تلفن: ۰۴۱۴۲۲۷۳۷۸۱
تلفن: ۰۹۲۱۶۴۲۶۳۸۴

منابع آزمون استخدامی تامین اجتماعی ۱۴۰۱

سازمان تامین اجتماعی یکی از ارگان‌های بزرگ و مهم در کشور محسوب می‌شود. افراد زیادی در این سازمان مشغول خدمت و همکاری هستند. هر ساله با بازنشست شدن تعدادی از آن‌ها، نیروهای جدید و متخصص جایگزین می‌شوند. این افراد از طریق فراخوان عمومی برای شرکت در آزمون استخدامی جهت جذب نیرو آگاهی پیدا کرده و در آزمون برگزار شده از سوی سازمان می‌توانند ثبت نام کنند.

داوطلبان برای شرکت در این آزمون استخدامی در صورت داشتن شرایط لازم، باید منابع دروس آزمون را مطالعه کنند تا با آمادگی کافی بتوانند در آزمون قبول شوند. منابع این آزمون شامل دروس عمومی و اختصاصی دوره دبیرستان و دانشگاه است. در این مقاله ابتدا شرایط عمومی و اختصاصی آزمون را مورد بررسی قرار داده‌ایم. زیرا قبل از تهیه منابع آزمون، باید مطمئن شوید که آیا مشمول شرکت در آزمون خواهید شد یا خیر. در ادامه همچنین به بررسی جزئیات منابع آزمون استخدامی تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ پرداخته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی دقیقتر شرایط استخدامی میتوانید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون  استخدامی تامین اجتماعی را از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

دفترچه راهنمای تامین اجتماعی مرداد ۱۴۰۱

 

شرایط شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱ (دور دوم ۱۴۰۱)

> شرایط عمومی
الف- داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران؛
ب- اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی؛
پ- التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛
ت- دارا بودن دانشنامه/گواهینامه موقت فراغت از تحصـیل و گواهی پایان طرح در مقطع تحصیلی مربوطه برای انجام وظایف و مسئولیت های شغل مورد نظر؛
ث- دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه (دوره ضرورت) یا معافیت قانونی دائم برای مردان؛
ج- داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام میشوند؛
چ- عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر؛
ح- نداشتن سابقه محکومیت جزایی مؤثر؛
خ- عدم وجود هرگونه ممنوعیت استخدام همچون عدم محکومیت به مجازات های اخراج، بازنشستگی، باز خرید خدمت و انفصال دائم از خدمات دولتی توسط آراء مراجع قضایی و یا قانونی ذیصلاح؛
د- داوطلبان استخدام در زمان ثبت نام نباید جزء کارکنان رسمی، آزمایشی و پیمانی سازمان و همچنین نیروهای بازخرید خدمت و یا بازنشسته سازمان و سایر دستگاه های اجرایی باشند؛
ذ- عدم اشتغال و همچنین نداشتن تعهد خدمت بـه دولت، شرکت های دولتی و سازمان های وابسته به دولت و موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است بـه هنگام انعقاد قرارداد و شروع به کار در سازمان الزامی میباشد؛

تبصره۱: مسئولیت قبول یا عدم قبول انصراف پذیرفته شده نهایی بر اساس قوانین و مقررات مربوطه توسط دستگاه اجرایی، در زمان انعقاد قرارداد پیمانی و یا صدور حکم کارگزینی، به عهده داوطلب پذیرفته شده آزمون میباشد.
تبصره ۲: نحوه تشخیص شرایط افراد بدوا براساس خوداظهاری میباشد. علی هذا چنانچه حسب مدارک و استعلامات انجام شده خلاف آن اثبات شود، افراد موصوف در هر مرحله از مراحل استخدام که باشند حذف و افراد حایز شرایط بعدی جایگزین خواهند شد.

ر- دارا بودن حداقل بیست (۲۰) سال تمام
* حداکثر سی سال (۳۰) تمام برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی (متولدین ۳۱/۰۵/۱۳۷۱به بعد)
* حداکثر سی و پنج (۳۵) سال تمام برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد (رشته بهداشتی و درمانی) و دکترای حرفه ای (متولدین ۳۱/۰۵/۱۳۶۶ به بعد)
* حداکثر سی و سه (۳۳) سال تمام برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد (سایر رشته ها) (متولدین ۱۳۶۸/۰۵/۳۱ به بعد)
* حداکثر چهل (۴۰) سال تمام برای دارندگان مدارک تحصیلی دکترای تخصصی پزشکی.(متولدین ۱۳۶۱/۰۵/۳۱ به بعد)

