برای سنجش احراز داوطلبان گذاشته می‌شود بر اساس نمره آن‌ها در آزمون کتبی، نوع مدرک دانشگاهی، سابقه کار آن‌ها و … صورت می‌گیرد. بنابراین کسانی که بتوانند در آزمون نمره بالاتری کسب کنند نیز دارای اولویت استخدام هستند. برای کسب نمره بالای آزمون، نیاز به تهیه منابع کتاب‌ها و نمونه سؤالات آزمون است. ما در این مقاله به منابع عمومی و برخی از دروس منابع تخصصی تعدادی از رشته‌های دانشگاهی اشاره کردیم.
می‌توان گفت بالغ بر هزاران شرکت خصوصی و دانش بنیان، نیروهای کاری مورد نیاز خود را از طریق این آزمون جذب می‌کنند. یعنی تعداد بسیار زیادی از فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی آماده پذیرش کارجویان است. از این ‌رو سعی کنید با تهیه منابع معرفی شده، با آمادگی خیلی خوب در این آزمون شرکت کنید تا بتوانید جذب شرکت‌های خصوصی شده و مشغول به کار شوید. تمامی مراحل ثبت نام و فهرست منابع دروس تخصصی و عمومی رشته‌های مختلف از طریق سامانه inre.ir در دسترس است.

 

> مطلب آخر
آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی بخش خصوصی یکی از آزمون‌های بزرگ و سراسری است که هر ساله در کشور برگزار می‌شود. متقاضیان جویای کار از طریق شرکت در این آزمون و قبولی در آن می‌توانند در شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان مشغول به کار شوند. تمام افرادی که مدرک تحصیلی آن‌ها دیپلم به بالا است در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی لازم می‌توانند در آزمون شرکت کنند.
برای این که آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون‌ پیدا کنید نیاز به تهیه منابع دروس عمومی و تخصصی در رشته تحصیلی خود هستید. در این مقاله تا جایی که امکان داشت به معرفی مواد امتحانی و منابع دروس عمومی و تخصصی در برخی از رشته‌ها پرداخته شد. امیدوارم مطالب گفته شده در مورد منابع و شرایط آزمون استخدامی دستگاه‌های خصوصی، برایتان مفید و ارزشمند واقع شود و بتوانید در آزمون پیش‌رو موفق شوید.