تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

منابع آزمون استخدامی تامین اجتماعی ۱۴۰۱

سازمان تامین اجتماعی یکی از ارگان‌های بزرگ و مهم در کشور محسوب می‌شود. افراد زیادی در این سازمان مشغول خدمت و همکاری هستند. هر ساله با بازنشست شدن تعدادی از آن‌ها، نیروهای جدید و متخصص جایگزین می‌شوند. این افراد از طریق فراخوان عمومی برای شرکت در آزمون استخدامی جهت جذب نیرو آگاهی پیدا کرده و در آزمون برگزار شده از سوی سازمان می‌توانند ثبت نام کنند.

داوطلبان برای شرکت در این آزمون استخدامی در صورت داشتن شرایط لازم، باید منابع دروس آزمون را مطالعه کنند تا با آمادگی کافی بتوانند در آزمون قبول شوند. منابع این آزمون شامل دروس عمومی و اختصاصی دوره دبیرستان و دانشگاه است. در این مقاله ابتدا شرایط عمومی و اختصاصی آزمون را مورد بررسی قرار داده‌ایم. زیرا قبل از تهیه منابع آزمون، باید مطمئن شوید که آیا مشمول شرکت در آزمون خواهید شد یا خیر. در ادامه همچنین به بررسی جزئیات منابع آزمون استخدامی تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ پرداخته شده است.

 

شرایط عمومی شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی ۱۴۰۱
برای شرکت در همه آزمون‌های استخدامی، یک سری شرایط و قوانین، جاری و حکمفرما است‌. این قوانین به شرح زیر است:
– تابعیت جمهوری اسلامی ایران
– اعتقاد به دین اسلام یا دیگر ادیان مصرح در قانون اساسی
– دارا بودن مدرک موقت یا دائم فارغ التحصیلی در مقاطع تحصیلی اعلام شده از سوی سازمان
– دارای کارت پایان خدمت مختص آقایان
– برخورداری از سلامت جسمی، روانی، کلامی
– عدم اعتیاد به انواع مواد مخدر
– نداشتن سابقه کیفری و جزایی
– عدم استخدام رسمی، قراردادی یا پیمانی در دیگر نهادها و وزارتخانه‌های دولتی

 

 

شرایط اختصاصی برای شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
– اولین شرط اختصاصی برای شرکت در آزمون استخدامی، توجه به اعلام نیاز سازمان به رشته مورد نظر است. بنابراین اولین شرط این است که رشته تحصیلی فرد در شرایط احراز مشاغل سازمان قرار داشته باشد.
– شرط اختصاصی دوم برای ثبت نام در آزمون، مطابقت داشتن مدرک تحصیلی متقاضیان با توجه به دفترچه فراخوان استخدامی سازمان است.
– سومین شرط اختصاصی ویژه فارغ‌التحصیلان گروه بهداشت و درمان است. به این صورت که باید گواهی پایان دوره‌های طرح یا انجام خدمت اجباری آن‌ها تا آخرین روز اخذ مدارک قبول‌شدگان در آزمون، قبل از انجام‌ مصاحبه، صادر شده باشد.
– افراد قبول شده در آزمون استخدامی، تعهد دارند تا ۵ سال در شهر مورد تقاضا خدمت کنند‌.
تبصره ۱: کسانی که با مدارک بالاتر از مدرک اعلام شده از سوی سازمان در آزمون استخدامی شرکت کنند، بعد از استخدام هیچ‌گونه ترتیب اثری برای ارتقای رتبه بندی در مورد آن‌ها تا حداقل گذشت سه سال از انجام خدمتشان، صورت نخواهد گرفت.
تبصره ۲: پذیرش هیچ‌گونه مدرک معادل یا افتخاری به عنوان مدرک رسمی تحصیلی امکان‌پذیر نخواهد بود و در صورت قبولی در آزمون، در مراحل بعدی آزمون، با مشاهده مغایرت در شرایط احراز مدارک و مشاغل، باطل اعلام می‌شود.
توجه: به داوطلبان عزیز توصیه می‌شود قبل از ثبت نام در آزمون به همه قوانین، ضوابط عمومی، اختصاصی و همچنین شرایط احراز مشاغل، توجه نموده و در صورتی که کلیه شرایط لازم را دارا بودند، اقدام به ثبت‌نام کنند.