تبصره ۳: مستفاد از قانون اصلاح حداکثر سن مصوب ۱۳۷۱ و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰ موارد ذیل به شرط ارائه مدارک و مستندات لازم از مراجع ذیربط قبل از مرحله مصاحبه، سنوات ارفاقی اضافه خواهد شد:
– پدر و مادر و همسر و برادر و خواهر شهید به میزان پنج سال؛
– داوطلبانی که در جبهه ها به طور داوطلبانه خدمت نموده اند به میزان حضور در جبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها؛
– داوطلبانی که به صورت غیر رسمی و تمام وقت در وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آنها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها و موسسات و شرکت های دولتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موسسات و شرکت های ملی و مصادره شده که بـه نحوی از بودجه و کمک دولت استفاده می کنند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آنها، نهادهای عمومی غیر دولتی و شرکت های تحت پوشش آنها از تاریخ ۲۲/۱۱/۱۳۵۷ به خدمت اشتغال داشته اند به میزان مدت خدمت غیر رسمی آنها؛
– به ازای تاهل به میزان یک (۱) سال و نیز داشتن هر فرزند به میزان یک (۱) سال و حداکثر تـا سقف پنج (۵) سال (موضوع قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت)؛
تبصـره ۴: ملاک عمل برای محاسبه تاریخ گواهی فراغت از تحصیل، معافیت دائم و پایان خدمت نظام وظیفه داوطلبان آخرین روز ثبت نام و برای سن افراد، ملاک عمل برای محاسبه اولین روز ثبت نام خواهد بود.

> شرایط اختصاصی استخدام ورود به خدمت داوطلبان
۱- مدارک تحصیلی موسسات آموزش عالی که مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد ملاک عمل خواهد بود.
۲- ارائه گواهی انجام خدمات قانونی (طرح موظف اجباری) و یا معافیت از آن در مورد فارغ التحصیلان رشته بهداشتی و درمانی و پزشکان تا آخرین روز اولین بازه زمانی اخذ مدارک قبل از انجام مصاحبه استخدامی الزامی می باشد. بدیهی است در صورت عدم ارائه گواهی مذکور در زمان مقرر، قبولی متقاضی در آزمون کتبی کان لم یکن تلقی خواهد شد.
۳- مدرک تحصیلی متقاضیان صرفا بر اساس مقاطع و رشته های تحصیلی مندرج در دفترچه منتشر خواهد بود.

تبصره ۱: سازمان هیچگونه تعهدی به اعمال مدرک تحصیلی مقطع بالاتر افراد ندارد و ارائه هرگونه مدرک تحصیلی بالاتر از مقطع تحصیلی شغل مورد تقاضا پس از استخدام در سازمان (مدارک منطبق با شرایط احراز مشاغل سازمان) پس از طی حداقل ۳ سال خدمت در عنوان شغلی مورد تقاضای آزمون مربوطه به ازای هر مقطع تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.
تبصره ۲: ارائه مدارک معادل و افتخاری به عنوان مدرک تحصیلی معتبر ملاک عمل قرار نمیگیرد.

۴- پذیرفته شدگان آزمون متعهد خدمت به میزان ۵ سال در شهر مورد تقاضای آزمون می باشند.
۵- داوطلبان صرفا در صورتی می توانند در این آزمون ثبت نام نمایند که عنوان مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و یا گرایش رشته تحصیلی آنان به طور کامل و به صورت مشخص در شرایط احراز مشاغل ذکر شده باشد لذا داوطلبانی که مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و یا گرایش- رشته تحصیلی آن ها عیناً در دفترچه درج نشده باشد از ثبت نام خودداری نمایند. بدیهی است در هر مرحله از فرایند جذب و بکارگیری مشخص گردد که مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و یا گرایش تحصیلی آن ها با شرایط ذکر شده در دفترچه منطبق نباشد و دارای پسوند و یا پیشوند بیش از آنچه در دفترچه آمده باشد از سایر فرایند استخدام حذف شده و داوطلب حق هیچگونه اعتراضی نخواهد داشت.

توجه: اگر رشته تحصیلی بدون گرایش ذکر شده باشد صرفا رشته تحصیلی بدون گرایش ملاک عمل بوده و در صورتیکه رشته تحصیلی با گرایش های مشخص ذکر شده باشد فقط آن رشته تحصیلی با گرایش های ذکر شده ملاک عمل خواهد بود. لذا داوطلبان موظف اند در زمان ثبت نام با توجه به شرایط اعلام شده دقت کافی بعمل آورده و از ثبت نام در شغل هایی که واجد شرایط نیستند، خودداری نمایند. ضمنا مدارک تحصیلی آن دسته از متقاضیان آزمون که دارای عبارات کارشناسی حرفه ای، مهندسی فناوری، مهندسی فناوری ارشد، علمی-کاربردی، مهندسی تکنولوژی و کارشناسی حرفه ای می باشند نیز به عنوان رشته های تحصیلی مندرج در دفترچه مورد قبول می باشد.

