تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

آمادگی برای مصاحبه بانک رفاه

بانک‌ها هم مانند دیگر ارگان‌های دولتی، برای پذیرش نیروی انسانی مورد نیاز خود در بخش متصدی بانک و استخدام کارمندان خود در رده‌های دیگر شغلی، با برگزاری آزمون‌های استخدامی اقدام به این کار می‌کنند. مراحل آزمون استخدامی در بانک رفاه به این صورت است که بعد از قبولی در آزمون کتبی نیز، مصاحبه و گزینش ویژه داوطلبان پذیرفته شده در مرحله اول آزمون، انجام می‌شود.

داوطلبان و پذیرفته‌شدگان در این مرحله بهتر است از قبل آمادگی کافی برای انجام‌ مصاحبه را در خود ایجاد کنند. از این ‌رو در این مقاله در مورد کارها و اقداماتی که برای آمادگی قبلی جهت شرکت در مصاحبه بانک رفاه لازم است، صحبت می‌شود و آموزش‌های لازم به شما داده خواهد شد.

 

> زمان و مکان برگزاری مصاحبه بانک رفاه

همه ساله با توجه به ظرفیت پذیرش نیرو در بانک رفاه، آزمون‌های استخدامی در کل کشور برگزار می‌شود. این آزمون‌ها شامل دو مرحله به صورت آزمون کتبی و شفاهی یا همان مصاحبه حضوری است.‌ معمولاً بعد از این که جواب آزمون کتبی اعلام شد به میزان چند برابر ظرفیت خالی نیرو، نفرات برتر برای مرحله مصاحبه پذیرفته می‌شوند.

در اکثر اوقات، نفراتی که حد نصاب نمره قبولی را آورده‌اند با گنجایش سه برابری ظرفیت مجاز آزمون، به مصاحبه فرا خوانده می‌شوند. به این صورت که از طرف مرکز سنجش آزمون‌های بانک رفاه با افراد پذیرفته شده تماس گرفته شده و زمان و مکان دقیق مصاحبه را به اطلاع آن‌ها می‌رسانند. پس اگر اسم شما هم در لیست قبول‌شدگان اعلام نتایج آزمون مرحله اول استخدامی بانک رفاه بود حتماً باید خود را برای مصاحبه آماده کنید. سعی کنید به موقع و حتی زودتر خود را به مکان برگزاری مصاحبه برسانید، زیرا اگر تأخیر داشته باشید ممکن است از همان ابتدا در مورد شما برداشت اشتباه کنند.

 

 

> نحوه برگزاری مصاحبه آزمون‌های استخدامی بانک رفاه

شیوه مصاحبه استخدامی در بانک رفاه تقریباً مشابه دیگر مصاحبه‌های استخدامی دولتی است. برای استخدام شدن در بانک رفاه نیز مانند انواع دیگر استخدامی بانک‌ها، انجام معاینات پزشکی برای پذیرفته‌شدگان مرحله کتبی و جهت شرکت در مصاحبه تخصصی الزامی است. طوری که قبل از روز برگزاری مصاحبه حتماً باید معاینات پزشکی خود را انجام داده باشید و با برگه سلامت پزشکی به محل مصاحبه بروید. برای انجام‌ معاینات پزشکی‌ لازم است به کلینیک و بیمارستانی که معرفی نامه از طرف بانک به آنجا صادر می‌شود مراجعه کرد. بعد از گرفتن برگه معاینات‌ پزشکی‌ و نیز برگه عدم سوء پیشینه کیفری و اعتیاد، نوبت به مصاحبه حضوری می‌رسد.

در این مصاحبه مسائل مربوط به اطلاعات عمومی، تخصصی، عقاید سیاسی و مذهبی، مسائل روان‌شناسی، روان‌شناختی و دیگر اعتقادات فردی شخص مورد سؤال قرار می‌گیرد. در زیر در مورد هر کدام از بخش‌های مصاحبه توضیحات مختصری داده شده است.

– اطلاعات عمومی

در این بخش در مورد یک سری مسائل عمومی سؤالاتی از داوطلب پرسیده می‌شود. بعد از این که فرد، خود را به طور کامل معرفی کرد از او در مورد زندگی شخصی‌اش مانند متأهل یا مجرد بودن و همچنین تعداد فرزندان، تعداد خواهر و برادران او و … سؤال پرسیده می‌شود. در این‌ مرحله همچنین در مورد شغل قبلی فرد و میزان درآمد او نیز سؤالاتی پرسیده خواهد شد.
پاسخ دادن به این‌گونه سؤالات بسیار راحت است و با آرامش خاطر می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید. شما باید از همین ابتدای شروع مصاحبه صداقت و راستگویی را پیشه خود کنید تا بتوانید از پس مراحل سخت‌تر مصاحبه نیز برآیید. در انتهای این بخش ممکن است چند سؤال چالش برانگیز نیز از شما پرسیده شود از جمله:
● اگر در بانک یک مشتری با عصبانیت و پرخاشگری با شما رفتار کند؛ آن وقت عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟
● اگر به شما پست و مقام بالاتری در دیگر ارگان‌های دولتی داده شود؛ آیا کار خود را رها می‌کنید؟
● اگر به شما پیشنهاد رشوه یا پاداش از سوی مشتریان داده شود؛ حاضر هستید قانون را زیر پا بگذارید؟
● بزرگ‌ترین و مهم‌ترین هدف در زندگی کاری شما چیست؟

 