 

جدول احراز مشاغل
احراز مشاغل جزء شرایط اختصاصی برای متقاضیان محسوب می‌شود. یعنی داوطلب با توجه به جدول احراز مشاغل منتشر شده از سوی سازمان متوجه می‌شود که آیا جزء مشاغل مورد درخواست سازمان قرار دارد یا خیر. در جدول زیر شرایط احراز مشاغل در تامین اجتماعی به صورت فهرست‌وار آمده است.

 

عنوان شغل شرایط احراز
کارشناس پرستاری کارشناسی و ارشد پرستاری به استثنای گرایش‌های سلامت جامعه، نظامی و توانبخشی
کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی کارشناسی علوم آزمایشگاهی و کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، انگل شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی‌، سم شناسی، قارچ شناسی، خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون، ژنتیک انسانی، بافت شناسی، میکروب شناسی، زیست فناوری پزشکی (به شرط مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی)
کارشناس امور مالی کارشناس حسابداری کلیه گرایش‌ها، کارشناسی ارشد حسابداری کلیه گرایش‌ها، انواع گرایش‌های مدیریت، حسابرسی، مدیریت مالی کلیه گرایش‌ها و مهندسی مالی
کارشناس فناوری اطلاعات کارشناسی کامپیوتر همه گرایش‌ها، مهندسی کامپیوتر کلیه گرایش‌ها، مهندسی فناوری اطلاعات کلیه گرایش‌ها، کارشناسی ارشد سیستم‌های کامپیوتری، مهندسی IT کلیه گرایش‌ها، علوم کامپیوتر و معماری کامپیوتر
کارشناس اتاق عمل کارشناسی اتاق عمل و کارشناسی ارشد اتاق عمل، تکنولوژی گردش خون، پرستاری مراقبت‌های ویژه، پرستاری ویژه نوزادان
کارشناس مامایی کارشناس و کارشناس ارشد مامایی و مشاوره در مامایی
کارشناس پذیرش و اطلاعات کارشناسی در رشته‌های مدارک پزشکی، فناوری اطلاعات سلامت و کتابداری در شاخه پزشکی
کارشناس پرتو شناسی کارشناس رادیولوژی و کارشناسی ارشد علوم داروهای پرتوزا، فناوری تصویر برداری پزشکی، سی تی اسکن، بیو فیزیک، آناتومی، مهندسی هسته‌ای، نانوتکنولوژی پزشکی، رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی، فیزیک پزشکی و فناوری تصویربردارها
کارشناس هوشبری کارشناس هوشبری و کارشناس ارشد پرستاری مراقبت‌های ویژه نوزادان و …، تکنولوژی گردش خون

 

توجه: در تمام گرایش‌های کارشناسی ارشد در جدول احراز مشاغل، داوطلب باید دارای مدرک کارشناسی در همان شاخه کارشناسی ارشد خود باشد.

 

امتیازات و سهمیه‌های آزمون استخدامی تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی نیز مانند دیگر نهادها و سازمان ها برای بخشی از داوطلبان امتیازات و سهمیه‌های ویژه‌ای قائل شده است. این امتیازها به شرح زیر است:
۱- برای تعدادی از ایثارگران سهمیه ۲۵ درصدی را در نظر گرفته است که قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران شامل جانبازان، آزادگان، پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزندان شهدا، همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالا و همسر و فرزند آزادگانی که حداقل یک سال یا بیشتر اسیر بوده‌اند.
۲- ایثارگران با سهمیه ۵ درصدی شامل رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور در جبهه، همسر و فرزندان آن‌ها، فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد، فرزندان آزادگان کمتر از یک سال اسارت است.
۳- سهمیه داوطلبان بومی که به داوطلبان بومی شهرستان‌ها به جز تهران و دیگر مراکز استان‌ها اطلاق می‌شود. به این صورت که نمره اکتسابی داوطلب بومی در آزمون کتبی دارای ضریب ۱٫۴ است.
۴- این سهمیه جهت حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ایحاد شده است. به این صورت که به ازای متأهل بودن یک سال و نیز به ازای هر فرزند هم یک سال به شرایط سنی اضافه می‌شود. از نظر نمره و امتیازها هم به این طریق است که به ازای تأهل ۲ درصد و نیز به ازای هر فرزند هم ۲ درصد به مجموع امتیازات داوطلب افزوده خواهد شد.
توجه: معیار بومی بودن، متولد یا ساکن بودن بیشتر از ۱۰ سال در شهر مورد تقاضا است.