تبصره ۳: آن دسته از فرزندان شاهد، جانبازان از کار افتاده کلی، آزادگان از کار افتاده کلی و فرزندان آنان که علاوه بر سهمیه استخدامی ایثارگران با کسب حد نصاب قبولی و امتیازات لازم در آزمون پذیرفته شوند می توانند با ارائه مدارک مربوطه از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران از شرط معافیت حداکثر سن بهره مند گردند.

۶- معافیت پزشکی خدمت زیر پرچم داوطلبان در صورت قبولی در آزمون استخدامی کتبی و مصاحبه پس از تأیید واحد طب کار استان مربوطه مبنی بر توانائی انجام امور مربوط در عنوان شغلی مورد تقاضا قابل پذیرش خواهد بود.
۷- مدارک تحصیلی متقاضیان صرفا بر اساس مقاطع و رشته های تحصیلی مندرج در دفترچه منتشره خواهد بود.

> الزامات، امتیازات و سهمیه های قانونی
۱-سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران:
ایثارگران سهمیه بیست و پنج درصد (۲۵%) ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شامل موارد زیر می باشند:
– جانبازان؛
– آزادگان؛
– همسر و فرزندان شهدا ؛
– همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵ %) و بالاتر؛
– همسر و فرزندان و همسران آزادگان دارای یکسال و بالای یکسال اسارت؛
– پدر، مادر، خواهر و برادر شهید؛
حسب ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، بیست و پنج (۲۵%) سهمیه استخدامی به مشمولین این بخش اختصاص دارد.
نکته مهم: صرفا ایثارگرانی مجازند از سهمیه استخدامی ۲۵ % بهره مند شوند که وضعیت شغلی آنان در فرآیند ثبت نام و برگزاری آزمون استخدامی در سیستم سجایا “بیکار” ثبت شده باشد.
تبصره ۱: مشمولین سهمیه ۲۵ % ایثارگران مجاز به بهره مندی از سهمیه استخدامی سایر ایثارگران و یا بالعکس نمی باشند. به عبارت دیگر هر یک از داوطلبان می بایست در صورت مشمول بودن، صرفا از یک سهمیه استخدامی مشخص شده استفاده نماید. بدیهی است در این صورت مشمولین سهمیه ۲۵ % ایثارگران، جهت استفاده از سهمیه اختصاصی خود صرفا باید مشاغل مشخص شده جهت این سهمیه را انتخاب نمایند.
تبصره ۲: به کلیه ایثارگران بیکار مشمول سهمیه استخدامی ۲۵ درصد ایثارگران توصیه می شود برای حصول اطمینان از چگونگی امکان بهره مندی خود از سهمیه استخدامی حداقل ۲۵ %قبل از ثبت نام با مراجعه به سایت ایثار و یا در صورت نیاز به بنیاد شهید و امور ایثارگران محل پرونده، نسبت به مشخص شدن وضعیت شغلی خود و در صورت لزوم اصلاح آن اقدام نمایند.
تبصره ۳: باتوجه به هماهنگی بعمل آمده با بنیاد شهید و امور ایثارگران عنوان شغلی و محل خدمت مورد تقاضا جهت مشمولین سهمیه ۲۵ % ایثارگران از سهمیه سایر داوطلبان تفکیک گردیده و داوطلبان ایثارگر مشمول این سهمیه، برای اعمال سهمیه مذکور صرفا باید مشاغل مشخص شده برای این سهمیه را انتخاب نمایند.
۲-ایثارگران سهمیه ۵ درصد ایثارگران:
ایثارگران سهمیه پنج درصد (۵ %) ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شامل موارد زیر است:
– رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها؛
– همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها؛
– فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد؛
– فرزندان آزادگان کمتر از یکسال اسارت؛
تذکر: مراجع تأیید مدت حضور داوطلبانه در جبهه ها عبارتند از:
۱- معاونت نیروی انسانی هر یک از رده های نیروهای مسلح در مورد رزمندگان متبوع خود؛
۲- معاونت نیروی انسانی سازمان بسیج مستضعفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد بسیجیان و نیروهای مردمی اعم از مستخدمین دولت و صاحبان مشاغل و صنوف آزاد و افراد فاقد شغل؛
۳- معاونت توسعه و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی در مورد جهادگران؛
حسب ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پنج درصد (۵ %) سهمیه استخدامی به مشمولین این بخش اختصاص دارد.
تبصره ۱: بکارگیری نیروهای مشمول سهمیه ۵ درصد در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون حسب بالاترین نمرات فضلی در شغل محل های مربوط به این سهمیه و انجام مصاحبه و احراز شرایط عمومی گزینش امکان پذیر خواهد بود. بدیهی است مشمولین سهمیه ۵ درصد ایثارگران جهت استفاده از سهمیه اختصاصی خود صرفا باید مشاغل مشخص شده جهت این سهمیه را انتخاب نمایند.
تبصره ۲: داوطلبان سهمیه استخدامی ۵ % ایثارگران حق انتخاب شغل محل های مربوط به سهمیه ۲۵ % را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون حذف خواهند شد.
تبصره ۳: پس از آزمون کتبی و معرفی داوطلبان برای بررسی مدارک و مصاحبه در سهمیه مشخص شده، امکان تغییر سهمیه معرفی شده داوطلبان وجود نخواهد داشت.
تذکرات مربوط به مشمولین قانون مذکور:
تذکر ۱: ایثارگران متقاضی استفاده از سهمیه استخدامی موضوع ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران صرفا از یکی از سهمیه های مشخص شده بر اساس ضوابط مربوطه می توانند استفاده کنند.
تذکر ۲: جانبازان، آزادگان، فرزندان شاهد، فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر از شرط حداکثر سن معاف بوده و در صورت ثبت نام و موفقیت در آزمون (کتبی و مصاحبه) به میزان سهمیه تخصیصی استخدام خواهند شد. بدیهی است معافیت های مندرج در این بند صرفا به میزان تعداد سهمیه های مندرج در دفترچه می باشد.
تذکر ۳: رعایت شرایط علمی (مقطع و رشته تحصیلی) حسب موارد مندرج در دفترچه برای سهمیه ایثارگران الزامی می باشد.
تذکر ۴: کسب حد نصاب نمره کتبی و مصاحبه آزمون برای مشمولان ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران (تا سقف سهمیه) الزامی نمی باشد. بدیهی است در صورتی که ایثارگران موضوع این ماده در شغل محل های سهمیه آزاد شرکت نمایند کسب حد نصاب نمره آزمون (کتبی و مصاحبه) الزامی است.
تذکر ۵: احراز شرایط عمومی گزینش قبل از بکارگیری نیرو از محل سهمیه ایثارگران الزامی می باشد.
تذکر ۶: پس از آزمون کتبی و معرفی داوطلبان برای بررسی مدارک و مصاحبه در سهمیه مشخص شده امکان تغییر سهمیه معرفی شده داوطلبان وجود نخواهد داشت.
۳-سهمیه سه درصد بهزیستی:
سه درصد (۳ %) از مجموع مجوزهای استخدامی از بین معلولان بهزیستی واجد شرایط از طریق ثبت نام و شرکت در آزمون استخدامی در شغل محل های مربوط به این سهمیه به میزان سهمیه تخصیصی پس از کسب حدنصاب بر اساس اولویت امتیاز مکتسبه در شغل محل های مشخص شده و انجام مصاحبه و اخذ نظریه هسته گزینش و کمیسیون پزشکی مبنی بر توانایی انجام کار صرفا در عنوان شغلی مورد تقاضا بکارگیری میگردند. رعایت کلیه شرایط مندرج در دفترچه منتشره جهت متقاضیان سهمیه موصوف الزامی و رعایت شرط سنی یک مقطع تحصیلی بالاتر حسب مفاد بند (۳) مصوبه پنجاه و هفتمین جلسه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی به قوت خود باقی می باشد.