– مسائل روان‌شناسی و روان‌شناختی

این مرحله از مصاحبه شامل سؤالات تست هوش و شخصیت شناسی است. در این بخش یک سری سؤالات تستی به شما داده می‌شود که باید در مدت زمان تعیین شده به آن‌ها پاسخ دهید. بعد از این که به سؤالات تستی پاسخ داده شد، سؤالات شفاهی دیگری نیز از شما پرسیده می‌شود. این سؤالات در مورد روحیات و تمایلات شخصی فرد است که برای پاسخ دادن به آن‌ها نیاز است خونسردی خود را کاملاً حفظ کرده و سعی کنید در آرامش کامل باشید. برخی از این‌ گونه سؤالات به شرح زیر است.
● اگر در محاسبات بانکداری، صندوق‌ حسابتان برای چند روز متوالی کم آورده شود؛ چکار می‌کنید؟
● شغل کارمندی یا متصدی بانک برای خانم‌ها مناسب‌تر است یا آقایان؟
● اگر یکی از دوستان صمیمی شما همکارتان شود و شما متوجه حساب‌سازی جعلی وی در سیستم بانکی شوید؛ چکار می‌کنید؟
● اگر یکی از اعضای خانواده شما مریض بدحال شود و به شما نیاز داشته باشد و در عین حال در بانک نیز به شما مرخصی ساعتی داده نشود، چکار خواهید کرد؟
● هدف شما از انتخاب شغل بانکداری یا دیگر سمت‌های امور بانکی چیست؟

 

– مسائل عقیدتی سیاسی
در این بخش از مصاحبه، در مورد اعتقادات دینی و سیاسی شخص سؤالاتی پرسیده می‌شود. برای پاسخ دادن به سؤالات این بخش نیاز به مطالعه یک سری کتاب‌های دینی و سیاسی است. برخی از سؤالاتی که در این بخش پرسیده می‌شود به شکل زیر است.
● آخرین نماز جمعه‌ای که داوطلب در آن شرکت کرده در چه تاریخی است؟
● طریقه خواندن بعضی از نمازهای واجب مانند نماز آیات، میت، مس میت و …
● انواع شک‌های نماز
● اخبار روز منطقه، کشور و همچنین تحولات سیاسی کل دنیا
● اصول دین و فروع دین
● ترتیب و موالات وضو به چه صورت است؟

 

 

> مصاحبه تخصصی

بعد از اتمام مراحل مصاحبه عمومی، نوبت به بخش تخصصی می‌رسد. در این بخش دو یا سه نفر از کارشناسان بانکی با شما مصاحبه خواهند کرد‌. در این مرحله راجع به مسائل کاری بانک و رشته تخصصی فرد متقاضی سؤالاتی پرسیده خواهد شد.

به عنوان نمونه از فارغ‌التحصیلان رشته‌های حسابداری، بانکداری، اقتصاد، مدیریت و … در مورد روش‌های حسابداری، حسابرسی، بانکداری،‌ قانون تجارت، بورس، شرکت‌های سهامی عام و خاص، انواع نرم‌افزارهای بانکی، مفاهیم مربوط به کدنویسی، آخرین تحولات ایجاد شده در صنعت بانکداری جدید و نیز کلیه مسائل مربوط به امور بانکی از داوطلب سؤال می‌شود.

در این بخش همچنین در مورد اعضای هیئت مدیره، اسم مدیر عامل و سهامداران بانک، موارد موجود در چارت یا سایت بانک نیز از شما داوطلب عزیز پرسیده می‌شود. بنابراین بهتر است از قبل، مروری بر دروس تخصصی و دیگر اطلاعات مربوط به بانک مربوطه را داشته باشید تا بتوانید کاملاً مسلط و با تمرکز بالا به سؤال کارشناسان بانکی جواب دهید.

 

برای آمادگی بیشتر و آشنایی با سوالات مصاحبه استخدامی میتوانید با مراجعه به لینک زیر، بسته مصاحبه استخدامی را دانلود و بررسی نمایید:

سوالات گزینش استخدامی

 

> مهارت‌ها و آمادگی‌های لازم برای مصاحبه

اولین عنصر مهم برای فردی که قرار است مورد مصاحبه قرار بگیرد، داشتن آرامش و اعتماد به نفس است. یعنی داوطلب باید کاملاً بدون استرس و با اعتماد به نفس کافی در جلسه مصاحبه حضور یابد. عنصر دوم و مهم در مصاحبه بانک رفاه صداقت و راستگویی است که در نتیجه و قبولی در مصاحبه بسیار تأثیرگذار خواهد بود؛ علاقه و انگیزه‌ی متقاضی برای شغل درخواستی در بانک رفاه نیز مهم است.‌

 

> جمع‌بندی
یک داوطلب برای قبول شدن در آزمون استخدامی بانک رفاه نیز مانند استخدامی سایر بانک‌ها باید مورد مصاحبه و سنجش قرار بگیرید. یعنی بعد از قبولی در آزمون کتبی، داوطلبان قبول شده در آزمون، به تعداد سه برابر ظرفیت پذیرش، به منظور انجام مصاحبه فراخوانده می‌شوند.
بنابراین اگر می‌خواهید در مصاحبه حضوری بانک رفاه قبول شوید؛ حتماً از قبل آمادگی لازم را کسب کنید. در این مصاحبه در مورد تمامی موارد شخصی داوطلب، اطلاعات عمومی، اطلاعات دینی، سیاسی و امنیتی از فرد سؤال پرسیده می‌شود. در واقع برای شرکت در مصاحبه نیاز به آرامش زیادی دارید تا بتوانید از پس سؤالات پر چالش و سخت مسئولان بخش مصاحبه و گزینش، سربلند بیرون آیید.