 

منابع آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
در بیشتر آزمون‌های استخدامی منابع دروس عمومی مشترک و یکسان است و رقابت شرکت کنندگان بیشتر در دروس تخصصی است. بنابراین متقاضیان باید علاوه بر آمادگی در دروس عمومی، دروس تخصصی رشته مورد نظر را به طور دقیق مطالعه کرده و یاد گرفته باشند تا بتوانند به سؤالات آن‌ها پاسخ صحیح دهند.
منابع آزمون از طریق سایت سازمان در تاریخ انتشار فراخوان استخدامی نیز اعلام می‌شود. متقاضیان از زمان ثبت نام تا روز آزمون وقت دارند که منابع عمومی و تخصصی آزمون را مطالعه و بررسی کنند. در زیر به طور جداگانه در جداولی منابع دروس عمومی و تخصصی برای آزمون استخدامی سال ۱۴۰۱ آورده شده است. گروه اینترنتی ایران عرضه بسته ای تحت عنوان سوالات آزمون استخدامی تامین اجتماعی آماده کرده است که می توانید جهت تقویت خود برای این آزمون تهیه و مطالعه نمایید.

مواد عمومی آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
در جدولی به شرح زیر منابع دروس عمومی آزمون استخدامی آمده است. این مباحث بیشتر شامل دروس عمومی دوران دبیرستان و همچنین دانشگاه است. بنابراین با مطالعه این دروس می‌توان تا حدودی برای آزمون آماده شد

 

مواد آزمون مباحث تعداد سؤالات
زبان انگلیسی عمومی گرامر، معنی کلمه‌ها، درک مطلب ۱۵ سؤال
فناوری اطلاعات (مهارت‌های هفتگانه ۲) ICDL word ،powerpoint ،excel access، ویندوز، اینترنت، کلیدهای ترکیبی و میانبر، ایمیل، شبکه

 

 

۱۵ سؤال
معارف اسلامی ترجمه و تفسیر آیات، توحید، نبوت، امامت، ولایت، شرک، معاد، مرگ و برزخ، توبه، عدالت، بندگی و اخلاص، احکام، احادیث، خانواده، عفاف ۱۰ سؤال
هوش و توانمندی‌های عمومی حل مسائل کیفی و جبری، حل مسئله توسط اشکال تجسمی، استدلال و درک مطلب ۲۵ سؤال
شناخت تامین اجتماعی مباحث مربوط به سنجش آشنایی با تامین اجتماعی

 

 

۱۵ سؤال
دانش اجتماعی و حقوق اساسی قانون اساسی، تاریخ ادبیات، سند چشم انداز ۱۴۰۴، جنگ ایران و عراق ، تشکیلات کشور، تاریخ اسلام و معاصر، انقلاب، وصیت نامه امام، توافقات هسته ای، جغرافیا، مسائل ورزشی

 

۱۰ سؤال
آیین نگارش زبان فارسی مفهوم جمله، ساختار جمله، معنی لغات، قرابت معنایی، ساختار فعل ۱۵ سؤال

نکته: تنها تبصره‌ای که در این جدول وجود دارد مربوط به دروس معارف است که افراد با اقیلت‌های مذهبی مختلف معاف از پاسخ به سؤالات معارف هستند و امتیاز این درس در بین سایر دروس برای این افراد تقسیم می‌شود.