> مواد آزمون
مواد آزمون عبارتند از:
آزمون عمومی:
۱ -زبان و ادبیات فارسی
۲ -معارف اسلامی*
۳ -زبان انگلیسی ـ عمومی
۴ـ ریاضی و آمار مقدماتی
۵ -اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی
۶ -فنّاوری اطلاعات (مهارتهای Word ،PowerPoint ،Excel و Internet)
۷ -شناخت تأمین اجتماعی
۸ -هوش و استعداد شغلی
* اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی جمهـوری اسلامی ایران، از پاسخگویی به سؤالات معارف اسلامی معاف بـوده و در محاسبه نمـره کـل عمـومی (که حیطه عمـومی نامیده میشود)، ایـن درس لحـاظ نخواهـد شـد، ولـی چنانچـه داوطلـب اقلیت دینی به سؤالات معارف اسلامی پاسخ دهد، این درس با تأثیر مثبت در محاسبه نمره کل عمومی لحاظ خواهد شـد. در واقـع دو نمره کل عمومی، یک نمره کل با لحاظ نمره خام درس مذکور و یک نمره کل بدون لحاظ نمره خام درس مـذکور، محاسبه و نمره کل بالاتر ملاک قرار خواهد گرفت.
توجه: آزمون عمومی نمره منفی دارد.

برای کسب آمادگی بیشتر و آشنایی با سوالات استخدامی میتوانید با استفاده از لینک زیر به صفحه دانلود رایگان سوالات سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید:

نمونه سوالات سازمان تامین اجتماعی

 


شرایط شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی ۱۴۰۱ (دور اول ۱۴۰۱)

> شرایط عمومی
برای شرکت در همه آزمون‌های استخدامی، یک سری شرایط و قوانین، جاری و حکمفرما است‌. این قوانین به شرح زیر است:
– تابعیت جمهوری اسلامی ایران
– اعتقاد به دین اسلام یا دیگر ادیان مصرح در قانون اساسی
– دارا بودن مدرک موقت یا دائم فارغ التحصیلی در مقاطع تحصیلی اعلام شده از سوی سازمان
– دارای کارت پایان خدمت مختص آقایان
– برخورداری از سلامت جسمی، روانی، کلامی
– عدم اعتیاد به انواع مواد مخدر
– نداشتن سابقه کیفری و جزایی
– عدم استخدام رسمی، قراردادی یا پیمانی در دیگر نهادها و وزارتخانه‌های دولتی

 

شرایط اختصاصی برای شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
– اولین شرط اختصاصی برای شرکت در آزمون استخدامی، توجه به اعلام نیاز سازمان به رشته مورد نظر است. بنابراین اولین شرط این است که رشته تحصیلی فرد در شرایط احراز مشاغل سازمان قرار داشته باشد.
– شرط اختصاصی دوم برای ثبت نام در آزمون، مطابقت داشتن مدرک تحصیلی متقاضیان با توجه به دفترچه فراخوان استخدامی سازمان است.
– سومین شرط اختصاصی ویژه فارغ‌التحصیلان گروه بهداشت و درمان است. به این صورت که باید گواهی پایان دوره‌های طرح یا انجام خدمت اجباری آن‌ها تا آخرین روز اخذ مدارک قبول‌شدگان در آزمون، قبل از انجام‌ مصاحبه، صادر شده باشد.
– افراد قبول شده در آزمون استخدامی، تعهد دارند تا ۵ سال در شهر مورد تقاضا خدمت کنند‌.
تبصره ۱: کسانی که با مدارک بالاتر از مدرک اعلام شده از سوی سازمان در آزمون استخدامی شرکت کنند، بعد از استخدام هیچ‌گونه ترتیب اثری برای ارتقای رتبه بندی در مورد آن‌ها تا حداقل گذشت سه سال از انجام خدمتشان، صورت نخواهد گرفت.
تبصره ۲: پذیرش هیچ‌گونه مدرک معادل یا افتخاری به عنوان مدرک رسمی تحصیلی امکان‌پذیر نخواهد بود و در صورت قبولی در آزمون، در مراحل بعدی آزمون، با مشاهده مغایرت در شرایط احراز مدارک و مشاغل، باطل اعلام می‌شود.
توجه: به داوطلبان عزیز توصیه می‌شود قبل از ثبت نام در آزمون به همه قوانین، ضوابط عمومی، اختصاصی و همچنین شرایط احراز مشاغل، توجه نموده و در صورتی که کلیه شرایط لازم را دارا بودند، اقدام به ثبت‌نام کنند.

جدول احراز مشاغل
احراز مشاغل جزء شرایط اختصاصی برای متقاضیان محسوب می‌شود. یعنی داوطلب با توجه به جدول احراز مشاغل منتشر شده از سوی سازمان متوجه می‌شود که آیا جزء مشاغل مورد درخواست سازمان قرار دارد یا خیر. در جدول زیر شرایط احراز مشاغل در تامین اجتماعی به صورت فهرست‌وار آمده است.

عنوان شغل شرایط احراز
کارشناس پرستاری کارشناسی و ارشد پرستاری به استثنای گرایش‌های سلامت جامعه، نظامی و توانبخشی
کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی کارشناسی علوم آزمایشگاهی و کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، انگل شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی‌، سم شناسی، قارچ شناسی، خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون، ژنتیک انسانی، بافت شناسی، میکروب شناسی، زیست فناوری پزشکی (به شرط مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی)
کارشناس امور مالی کارشناس حسابداری کلیه گرایش‌ها، کارشناسی ارشد حسابداری کلیه گرایش‌ها، انواع گرایش‌های مدیریت، حسابرسی، مدیریت مالی کلیه گرایش‌ها و مهندسی مالی
کارشناس فناوری اطلاعات کارشناسی کامپیوتر همه گرایش‌ها، مهندسی کامپیوتر کلیه گرایش‌ها، مهندسی فناوری اطلاعات کلیه گرایش‌ها، کارشناسی ارشد سیستم‌های کامپیوتری، مهندسی IT کلیه گرایش‌ها، علوم کامپیوتر و معماری کامپیوتر
کارشناس اتاق عمل کارشناسی اتاق عمل و کارشناسی ارشد اتاق عمل، تکنولوژی گردش خون، پرستاری مراقبت‌های ویژه، پرستاری ویژه نوزادان
کارشناس مامایی کارشناس و کارشناس ارشد مامایی و مشاوره در مامایی
کارشناس پذیرش و اطلاعات کارشناسی در رشته‌های مدارک پزشکی، فناوری اطلاعات سلامت و کتابداری در شاخه پزشکی
کارشناس پرتو شناسی کارشناس رادیولوژی و کارشناسی ارشد علوم داروهای پرتوزا، فناوری تصویر برداری پزشکی، سی تی اسکن، بیو فیزیک، آناتومی، مهندسی هسته‌ای، نانوتکنولوژی پزشکی، رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی، فیزیک پزشکی و فناوری تصویربردارها
کارشناس هوشبری کارشناس هوشبری و کارشناس ارشد پرستاری مراقبت‌های ویژه نوزادان و …، تکنولوژی گردش خون