 

 

منابع کتاب‌های دروس عمومی

برای تهیه منابع و کتاب‌های مختص آزمون استخدامی تامین اجتماعی، می‌توان به کتابفروشی‌های سراسر کشور مراجعه کرد یا به صورت آنلاین و غیر حضوری نیز آن‌ها را سفارش داد. فهرست کتاب‌های منبع سؤالات عمومی آزمون در جدول زیر آمده است.

 

مواد آزمون کتاب‌های منبع
معارف اسلامی دین و زندگی ۳ ساله دبیرستان کتاب‌های نشر الگو، اندیشه ۱ سبحانی جلد ۱ و ۲، گاج نقره ای

 

احکام : رساله امام و حضرت آیت الله خامنه ای، احکام دین ۱ و ۲ از محمدحسن فلاح زاده – انتشارات بین الملل، حکومت اسلامی نوشته احمد واعظی – انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، اصول اعتقادات از اصغر قائمی – انتشارات ادبا

زبان انگلیسی عمومی زبان انگلیسی راهنمایی تا پیش دانشگاهی، کتاب ۵۰۴، کتاب tick eight گاج، کتاب لغت دبیرستان لقمه انتشارات مهر و ماه
شناخت تامین اجتماعی جزوه تامین اجتماعی، قوانین و مقررات بیمه تامین اجتماعی تألیف عاطفه زاهدی

حقوق بیمه تألیف ایرج بابایی انتشارات سمت

فناوری اطلاعات (مهارت‌های هفتگانه ۲) ICDL کتاب کامپیوتر ICDL درجه ۱ و ۲، کتاب‌های آقای کاظم زرین، تمرین‌های عملی با کامپیوتر
هوش و توانمندی‌های عمومی سؤالات هوش آزمون دکتری، کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف و یا دکتر مسیح خواه
آیین نگارش زبان فارسی کتاب ادبیات مبتکران، کتاب فارسی عمومی چاپ دانشگاه پیام نور
دانش اجتماعی و حقوق اساسی کتاب دانش مسائل روز مدرسان شریف، قانون اساسی، چشم انداز ۲۰ ساله، تاریخ و جغرافی دبیرستان، حقوق اساسی

 

 

مواد اختصاصی آزمون تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
دروس اختصاصی در آزمون استخدامی تامین اجتماعی با توجه به رشته و عناوین شغلی در هر گروه شغلی متفاوت است. در جدول زیر دروس اختصاصی در چند رشته تخصصی بهداشت و درمان آورده شده است.

 

عنوان شغلی مواد اختصاصی آزمون عنوان شغلی مواد اختصاصی آزمون
پرستار مجموعه دروس (پرستاری داخلی و جراحی ۱ تا ۴ ـ مراقبت‌های ویژه ـ روان پرستاری ـ کودکان ـ بهداشت

جامعه ـ مادران و نوزادان)

 

 

کارشناس آزمایشگاه مجموعه دروس (بیوشیمی ـ انگل ـ قارچ ـ ویروس ـ باکتری ـ هماتولوژی و بانک خون ـ ایمونولوژی و سرولوژی)

 

ماما  دروس (بارداری و زایمان ۱ تا ۴ ـ بیماری‌های زنان و ناباروری ـ بهداشت مادر و کودک ـ نوزادان) کارشناس امور مالی مجموعه دروس (حسابداری مالی – حسابداری بهای تمام شده ـ اقتصاد خرد و کلان ـ حسابداری دولتی و بودجه ـ

حسابداری مالیاتی )

کارشناس اتاق عمل کلیه دروس (آشنایی با وسایل اتاق عمل ـ اصول و فنون عملکرد سیار و اسکراب ـ تکنولوژی جراحی (کلیه دروس

اعم از گوارش، ارتوپدی، مغز و اعصاب و …)

کارشناس پذیرش و اطلاعات مجموعه دروس (کدگذاری بیماری‌ها ـ مدارک پزشکی ـ آمار بیمارستانی ـ اصطلاحات پزشکی ـ