توجه: در تمام گرایش‌های کارشناسی ارشد در جدول احراز مشاغل، داوطلب باید دارای مدرک کارشناسی در همان شاخه کارشناسی ارشد خود باشد.

امتیازات و سهمیه‌های آزمون استخدامی تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی نیز مانند دیگر نهادها و سازمان ها برای بخشی از داوطلبان امتیازات و سهمیه‌های ویژه‌ای قائل شده است. این امتیازها به شرح زیر است:
۱- برای تعدادی از ایثارگران سهمیه ۲۵ درصدی را در نظر گرفته است که قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران شامل جانبازان، آزادگان، پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزندان شهدا، همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالا و همسر و فرزند آزادگانی که حداقل یک سال یا بیشتر اسیر بوده‌اند.
۲- ایثارگران با سهمیه ۵ درصدی شامل رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور در جبهه، همسر و فرزندان آن‌ها، فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد، فرزندان آزادگان کمتر از یک سال اسارت است.
۳- سهمیه داوطلبان بومی که به داوطلبان بومی شهرستان‌ها به جز تهران و دیگر مراکز استان‌ها اطلاق می‌شود. به این صورت که نمره اکتسابی داوطلب بومی در آزمون کتبی دارای ضریب ۱٫۴ است.
۴- این سهمیه جهت حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ایحاد شده است. به این صورت که به ازای متأهل بودن یک سال و نیز به ازای هر فرزند هم یک سال به شرایط سنی اضافه می‌شود. از نظر نمره و امتیازها هم به این طریق است که به ازای تأهل ۲ درصد و نیز به ازای هر فرزند هم ۲ درصد به مجموع امتیازات داوطلب افزوده خواهد شد.
توجه: معیار بومی بودن، متولد یا ساکن بودن بیشتر از ۱۰ سال در شهر مورد تقاضا است.

منابع آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
در بیشتر آزمون‌های استخدامی منابع دروس عمومی مشترک و یکسان است و رقابت شرکت کنندگان بیشتر در دروس تخصصی است. بنابراین متقاضیان باید علاوه بر آمادگی در دروس عمومی، دروس تخصصی رشته مورد نظر را به طور دقیق مطالعه کرده و یاد گرفته باشند تا بتوانند به سؤالات آن‌ها پاسخ صحیح دهند.
منابع آزمون از طریق سایت سازمان در تاریخ انتشار فراخوان استخدامی نیز اعلام می‌شود. متقاضیان از زمان ثبت نام تا روز آزمون وقت دارند که منابع عمومی و تخصصی آزمون را مطالعه و بررسی کنند. در زیر به طور جداگانه در جداولی منابع دروس عمومی و تخصصی برای آزمون استخدامی سال ۱۴۰۱ آورده شده است. گروه اینترنتی ایران عرضه بسته ای تحت عنوان سوالات آزمون استخدامی تامین اجتماعی آماده کرده است که می توانید جهت تقویت خود برای این آزمون تهیه و مطالعه نمایید.

مواد عمومی آزمون استخدامی تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
در جدولی به شرح زیر منابع دروس عمومی آزمون استخدامی آمده است. این مباحث بیشتر شامل دروس عمومی دوران دبیرستان و همچنین دانشگاه است. بنابراین با مطالعه این دروس می‌توان تا حدودی برای آزمون آماده شد

مواد آزمون مباحث تعداد سؤالات
زبان انگلیسی عمومی گرامر، معنی کلمه‌ها، درک مطلب ۱۵ سؤال
فناوری اطلاعات (مهارت‌های هفتگانه ۲) ICDL word ،powerpoint ،excel access، ویندوز، اینترنت، کلیدهای ترکیبی و میانبر، ایمیل، شبکه

 

 

۱۵ سؤال
معارف اسلامی ترجمه و تفسیر آیات، توحید، نبوت، امامت، ولایت، شرک، معاد، مرگ و برزخ، توبه، عدالت، بندگی و اخلاص، احکام، احادیث، خانواده، عفاف ۱۰ سؤال
هوش و توانمندی‌های عمومی حل مسائل کیفی و جبری، حل مسئله توسط اشکال تجسمی، استدلال و درک مطلب ۲۵ سؤال
شناخت تامین اجتماعی مباحث مربوط به سنجش آشنایی با تامین اجتماعی

 

 

۱۵ سؤال
دانش اجتماعی و حقوق اساسی قانون اساسی، تاریخ ادبیات، سند چشم انداز ۱۴۰۴، جنگ ایران و عراق ، تشکیلات کشور، تاریخ اسلام و معاصر، انقلاب، وصیت نامه امام، توافقات هسته ای، جغرافیا، مسائل ورزشی

 

۱۰ سؤال
آیین نگارش زبان فارسی مفهوم جمله، ساختار جمله، معنی لغات، قرابت معنایی، ساختار فعل ۱۵ سؤال

نکته: تنها تبصره‌ای که در این جدول وجود دارد مربوط به دروس معارف است که افراد با اقیلت‌های مذهبی مختلف معاف از پاسخ به سؤالات معارف هستند و امتیاز این درس در بین سایر دروس برای این افراد تقسیم می‌شود.

 

 

منابع کتاب‌های دروس عمومی

برای تهیه منابع و کتاب‌های مختص آزمون استخدامی تامین اجتماعی، می‌توان به کتابفروشی‌های سراسر کشور مراجعه کرد یا به صورت آنلاین و غیر حضوری نیز آن‌ها را سفارش داد. فهرست کتاب‌های منبع سؤالات عمومی آزمون در جدول زیر آمده است.

مواد آزمون کتاب‌های منبع
معارف اسلامی دین و زندگی ۳ ساله دبیرستان کتاب‌های نشر الگو، اندیشه ۱ سبحانی جلد ۱ و ۲، گاج نقره ای

 

احکام : رساله امام و حضرت آیت الله خامنه ای، احکام دین ۱ و ۲ از محمدحسن فلاح زاده – انتشارات بین الملل، حکومت اسلامی نوشته احمد واعظی – انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، اصول اعتقادات از اصغر قائمی – انتشارات ادبا

زبان انگلیسی عمومی زبان انگلیسی راهنمایی تا پیش دانشگاهی، کتاب ۵۰۴، کتاب tick eight گاج، کتاب لغت دبیرستان لقمه انتشارات مهر و ماه
شناخت تامین اجتماعی جزوه تامین اجتماعی، قوانین و مقررات بیمه تامین اجتماعی تألیف عاطفه زاهدی

حقوق بیمه تألیف ایرج بابایی انتشارات سمت

فناوری اطلاعات (مهارت‌های هفتگانه ۲) ICDL کتاب کامپیوتر ICDL درجه ۱ و ۲، کتاب‌های آقای کاظم زرین، تمرین‌های عملی با کامپیوتر
هوش و توانمندی‌های عمومی سؤالات هوش آزمون دکتری، کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف و یا دکتر مسیح خواه
آیین نگارش زبان فارسی کتاب ادبیات مبتکران، کتاب فارسی عمومی چاپ دانشگاه پیام نور
دانش اجتماعی و حقوق اساسی کتاب دانش مسائل روز مدرسان شریف، قانون اساسی، چشم انداز ۲۰ ساله، تاریخ و جغرافی دبیرستان، حقوق اساسی

مواد اختصاصی آزمون تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱
دروس اختصاصی در آزمون استخدامی تامین اجتماعی با توجه به رشته و عناوین شغلی در هر گروه شغلی متفاوت است. در جدول زیر دروس اختصاصی در چند رشته تخصصی بهداشت و درمان آورده شده است.