کلیات پزشکی)

کارشناس هوشبری مجموعه دروس (اصول و روش‌های بیهوشی – بیماری شناسی – فارماکولوژی – مراقبت‌های ویژه) کارشناس پرتوشناسی مجموعه دروس (فیزیک رادیولوژی تشخیصی ـ فیزیک پرتوها ـ رادیوبیولوژی و حفاظت ـ تکنیک‌های رادیوگرافی ـ

مواد حاجب ـ ثبت و نمایش تصویر)

 

 

منابع و کتاب‌های دروس تخصصی آزمون تامین اجتماعی
برای مطالعه دروس تخصصی نیز به کتاب‌های منبع و مرجع رسمی نیاز است. در همه رشته‌های دانشگاهی نوعی جمع بندی از دروس تخصصی در هر رشته به صورت یک مجموعه کتاب مرجع توسط برخی از نویسندگان با انتشارات مختلف تدوین شده است. با تهیه این مجموعه کتاب‌ها می‌توانید چندین کتاب را در یک جلد داشته باشید. در زیر فهرست منابع دروس تخصصی برخی از رشته‌های مورد نیاز تامین اجتماعی آمده است.

عنوان شغل کتاب‌های منبع دروس تخصصی
پرستار کتاب اصول مدیریت پرستاری به قلم میرمحمد حسینی انتشارات اطمینان
دکترای علوم آزمایشگاهی کتاب جامع علوم آزمایشگاهی انتشارات ونوس
کارشناس امور  بیمه مبانی سازمان، سید محمد مقیمی از انتشارات راه دان
کارشناس امور مالی کتاب‌های استخدامی حسابداری، امور مالی، حسابرسی (کتاب موفقیت در آزمون‌های استخدامی) تألیف دکتر سامیار نجومی

توجه: علاوه بر کتاب‌های معرفی شده در جدول بالا، کتاب آزمون استخدامی تامین اجتماعی از دکتر زیور آزادی به صورت یک کتاب جامع و کامل است که داوطلبان آزمون استخدامی با مطالعه این مجموعه کتاب بر اطلاعات تخصصی خود خواهند افزود.

 

 

مراحل ثبت نام در آزمون

داوطلبان عزیز، بهتر است بعد از این که دفترچه استخدامی آزمون تامین اجتماعی را مطالعه کرده و از شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون برخوردار بودند؛ نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام اقدام کنند. مراحل ثبت‌نام به صورت زیر انجام می‌شود:
۱٫ بارگذاری مدارک از جمله عکس، کپی کارت ملی و شناسنامه
۲٫ ثبت اطلاعات فردی
۳٫ ثبت اطلاعات تحصیلی مانند نوع رشته، گرایش و مدرک تحصیلی
۴٫ در صورت داشتن سابقه کاری نیز در این مرحله ثبت شود.
۵٫ تعیین زیر گروه شغلی مورد درخواست
۶٫ وارد کردن اطلاعات تکمیلی مانند شماره تلفن و …
۷٫ اخذ کد رهگیری
نکته: در صورتی که داوطلب متوجه شود در وارد کردن اطلاعات در هنگام ثبت‌نام اشتباه کرده است؛ می‌تواند در زمانی که سایت برای ویرایش اطلاعات باز می‌شود اقدام به این کار کند.

 

مطلب آخر
برای شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی نیاز به مهارت‌های ویژه‌ای دارید. برای به دست آوردن این مهارت‌ها باید علاوه بر مطالعه کتاب‌های درسی خود، انواع کتاب‌های جامع آزمون‌های استخدامی را مطالعه کرده تا بر اطلاعات و مهارت شما افزوده شود.
در واقع با مطالعه منابع مختلف و همچنین نمونه سؤالات تشریحی و تستی، هر گونه تغییر شکل در طرح سؤال برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد و شما با درک درست مفاهیم، قادر به پاسخ دادن به هر نوع سؤالی در آزمون خواهید بود.