عنوان شغلی مواد اختصاصی آزمون عنوان شغلی مواد اختصاصی آزمون
پرستار مجموعه دروس (پرستاری داخلی و جراحی ۱ تا ۴ ـ مراقبت‌های ویژه ـ روان پرستاری ـ کودکان ـ بهداشت

جامعه ـ مادران و نوزادان)

 

 

کارشناس آزمایشگاه مجموعه دروس (بیوشیمی ـ انگل ـ قارچ ـ ویروس ـ باکتری ـ هماتولوژی و بانک خون ـ ایمونولوژی و سرولوژی)

 

ماما  دروس (بارداری و زایمان ۱ تا ۴ ـ بیماری‌های زنان و ناباروری ـ بهداشت مادر و کودک ـ نوزادان) کارشناس امور مالی مجموعه دروس (حسابداری مالی – حسابداری بهای تمام شده ـ اقتصاد خرد و کلان ـ حسابداری دولتی و بودجه ـ

حسابداری مالیاتی )

کارشناس اتاق عمل کلیه دروس (آشنایی با وسایل اتاق عمل ـ اصول و فنون عملکرد سیار و اسکراب ـ تکنولوژی جراحی (کلیه دروس

اعم از گوارش، ارتوپدی، مغز و اعصاب و …)

کارشناس پذیرش و اطلاعات مجموعه دروس (کدگذاری بیماری‌ها ـ مدارک پزشکی ـ آمار بیمارستانی ـ اصطلاحات پزشکی ـ

کلیات پزشکی)

کارشناس هوشبری مجموعه دروس (اصول و روش‌های بیهوشی – بیماری شناسی – فارماکولوژی – مراقبت‌های ویژه) کارشناس پرتوشناسی مجموعه دروس (فیزیک رادیولوژی تشخیصی ـ فیزیک پرتوها ـ رادیوبیولوژی و حفاظت ـ تکنیک‌های رادیوگرافی ـ

مواد حاجب ـ ثبت و نمایش تصویر)

منابع و کتاب‌های دروس تخصصی آزمون تامین اجتماعی
برای مطالعه دروس تخصصی نیز به کتاب‌های منبع و مرجع رسمی نیاز است. در همه رشته‌های دانشگاهی نوعی جمع بندی از دروس تخصصی در هر رشته به صورت یک مجموعه کتاب مرجع توسط برخی از نویسندگان با انتشارات مختلف تدوین شده است. با تهیه این مجموعه کتاب‌ها می‌توانید چندین کتاب را در یک جلد داشته باشید. در زیر فهرست منابع دروس تخصصی برخی از رشته‌های مورد نیاز تامین اجتماعی آمده است.

عنوان شغل کتاب‌های منبع دروس تخصصی
پرستار کتاب اصول مدیریت پرستاری به قلم میرمحمد حسینی انتشارات اطمینان
دکترای علوم آزمایشگاهی کتاب جامع علوم آزمایشگاهی انتشارات ونوس
کارشناس امور  بیمه مبانی سازمان، سید محمد مقیمی از انتشارات راه دان
کارشناس امور مالی کتاب‌های استخدامی حسابداری، امور مالی، حسابرسی (کتاب موفقیت در آزمون‌های استخدامی) تألیف دکتر سامیار نجومی

توجه: علاوه بر کتاب‌های معرفی شده در جدول بالا، کتاب آزمون استخدامی تامین اجتماعی از دکتر زیور آزادی به صورت یک کتاب جامع و کامل است که داوطلبان آزمون استخدامی با مطالعه این مجموعه کتاب بر اطلاعات تخصصی خود خواهند افزود.

 

مراحل ثبت نام در آزمون

داوطلبان عزیز، بهتر است بعد از این که دفترچه استخدامی آزمون تامین اجتماعی را مطالعه کرده و از شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون برخوردار بودند؛ نسبت به پرداخت هزینه ثبت‌نام اقدام کنند. مراحل ثبت‌نام به صورت زیر انجام می‌شود:
۱٫ بارگذاری مدارک از جمله عکس، کپی کارت ملی و شناسنامه
۲٫ ثبت اطلاعات فردی
۳٫ ثبت اطلاعات تحصیلی مانند نوع رشته، گرایش و مدرک تحصیلی
۴٫ در صورت داشتن سابقه کاری نیز در این مرحله ثبت شود.
۵٫ تعیین زیر گروه شغلی مورد درخواست
۶٫ وارد کردن اطلاعات تکمیلی مانند شماره تلفن و …
۷٫ اخذ کد رهگیری
نکته: در صورتی که داوطلب متوجه شود در وارد کردن اطلاعات در هنگام ثبت‌نام اشتباه کرده است؛ می‌تواند در زمانی که سایت برای ویرایش اطلاعات باز می‌شود اقدام به این کار کند.

مطلب آخر
برای شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی نیاز به مهارت‌های ویژه‌ای دارید. برای به دست آوردن این مهارت‌ها باید علاوه بر مطالعه کتاب‌های درسی خود، انواع کتاب‌های جامع آزمون‌های استخدامی را مطالعه کرده تا بر اطلاعات و مهارت شما افزوده شود.
در واقع با مطالعه منابع مختلف و همچنین نمونه سؤالات تشریحی و تستی، هر گونه تغییر شکل در طرح سؤال برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد و شما با درک درست مفاهیم، قادر به پاسخ دادن به هر نوع سؤالی در آزمون خواهید بود.